DÜNYA BANKASI VE TÜRKİYE ARASINDA BÜYÜK ANLAŞMA DÜNYA BANKASI VE TÜRKİYE ARASINDA BÜYÜK ANLAŞMA

Borusan Grup şirketlerinden olan Borusan EnBW Enerji, Nordex Grubu ile Pelit Rüzgâr Enerjisi Santrali için 80 MW kapasiteli, 108 metre hub yüksekliğine sahip 14 adet N163/5.X türbini ve 36 MW Balabanlı Rüzgâr Enerji Santrali 2. Kapasite Artışı için altı adet N163 /5.X türbininin teslimat, kurulumu ile bakımı için sözleşme imzalandı. Yapılan bu sözleşme ile yıllık yaklaşık olarak 247.000 ton karbon salımı azaltımı olacak böylece dünya adına yeniden temiz bir adım atılmış olacak. Ayrıca 169.000 hanenin elektrik enerjisi ihtiyacını sürdürülebilir kaynaklardan karşılanacak. Şirketler arasında yapılan iş birliği çerçevesinde ilk olarak Tekirdağ’da yer alan mevcut 61,4 MW kurulu gücündeki Balabanlı Rüzgâr Enerji Santrali’nin 36 MW’lık 2. Kapasite Artışı için altı adet N163/5.X türbininin teslimatı ve kurulumu gerçekleştirilecek.  Akabinde, Sivas’ta bulunan, Pelit Rüzgâr Enerji Santrali Projesi için 14 adetN163/5.X türbininin teslimatı ve kurulumu yapılacak. Pelit RES için türbin kanatlarında oluşabilecek buz sorununu azaltmak için “Gelişmiş Buzlanmayı Önleme Sistemi” kullanılacak. Türbinlerin teslimat ve kurulumunun Mart 2025’te başlaması ve santralin 2025’in 3. çeyreğinde start alması planlanıyor.

YEŞİL ENERJİDE DÖNÜŞÜM

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı “Borusan EnBW Enerji olarak, tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan portföyümüzle ülkemizin yeşil enerji dönüşümünde etkin rol alıyor, bugün ve gelecek için doğal ve sosyal çevreyle ahenk içinde yerli, temiz ve yenilenebilir enerji üretiyoruz” dedi. Bu kapsamda Nordex Grubu ile yaptıkları iş birliğine değinen Amasyalı, “Bizim için çok değerli toplam 116 MW kapasiteli Balabanlı 2. Kapasite Artışı ve Pelit RES projelerimizle yenilenebilir enerji kaynaklı olan kurulu gücümüzü, tamamlamakta olduğumuz 94 MW’lık hibrit güneş santralı yatırımımızla da birlikte 934 MW’a artıracak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu yatırımlarımızın tutarı yaklaşık toplam 200 milyon ABD Doları olacaktır. Bu rüzgâr projelerimiz, yalnızca Nordex Grubu ile olan iş birliğimizi vurgulamakla kalmıyor, aynı zamanda iklim krizi ile mücadele ve gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir geleceği inşa etme yolundaki kararlılığımızı da gösteriyor” şeklinde konuştu.

Borusan EnBW Enerji Enerji Santralları Genel Müdür Yardımcısı Evren Aktaş ise “Balabanlı Projemiz 2024 yılının 4. çeyreğinde, Pelit Projemiz ise 2025 yılı 3. çeyreğinde devreye girmiş olacak” bilgisini paylaştı.

https://www.ekoiq.com/enerjide-yeni-yatirimlar-ruzgardan-yana/