FOTO: ALİ ÖZ

RÖPORTAJ: MERVE KAYA

WARMHAUS ÇORLU'DAKİ İŞ ORTAKLARI İLE BULUŞTU WARMHAUS ÇORLU'DAKİ İŞ ORTAKLARI İLE BULUŞTU

İzoplast Hitech Panel, PVC'nin Polivinil Klorür anlamına geldiği ASA PVC Çatı Panelleri ve çatı kaplama sistemleri üreticisidir. Fabrika Türkiye'nin en büyük limanının bulunduğu Mersin şehrinde bulunmaktadır. PVC çatı kiremitleri veya çatı panelleri rakiplerine ve geleneksel kiremitlere göre eşsiz avantaj ve faydalara sahiptir. İzoplast, PVC çatı kiremitlerini kendi tesisinde patentli İzotile markasıyla üretmektedir.

İzoplast, dünyanın en gelişmiş co-ekstrüzyon teknolojilerinden birini ve makinelerini kullanıyor ve bu da İzotile'yi gerçekten benzersiz bir marka haline getiriyor. İzotil yüksek darbe dayanımına ve atmosferik koşullara karşı yüksek dirence sahiptir. İzotil paneller hafif ve pratiktir. Kolayca monte edilip taşınabilirler, bu sayede ekonomik avantaj sağlarlar.

Ham maddeler kapsamlı bir araştırma sürecinden sonra özenle seçilmektedir. İzoplast Hitech Panel, İzotile'nin pazardaki varlığını uluslararası hale getiren, Avrupa ve Türkiye ortaklıklarına sahip bir kuruluştur.

İzoplast Hitech Panel A.Ş. Eylül 2021'de kurulmuş olup, ilk üretim ve ihracatını Şubat 2022'de gerçekleştirmiştir. Üst Yönetim ve hissedarlar, PVC Çatı Paneli tasarım ve üretim sektöründe 10 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren yüksek nitelikli ve deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır. Bugün 10'dan fazla ülkede mutlu müşterilere ulaşan İzotile, Ortadoğu'nun yanı sıra Avrupa'da da büyümeye devam ediyor.

“İhracatlar Önceki Senelere Göre Daha Düşük”

Yüzde 70 ihracat taptıklarını ifade eden Ali Öz, “İhracatlar, önceki senelere göre daha düşük ve daha zor. Çünkü Çin’le rekabet etmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla bu durumda ciddi anlamda zorlanıyoruz. Çünkü malzeme fiyatları da yüksek. Ürünlerimiz aynı zamanda ithal ürünlerden de oluşuyor. Aynı zamanda maliyetler de yüksek olduğu için ister istemez zorlanıyoruz. Orta Doğu’yla çalışıyorduk fakat savaştan dolayı çok fazla oralara gidemiyoruz. Öyle bir sıkıntımız bulunuyor.” şeklinde konuştu.

İzoplast olarak çatı ve cephe panelleri üretimi yaptıklarını aktaran Öz, konuşmasına şöyle devam etti: “Yüzde 70-75 oranında ihracat ağırlıkla çalışıyoruz. Biz İzoplast olarak ülkemizde döviz kazandırıyoruz. Hem döviz hem üretim hem de istihdam anlamında ülkemize bir katma değer sağlamaya çalışıyoruz. Ekonomiye de bu anlamda destek veriyoruz. Yenilikçi bir ürün anlayışı ile çalıştığımız için ülkeye yeni inovasyonlar eklemeye çalışıyoruz.”

“Kiremit Panellerimiz Rağbet Görüyor”

Kiremit panellerinin rağbet gördüğünü kaydeden Öz, “Ülkede, çatı panellerinin alternatifleri oldukça fazla. Dolayısıyla bizim ürünlerimiz de alternatif oluyor. Dolayısıyla ürünlerimiz yeni yeni tanınıyor. Gübre fabrikaları, tuz depoları, asit fabrikaları bu ürünü yeni tanıdığı için direkt olarak bu ürüne yönelmeye başladılar. Bu durum oldukça iyi.” diye konuştu.

Sektör konusuna da değinen Öz, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Çatı ve Cephe Panelleri olarak sektör gayet iyi gelişiyor. Bu işi başarılı yapan çok fazla firma var. Bu sektörün içinde çok güzel ürünler üretiliyor ve sürekli olarak yenilikçi ürünler çıkıyor. Ülkemiz adına sevindirici”