Etkinlikte; ‘Yeşil Dönüşüm için Finansal Fırsatlar; Karbon Yönetimi ve Endüstri, Karbon Yönetimi ve Enerji; İş Dünyasında Karbon Yönetimi ve Ticareti adlı farklı oturumlarda iş dünyasının liderleri; yeşil, dijital, döngüsel dönüşümleri konuşacaklar. İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu; “Konusunun ilki ve teki etkinliğimiz bu yıl ülkemizin yeşil, dijital, döngüsel değişimi için dönüşüm yolunda ve bu durum başta ihracatçılarımız olmak üzere endüstrimiz için ayrıca önemli. ST Climate desteğinde “Karbon Nötr” gerçekleştireceğimiz, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığının İklim Değişikliği Başkanı Prof Dr. Halil Hasar’ın delegelere hitap edeceği zirvemizde iş dünyası lider kuruluşlarının üst yöneticileri konuşurken düşük karbon ekonomisi yolundaki karbon ticareti yeşil ticareti yeşil akçe cazibesi irdelenecek” dedi.

TÜKETİCİLERE WHATSAPP HİZMETİ TÜKETİCİLERE WHATSAPP HİZMETİ

YEŞİL DÖNÜŞÜM İÇİN FİNANSAL FIRSATLAR

Prof. Karaosmanoğlu “Yeşil dönüşümde iklim değişikliği ile mücadele, mevcut yatırımların iklim dirençli olması, yeni yatırımlar için finansmana erişim ve sürdürülebilir bankacılık önemli. Bu başlığı ‘Yeşil Dönüşüm İçin Finansal Fırsatlar’ oturumumuzda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Kredi Kayıt Bürosu, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası; Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve Uluslararası Sermaye Piyasası Birliği (ICMA) konuşmacılarıyla masaya yatırarak iklim finansmanı son gelişmelerini, fırsatları öğreneceğiz“ vurgusu yaptı.
Dr. Karaosmanoğlu; “Karbon Yönetimi ve Endüstri ile Karbon Yönetimi ve Enerji oturumlarında endüstrinin güçlü sesini dinleyeceğiz. En güncel odak konumuz olan Üretim, İhracat ve Avrupa Birliği Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması: Türkiye Hazır mı? konusunu İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister değerlendirecek. İş Dünyasında Karbon Yönetimi ve Ticareti oturumunda ise mevzuat, standartlar, ulusal ve uluslararası gelişmeler ışığında karbon piyasası ve karbon ticareti masada olacak” hususuna dikkat çekti.
 
https://www.yenienerji.com/haberler/is-dunyasi-iklim-degisikligi-kaynakli-riskleri-firsatlari-ve-karbon-ticaretinin-yesil-akce-cazibesini-masaya-yatiracak