ADÖKSAN 2023 yılında gösterdiği üstün ihracat performansı ile İstanbul Demir ve Demir Dışı İhracatçılar Birliği tarafından Alüminyum Dökümden Mamul Ürünler kategorisinde 1'ncilik ödülüne layık görüldü. ADÖKSAN adına şirketin CEO'su ve Genel Müdürü Ajda ŞENER, Alüminyum Dökümden Mamul Ürünler kategorisinde 1'ncilik ödülünü TİM Başkanı Mustafa GÜLTEPE, İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Çetin TECDELİOĞLU, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai UÇARMAK’ ın ellerinden teslim aldı.

67 FİRMA 24 KATEGORİDE ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

İstanbul Demir ve Demir Dışı İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen İhracatın Metalik Yıldızları Ödül Töreni, 08 Mart 2023 tarihinde İstanbul Çırağan Sarayı’nda; TİM Başkanı Mustafa GÜLTEPE, İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Çetin TECDELİOĞLU, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai UÇARMAK, demir ve demir dışı mamul üreticisi ve ihracatçısı firmaların yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplamda 67 firma 24 kategoride ödüle layık görülürken sektörü temsil eden 28 derneğe de teşekkür plaketleri takdim edildi.

Törenin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde gerçekleştirilmesi ve ödüllerin büyük bölümünün ödül kazanan firmaların kadın yöneticileri tarafından alınması, Türk kadınının endüstri ve ihracat sektörleri bazında geldiği yere işaret ediyor olması açısından da bu güzel organizasyona ayrı bir önem kattı.

İHRACATIN METALİK YILDIZI: AJDA ŞENER

ADÖKSAN CEO'su ve Genel Müdürü Ajda ŞENER, ödül töreninde yapmış olduğu konuşmada, İDDMİB’ in ADÖKSAN’ ın “İhracatın Metalik Yıldızı” ödülüne bir kez daha layık görülmesi bağlamındaki memnuniyetini belirterek, bu ödülü, ADÖKSAN ’ın uluslararası pazarda içinde bulunduğu giderek zorlaşan rekabet ortamında daha da yoğun çaba sarf etmek için bir itici kuvvet ve motivasyon kaynağı olarak gördüğünü de vurguladı.

Ajda ŞENER konuşmasının devamında, yıllar süren, pazarlama, teknoloji ve üretim alanlarında sergilenen yoğun çalışmalar ve yatırımlar sayesinde ADÖKSAN’ın, otomotiv yan sanayinde küresel çapta önemli bir yüksek basınçlı alüminyum döküm oyuncusu haline geldiğini,  İstanbul'da 2 adet döküm tesisi ile bir adet işleme/katma değerli işlem tesisine sahip olduğunu aktararak, Macaristan' da bulunan lojistik merkezi sayesinde ADÖKSAN’ın, Avrupa Birliği’nde bulunan müşterilerinin tedarik zincirine tam olarak entegre olduğunu aktardı.

SPT, TÜRKİYE PAZARINDA İMREN SONDAJ MAKİNE İLE BÜYÜYOR SPT, TÜRKİYE PAZARINDA İMREN SONDAJ MAKİNE İLE BÜYÜYOR

60 MİLYON EURO YATIRIMLI YENİ TESİS

ADÖKSAN’ ın hâlihazırda 160 ila 1350 ton arası 27 döküm makinesi, 60 işleme tezgâhı, kromatlama, eloksal kaplama ve toz boya kaplama tesisleri, otomatik montaj, sızdırmazlık ve teknik temizlik yatırımları ile sektöründe Avrupa çapında öncü bir konuma gelmiş olduğuna işaret eden ŞENER, 29 Şubat tarihinde açılmış olan 11 bin  metrekare kapalı alana sahip toplam yatırım maliyeti 60 milyon euro olan yeni döküm tesisi ile ADÖKSAN’ ın döküm kapasitesini 3 katına çıkarırken, 3300 tonluk döküm makinelerini de devreye alarak 30 kilogram net ağırlığı olan, global pazarda çok az oyuncunun rekabet edebildiği bir segmentte kendisini konumlandırmış olacağını açıkladı.

Konuşmasının son bölümünde, bu törenin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gerçekleşmesini çok anlamlı bulduğunun altını çizmek istediğini belirten Ajda ŞENER, ülkemizin küresel rekabetçiliğinin artırılması için iş hayatında, özellikle de Türk Sanayi’sinde cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının çok kritik bir unsur olduğuna inandığını vurgulayarak, bunu yüksek teknolojili otomotiv ürünlerinin ihracatında önemli rol alan bir kurumun lideri bir kadın girişimci olarak ifade ettiğinin altını çizdi. Ajda ŞENER, hep birlikte bu konuyu odak alan çalışmaları yoğunlaştırmanın çok önemli olduğuna inandığını belirtti.

Editör: Ayşete Yavaş