Yağışlar makina üreticilerini sevindirdi

TARIM MAKİNASI ÜRETİCİLERİ MUTLU

Yağışlar makina üreticilerini sevindirdi
Satınalma Zirvesi

Konya`da faaliyet gösteren Özdöken Tarım Makineleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, yaptığı açıklamada, 33 yıldır faaliyet gösterdikleri sektörde geçtiğimiz yıllarda kuraklık nedeniyle oldukça zor günler geçirdiklerini bildirdi.
Bu yıl ülke genelinde düşen yağışların artması nedeniyle sektörün hareketli bir sezon geçirdiğini ifade eden Duman, ``Bu yılki yağışlar, özellikle çiftçilerin yüzünü güldürdü. Hasatta yüksek rekolte beklentisi arttı. Bu da çiftçinin tarım başta olmak üzere her alanda harcama yapabilmesine olanak sağlıyor`` dedi.
    
YAÐIŞLAR SATIŞLARI YÜZDE 50 ARTIRDI
    
Duman, tarımda bahar sezonunun başladığını, bu sezonda tarlasını ekmeye karar veren çiftçilerin, ihtiyacı olan tarım aletlerini almaya başladığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
``Birçok çiftçi yazlık ekimler için ekipman alıyor. Geçen yılın aynı dönemine göre satışlarımız yaklaşık yüzde 50 oranında arttı. Kuraklık nedeniyle geçen yıl tarlasını ekemeyen çiftçi, bu yıl yağışların iyi olması nedeniyle umutlandı. Bankalardan kredi alarak, yakınlarından borçlanarak veya elindeki atıl vaziyette olan birikimini satarak bizden tarım makineleri satın almak istiyor. İşlerimiz çok iyi. Bu anlamda çok memnunuz. Bu canlılığın bu yıl artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz.``
Türkiye`deki tarım aletlerinin yüzde 60`ının Konya`da imal edildiği, bu nedenle sektördeki hareketliliğin Konya`da daha çok hissedildiğini dile getiren Duman, küresel krize rağmen işçi çıkarmadıklarını, tam kapasiteyle çalıştıklarını bildirdi.
Duman, 100 işçi ile tam kapasiteyle çalışmalarına karşın çiftçilerden gelen siparişleri karşılamakta güçlük çektiklerini belirtti.
    
İKİNCİ EL TRAKTÖR SATIŞLARI DA ARTTI
    
Erkunt Traktörlerinin Konya Yetkili Satıcısı Aydın Halıcı ise yağışların iyi olması nedeniyle traktör almak isteyen çiftçilerin sayısında ciddi anlamda bir artış yaşandığını söyledi.
Önceki yıllarda ülke genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle borçlanan çiftçinin sıfır model traktör alamadığını, bu nedenle ikinci el traktörlere yöneldiğini anlatan Halıcı, ``İkinci el traktörlerin fiyatı 10 bin TL ile 30 bin TL arasında değişiyor. Şubat ayından bu yana satışlarda canlanma var. İkinci el traktör satışlarımız yüzde 35 oranında arttı`` diye konuştu.
Halıcı, yağışların iyi gitmesi halinde önümüzdeki yıllarda tarım sektörünün ve tarım sanayisinin daha da gelişeceğine inandığını, gelecekten umutlu olduklarını sözlerine ekledi. 
     
 
http://www.haberortak.com

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2009, 14:38
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler