Endress+Hauser ve Knick işbirliği yaptı

Endress+Hauser ve Knick işbirliği yaptı

Endress+Hauser ve Knick işbirliği yaptı
Satınalma Zirvesi

Memosens teknolojisini diğer üreticilere açarak bu teknolojiden onların da faydalanması konusunda geçtiğimiz yıl karar alan Endress+Hauser, bu karar çerçevesinde Knick firması ile anlaşma yaptı. İki firma birlikte yaptıkları açıklama sırasında bundan sonra da Memosens teknolojisini, sensör ve transmiter üreticilerinin kullanımına açmaya devam edeceklerini bildirdiler.
Bu anlaşma sayesinde müşteriler Memosens uyumlu ürünleri sadece tek bir üreticiden değil, birden fazla üreticiden temin etme şansı bulacaklar. Buna ilave olarak, iki firma, benzer indüktif bağlantı sistemlerinde birlikte patent alma konusunda anlaşmaya vardılar ve yeni ortak Memosens logosunu kullanmaya karar verdiler.

MEMOSENS TEKNOLOJİSİ NELER GETİRİYOR?
Memosens teknolojisi ilk olarak pH ölçüm sistemleri ile başlayan ve daha sonra çözünmüş oksijen, bulanıklık, klor gibi diğer sıvı analiz cihazlarında da kullanılmaya başlayan indüktif bir bağlantı sistemidir ve sensör ile transmiter arasındaki iletişimi dijital hale getirmektedir. Bu sistem sayesinde sensör ve transmiter arasında kullanılan özel kabloya gerek kalmamakta, basit bir data kablosu ile iletişim sağlanmaktadır. Ayrıca sensör ile kablo bağlantısı arasında yaşanan nem ile ilgili problemleri tamamen ortadan kaldıran bu sistemde, öncede sadece mV ileten sensör, içerisine yerleştirilen bir çip yardımı ile akıllı hale gelmiş ve proses ile ilgili tüm dataları saklayabilme özelliğine kavuşmuştur. Bu sayede sahada uzun zaman alan kalibrasyon işlemlerinin laboratuarda çok daha kısa sürede ve hassas olarak gerçekleştirilmesi mümkün olmuş ve bakım için harcanan zaman minimuma inmiştir. Ayrıca sensördeki çip sayesinde edinilen bilgilerle, kalibrasyon zamanları daha hassas olarak tespit edilebilmekte ve sensör ömrü de buna bağlı olarak uzamaktadır.


Perpa’ya dördüz gökdelen yapılacak

Perpa Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yümlü, Perpa Ticaret Merkezi’nin önündeki 23 dönümlük arsaya 41’er katlı dört gökdelen inşa edeceklerini açıkladı. Gökdelenlerden ikisinin rezidans, birinin otel, diğerinin de ofis olacağını belirten Yümlü, binaların altına da 58 bin metrekarelik alışveriş merkezi yapacaklarını söyledi.
Perpa_4 resmi konacak
Perpa’nın önündeki 23 dönümlük arsaya 200 milyon dolarlık yatırımla 41’er katlı dört gökdelen inşa edilecek. Gökdelenlerin altına ise 58 bin metrekarelik alışveriş merkezi ve 10 bin araçlık otopark yapılacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Perpa Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yümlü, inşa edilecek gökdelenlerden ikisinin rezidans, birinin otel, diğerinin de ofis olacağını belirterek, “Perpa’da 4 bin 700 firma faaliyet gösteriyor, 22 bin kişi çalışıyor ve her gün 40 bin ziyaretçi geliyor. Dışarıdan kimse gelmese bile yapacağımız alışveriş merkezinin 62 bin müşterisi hazır” dedi.

PROJENİN DEÐERİ 1.2 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK
Otopark ihtiyacını karşılamak için yer altında toplam 250 bin metrekarelik alanda 15 katlı otopark yapılacağını kaydeden Yümlü, “Avrupa’nın en büyük otoparkına sahip Volkswagen fabrikasının kapasitesi 7 bin. Biz onun rekorunu kırarak, 10 bin araç kapasiteli park yapacağız” dedi. Yümlü, planlanan yatırımın 200 milyon dolara mal olacağını, 36 ay sürecek yapım aşamasından sonra projenin değerinin 1.2 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Arsanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Perpa yönetiminin ortak malı olduğunu belirten Yümlü, şu bilgileri verdi: “Perpa Towers adlı proje kat karşılığı şeklinde ihale edilecek. İhaleyi kazanan firma dört gökdelenden ikisini ve alışveriş merkezinin yarısını alacak. Projenin diğer yarısı belediyeye ait olacak. Perpa yönetimi olarak biz de ticari otoparkların sahibi olacağız.”

ŞUBAT AYINDA TEKLİFLER DEÐERLENDİRİLECEK
İmar izinlerini aldıklarını, avan projenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylandığını belirten Yümlü, inşaatı yüklenecek firmayı bulmak için ihale açtıklarını, yerli ve yabancı olmak üzere toplam 6 firmanın ihale dökümanı aldığını açıkladı. Şubat ayında teklifleri değerlendireceklerini kaydeden Yümlü, mart ayında inşaata başlayabileceklerini ifade etti. Yümlü, Sapphire’den yüksek bir bina yapmak üzere yola çıktıklarını ancak uçak rotaları nedeniyle kat yüksekliğinin sınırlandığını belirtti.

“KRİZ BİR ŞANS”
Ekonomik kriz ortamında yatırıma başlamalarının bir şans olduğunu vurgulayan Yümlü, “Çünkü bu dönemde mal ve hizmetlerin fiyatı düştü. Bu da inşaatı yüklenecek firma açısından çok büyük bir avantaj. Kriz olmasaydı bu proje şimdiki maliyetinden yüzde 40 daha pahalıya mal olurdu” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2009, 20:00
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler