Kendi geliştirdiği teknolojilerle, binek araçlardan kamyon ve otobüslere, traktörlerden askeri birlik ve güvenlik güçlerinin kullandığı araçlara, iş makinelerinden savaş jetlerine, ülkemizi geleceğe taşıyan lastikler üreten Petlas, Kırşehir’de 20 milyon dolarlık yatırım ile devreye aldığı Yüksek Katlı Depolama Tesisi ile birlikte toplamda 1 milyon adetten fazla lastik (Binek / SUV / Hafif Ticari) depolama kapasitesine sahip oldu.

İHRACATI ARTARKEN YATIRIMLARI HIZ KAZANDI

Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız: 360 milyon dolarlık fabrika yatırımımızın ilk adımlarını 2023’ün ilk altı ayında gerçekleştirdik. Yeni akıllı depomuzu ise 20 milyon dolarlık yatırım ile hayata geçirdik.

Yeni dönemde depolama sistemleri özelinde yatırımlarına devam edeceklerini söyleyen Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız, şirketin 2023 yılı performansını şu sözlerle değerlendirdi:

"2023 yılında gerek ciromuz gerekse ihracatımızın ciro içindeki payı bir önceki yıla göre kayda değer bir artış gösterdi. Elde ettiğimiz finansal sonuçların yanı sıra çok önemli yatırımlara, projelere ve başarılara imza attık. 360 milyon dolarlık fabrika yatırımımızın ilk adımlarını 2023’ün ilk altı ayında gerçekleştirdik. Yeni akıllı depomuzu ise 20 milyon dolarlık yatırım ile hayata geçirdik. 16 yeni ürün 248 yeni ebat geliştirdik. Ayrıca 16 yeni savunma sanayi projesinde yer aldık. Sürdürülebilirlik alanında gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sayesinde 2023’ün ilk altı ayında 38 bin 640 ton atık suyu kazandık."

GES PROJELERİNE DEV YATIRIM

Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız: GES panellerimizin kurulumunun tamamlanmasıyla yıllık toplam 40 bin MW saat elektrik üretimi gerçekleştireceğiz.

Yeni yatırımlarının bunlarla sınırlı olmadığını söyleyen Yalnız, enerji yatırımlarına ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu: "Bunun yanı sıra fabrikamızın çatısının uygun olan alanlarını ve üretim tesisimizin bulunduğu arazinin atıl ve marjinal kısmına güneş enerji santrali (GES) yaparak temiz elektrik enerjisi üretimi gerçekleştiriyoruz. Ekim ayı içerisinde Petlas fabrikamızın çatısında tamamlanan GES projemizle, yaklaşık 56 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı GES panelleri ile kaplamış olduk. GES panellerimizin kurulumunun tamamlanmasıyla yıllık toplam 40 bin MW saat elektrik üretimi gerçekleştireceğiz. Bu da yaklaşık 13 bin 300 hanenin yıllık elektrik ihtiyacına eşdeğer enerji üretimi anlamına geliyor. Ayrıca, 40 milyon TL’lik yatırımla devreye alacağımız akışkan yataklı kazan ve buna bağlı turbo şarjlı buhar türbininden de 15 megawatlık elektrik üretimi sağlayacağız. Böylece, GES yatırımımızla toplam enerji harcamamızın yüzde 20'sini, Turbo kompresörlü jeneratörle yüzde 40'ı olmak üzere toplam enerji tüketimimizin yüzde 60'ını sürdürülebilir kaynaklardan elde etmeyi planlıyoruz." dedi.

GLOBELİNK ÜNİMAR TUZLA’DA YENİ DEPOSUNU AÇTI GLOBELİNK ÜNİMAR TUZLA’DA YENİ DEPOSUNU AÇTI

TİM1000 RAPORUNDA 67'NCİ SIRAYA YÜKSELDİ

Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız: TİM1000 raporunda ise 67’nci sıraya yükselerek lastik sektörünün bir kez daha ihracat lideri olduk.

Tüm bu başarılı projelerin yanı sıra birçok listede başarıya imza attıklarını söyleyen ve 2024 yılı hedeflerini paylaşan Yalnız son olarak şu bilgileri paylaştı: "Brand Finance listesinde 66’ncı sıradan 62’nci sıraya yükselerek sektörün en çok değer kazanan markası olduk. DİR100 raporunda, lastik sektöründe dijital dünyanın en itibarlı markası seçildik. TİM1000 raporunda ise 67’nci sıraya yükselerek lastik sektörünün bir kez daha ihracat lideri olduk. Bu elde ettiğimiz başarılar, çabalarımızın karşılığını aldığımızın en büyük göstergesi oldu. Ülke ekonomisine sürdürülebilir katkı sağlamayı temel öncelik haline getiren bir marka olarak 2024 yılında da yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Yatırımlarımız sonucunda Türkiye ekonomisine katma değer yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda istihdama da büyük katkı veriyoruz. İçerisinde bulunduğumuz büyüme trendine uygun olarak sağladığımız istihdamı, yeni yılda daha da yukarılara çekmeyi hedefliyoruz."

Editör: Ayşete Yavaş