Siber güvenlik, son yıllarda iş dünyasında en çok önem ihtiva eden gündem maddelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Küresel çapta gerçekleştirilen bir araştırma, lojistik sektöründeki siber saldırı maliyetlerinin geçtiğimiz 18 ay içinde önemli ölçüde arttığını ortaya çıkardı. Yayımlanan rapora göre siber saldırılar, lojistik sektöründeki kuruluşlara son üç yıl içinde ortalama 545 bin dolara mal oldu. Bu rakam, 2022 yılında gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına kıyasla yüzde 200 daha fazla.

GLOBELİNK ÜNİMAR TUZLA’DA YENİ DEPOSUNU AÇTI GLOBELİNK ÜNİMAR TUZLA’DA YENİ DEPOSUNU AÇTI

FİDYE SALDIRILARININ ORTALAMA MALİYETİ 3,2 MİLYON DOLAR

Söz konusu araştırma, saldırganın veri sistemine sızıp çaldığı verilerin karşılığında fidye talep etmesini öngören fidye yazılımı saldırısı olarak bilinen saldırı türlerinde ortalama bedellerin 3,2 milyon dolar seviyesinde olduğunu ortaya koyuyor. Geniş bir coğrafyada hizmet veren ve pek çok süreci dijitalleştiren İstanbul Lojistik BT Direktörü Nail Er, 20 ülkede 3 bine yakın müşteriye hizmet veren küresel bir şirket olan SearchInform'un Türkiye’deki iş ortağı Nexta Çözüm Danışmanlık ile bu noktada bir iş birliği sağladıklarını açıkladı.

Gizli kişisel, tıbbi ve finansal verilerin posta sunucusu ve mesajlaşma programları aracılığıyla aktarımını kontrol etmek için SearchInform DLP çözümünü devereye aldıklarını söyleyen Nail Er, ayrıca kurumsal altyapıda tutulan, yazıcılara iletilen, uygulamalarda kullanılan verileri de koruma altına aldıklarını aktardı. Er, yaptığı açıklamada, "Çözümün proaktif çalışma biçiminin, siber tehdit ortamında riskleri giderek artan iç tehditlerin önceden azaltılmasına olanak sağlaması bizi çok etkiliyor. Üstelik iş süreçleri de bu hızdan etkilenmiyor” ifadelerini kullandı.

İÇ TEHDİTLERE VE VERİ SIZINTILARINA KARŞI TAM KORUMA

SearchInform’un 2004 yılından bu yana bilgi güvenliği çözümleri geliştirdiğini ve bu çözümlerin bugün 20'den fazla ülkede, 3 bini aşkın işletme tarafından kullanıldığını vurgulayan SearchInform Türkiye Bölge Müdürü Elena Varol, “Müşterilerimize her zaman gizli verileri sızdırmaya çalışmak için kullanılabilecek en fazla sayıda kanalın kontrolünü yapma olanağı sunuyoruz. Müşterilerimizin tüm hassas verilerini korumak, sızıntıları önlemek, kuruluşların özel gereksinimlerine göre güvenlik politikaları benimsemek ve tüm bunları yaparken de iş süreçlerini kesintiye uğratmamak, SearchInform için oldukça önemli. Küresel yaklaşımımızı Türkiye'deki müşterilerimize aktarmak konusunda, Türkiye BT pazarındaki 20 yılı aşkın deneyimiyle Nexta Çözüm Danışmanlık’a güveniyoruz. Nexta Çözüm Danışmanlık, İstanbul Lojistik'in DLP uygulama sürecini de uçtan uca tamamlayarak örnek bir projeye imza attı.” şeklinde konuştu.