CEO’ların Ortak Paydası: ESG ve Dijitalleşme CEO’ların Ortak Paydası: ESG ve Dijitalleşme

Kastamonu Entegre Global Teknik Direktörü Yusuf İleri, şirketin dijital dönüşüm vizyonu hakkında konuştu.

DİJİTALLEŞME YATIRIMLARINA KAYNAK AYIRMAYI SÜRDÜRÜYOR

Kastamonu Entegre'nin ana odağının yeşil ve dijital dönüşümü yani ikiz dönüşüm sürecini hızla tamamlamak olduğunu söyleyen İleri, dijital dönüşümün Kastamonu Entegre’nin 5 ana stratejisinden birini oluşturduğunu söyleyerek şöyle konuştu: "Bu yaklaşımı, şirketimizin dijital dönüşüme ne kadar önem verdiğini göstermesi açısından oldukça değerli buluyorum. Dünyanın içerisinden geçtiği dijital dönüşümü de göz önünde bulundurarak, son dönemde dijitalleşme konusunda önemli yatırımlar yaptık.  İş süreçlerimizde dijital sistemler artık hiç olmadığı kadar önemli bir konuma geldi. Eskiden çok uzun zaman alan ve insan emeği yoğun bir süreç gerektiren işler şimdilerde dijital süreçler aracılığıyla kolayca yapılabiliyor." dedi.

TÜM VERİLERİ İZLİYOR VE HAVUZDA TOPLUYOR

Şirketin dijital dönüşüm yaşadığı alanlardan biri olan iş yönetim yazılım sistemine ilişkin örneklendirmede bulunan İleri, "Eskiden şirketimizin üretim hatlarının performansını, manuel olarak doldurduğumuz Excel dosyaları üzerinde bir araya getirip performans ve verimlilik takiplerini bu şekilde yapıyorduk. Son dönemde devreye alınan dijital uygulamalar ile tüm verilerin sistem üzerinden girişi yapılıyor ve tesislerin verimliliği birçok parametre üzerinden anlık olarak takip ediliyor. Bu sistemleri mobil uygulamalar üzerinden kolayca takip edebilmek de mümkün. Bunun yanında uygulamaya aldığımız başka bir dijital program sayesinde de üretim ve bakımdaki tüm parametreleri hem anlık hem de geriye dönük takip edilebiliyoruz ve bu veriler sistemde depolanıyor. Çeşitli arızalar oluştuğunda ya da üretimde bir sıkıntı olduğunda bu verileri analiz ederek rahatlıkla kök nedeni ortaya çıkartabiliyor, kolayca çözüme ulaşıyoruz." şeklinde konuştu.

VERİ HAVUZUNU KULLANARAK TAHMİNLEME YAPIYOR

Dijital uygulamalarda depolanan veriler sayesinde veri havuzlarının her geçen gün genişlediğini söyleyen İleri, "Bu sayede karar destek mekanizmalarını yönetmek de daha kolay hale geliyor. Tedarikçilerimiz ile yürüttüğümüz ortak çalışmalarda geçmiş verileri kullanarak üretimimizdeki olası kalite sonuçlarını tahmin edebiliyoruz. Bu süreçlerin sonuçlarını aldıkça dijital dönüşüm konusundaki motivasyonumuz daha da artıyor. Dijital dönüşüm, şirket kültürümüzün bir parçası olarak her alanda desteklediğimiz, iş süreçlerimize dahil ettiğimiz bir kavram olmaya devam edecek. " diyerek sözlerini tamamladı.
 

Editör: Ayşete Yavaş