Geliştirdiği yeni çelik kaliteleriyle ağır vasıtalarda ağırlık azaltılmasına katkıda bulunan Çolakoğlu Metalurji, 2022 yılı verilerine göre Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasında 13. sırada yer alıyor. Türkiye’de kendi dökümünden paslanmaz çelik üretimini gerçekleştiren ilk firma konumundaki Çolakoğlu Metalurji, üretimde sıfır hata için uzun yıllardır 4 seviyeli ve expert sistemlerden oluşan sofistike otomasyon ve veri analiz sistemleri kullanırken, şimdilerde yapay zeka destekli proses geliştirme, ileri veri analitiği yöntemlerinden de aktif olarak yararlanıyor.

PROSES STABİLİTESİNDE YÜKSEK KAZANIM ELDE ETTİ

Arc Furnace

PROSES OTOMASYONU TEKNOLOJİLERİYLE HEDEF SIFIR HATA PROSES OTOMASYONU TEKNOLOJİLERİYLE HEDEF SIFIR HATA

Çolakoğlu Metalurji A.Ş. İşletmeler Direktörü Özgür Özsoy, son yıllarda mevcut uygulamalarına makine öğrenme metotlarını da entegre ederek arızanın gerçekleşmeden önce tespit edilmesine yönelik birçok proje geliştirdiklerini aktararak, projelerinde elde ettikleri etkin sonuçlar doğrultusunda bu uygulamaları tüm tesis geneline yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Sıfır hata hedefiyle tesislerinde hali hazırda uzun yıllardır var olan 4 seviyeli expert sistemlerden oluşan sofistike otomasyon ve veri analiz sistemlerine ek olarak, yapay zeka destekli proses geliştirme, ileri veri analitiği yöntemlerini de aktif olarak kullanmakta oldukları bilgisini paylaşan Özsoy, tüm çalışanlarını bu konuda eğitmek üzere projeler geliştirdiklerini söyledi.

Yeni projelerindeki mevcudiyete ilişkin de bilgilendirme sağlayan Özsoy, "Çelikhanemizde 2 yıldır devam eden yapay zeka destekli proses kontrol projemizde son aşamaya geldik.  Bu proje ile proses stabilitesi anlamında yüksek kazanımlar elde ederken benzer projelerin fabrika genelindeki implementasyonları konusunda da ciddi tecrübeler edindik." şeklinde konuştu.
 

Editör: Ayşete Yavaş