Yumuşak elli robot: Twendy-One

YUMUŞAK ELLİ ROBOT ÜRETİLDİ

Yumuşak elli robot: Twendy-One
Satınalma Zirvesi

Robotların insana daha fazla benzetilmeye başlandığının yeni bir işareti olan yüksek teknoloji ürünü Twendy-One, film karakteri uzaylı E.T’yi andırıyor. 
Bir önceki robot Wendy’nin 21’inci yüzyıl versiyonu olarak bu adı alan ‘Twendy-One’, kibar bir şekilde kavrayan yumuşak ellere ve parmaklara sahip.
7 yıl süren çalışmaların ürünü olan robotun ellerine bir insanın oturup kalkmasına yardımcı olacak güç de verildi.
Robotun, ekmeği düşürmeden alabilme, buzdolabından istenilen yiyeceği alabilme, tostu tabağa koyup servis edebilme ve insanları yataktan kaldırma özellikleri de bulunuyor.

BİRÇOK SİSTEMLE BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ DÜNYADAKİ İLK ROBOT
‘Twendy-One’ projesini yürüten ve bugün projeyi tanıtan Waseda Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden Profesör Şigeki Sugano, bunun, birçok sistemle bütünleştirilmiş dünyadaki ilk robot olduğunu söyledi. Profesör, ‘gücü esneklikle dengelemenin zor olduğuna da’ dikkat çekti.
Bir Japon kadının ortalama boyundan biraz daha kısa olan 1.5 metre boyunda ve 111 kilogram ağırlığındaki ‘Twendy-One’ için milyonlarca dolar harcandı.
Profesör Sugano, 2015’e kadar yaşlılara yardım edebilecek ve bürolarda çalışabilecek 200 bin dolar değerinde daha uygun bir robot tasarlamayı planladığını da bildirdi.
Ancak şimdilik bunun gelişme aşamasında bir çalışma olduğunu belirten Sugano, ‘Twendy-One’ın bataryasının ömrünün 15 dakika olduğuna ve her kullanımda fazla ısınma eğilimin bulunduğuna da dikkat çekti.
 

http://www.haberortak.com

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2009, 20:00
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler