Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri kuruluşlarından biri olan Teksüt, çevre ile ilgili regülasyonların tüm gerekliliklerini göz önüne alıp, gelecek 10 yılı da kapsayacak şekilde atık su arıtma tesisi yatırımlarını tamamladı. Son 3 yılda yaptığı çalışma ve iyileştirme projeleri sayesinde litre süt başına su tüketimini yüzde 54 azalttı.

HEDEF SIFIR DURUŞ SIFIR HATA

Sıfır duruş ve sıfır hata hedefine yönelik kaliteli üretim için proses otomasyonu teknolojilerinden yararlandıklarını söyleyen Teksüt Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arda Aksaray, şöyle konuştu: 

"Sıfır duruş ve sıfır hata hedefine yönelik kaliteli üretim için proses otomasyonu teknolojilerinden yararlanıyoruz. Bu teknolojiler arasında otomasyon ve kontrol sistemleri, ölçüm ve kontrol sistemleri, SCADA sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemler, süreçleri optimize ederek, verimliliği artırarak, kaliteyi iyileştirerek ve güvenliği sağlayarak sıfır hata hedefine katkıda bulunmaktadır."

Teksüt 09

GES PROJESİ YATIRIMI PLANLIYOR

Teksüt Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arda Aksaray: Yatırım planlarımızda güneş enerjisi projesi bulunmaktadır.

ENELSAN: ENSTRÜMANLARINIZIN DOĞRU ÖLÇTÜĞÜNDEN EMİN MİSİNİZ? ENELSAN: ENSTRÜMANLARINIZIN DOĞRU ÖLÇTÜĞÜNDEN EMİN MİSİNİZ?

Üretim tesislerinde enerji maliyetlerini düşürmek için imza attıkları çalışmalar hakkında da bilgiler paylaşan Aksaray, şunları söyledi:

"Tesis içinde enerji verimliliğini artırmak için düzenli olarak enerji denetimleri yapmaktayız. Aydınlatma sistemleri, soğutma ve ısıtma sistemleri gibi enerji yoğun ekipmanlarda verimlilik iyileştirmelerine odaklanıyoruz. Bunun dışında yatırım planlarımızda mümkün olan bir zamanda başlamak üzere yenilenebilir enerji kullanımı olarak güneş enerjisi projesi bulunmaktadır."

Yakın dönemde, süzme peynir ve UHT süt hatlarında gerçekleştirdikleri kapasite artışı yatırımları sayesinde operasyonel verimliliklerini artırdıklarını söyleyen Aksaray, "Süzme peynir hattındaki yenilikler ve UHT süt hattındaki kapasite artışıyla birlikte, üretimimizdeki verimlilik ve kalite standartlarımızı güçlendirdik." dedi.

2024 AR-GE, İHRACAT ve SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YILI OLACAK

Teksüt Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arda Aksaray: 2024 yılına dair önceliklerimiz arasında, Ar-Ge çalışmalarını güçlendirmek, sürdürülebilirlik stratejilerimizi daha da iyileştirmek ve yeni pazarlara açılım yaparak büyümeyi sürdürmek bulunmaktad.

2024 dönemi için yeni yatırım planları hakkında da bilgiler aktaran Aksaray şöyle konuştu: "2024 yılına dair önceliklerimiz arasında, Ar-Ge çalışmalarını güçlendirmek, sürdürülebilirlik stratejilerimizi daha da iyileştirmek ve yeni pazarlara açılım yaparak büyümeyi sürdürmek bulunmaktadır. 2024 yılında firma işletim sistemimizi güncellemeyi planlıyoruz. Bu, iş süreçlerimizi daha etkin yönetmek, veri analitiği kapasitemizi artırmak ve genel işletme performansımızı optimize etmek amacıyla gerçekleştirilecek önemli bir adımdır. Yenilenmiş işletim sistemimiz, daha hızlı ve daha esnek bir iş yapma yeteneği sağlayarak rekabet avantajımızı artırmamıza katkı sağlayacaktır."

Editör: Ayşete Yavaş