banner1322
x

“Tavukçuluk sektöründe verimliliği yüzde 55’lere çıkarttık”

Kantec Proje Müdürü Kaan Akdoğan, Yaskawa’nın robotu ile kullanıma sundukları uygulamayla birlikte tavukçuluk sektöründeki firmada verimliliği yüzde 55’lere çıkardıklarını söylüyor.

“Tavukçuluk sektöründe verimliliği yüzde 55’lere çıkarttık”
Endüstri 40 Zirvesi

Tavukçuluk sektöründe robotlaşma hedefiyle faaliyetlerine devam eden Sakarya merkezli Kantec Otomasyon, başta Şenpiliç olmak üzere sektörde önemli robotlu otomasyon projeleri gerçekleştirdi.

İmalatını gerçekleştirdikleri makinalara, robotları entegre ettiklerini ifade eden Kantec Otomasyon Proje Müdürü Kaan Akdoğan, “Kelebek makinamızı partner firmamız Yaskawa’nın robotu ile kullanıma sunduk. Geliştirdiğimiz makinayla birlikte verimliliği yüzde 55’lere kadar çıkardık ve üretim hacmini arttırdık” diyor.

Kantec Otomasyon ne zaman faaliyetlerine başladı? Robotlu otomasyonda müşterilerine ne tür hizmetler veriyor?

Kantec Otomasyon olarak, 2015 yılında faaliyetlerimize başladık. Sakarya’da faaliyet gösteriyoruz. Gıda sektöründe tavukçuluk sektörü ve kümes hayvancılığıyla ilgili hizmet sunuyoruz. Kümes hayvanları başta olmak üzere, gıda ve birçok farklı sektörde anahtar teslim projeler gerçekleştiriyoruz. Ağırlıklı Şenpiliç firmasına çözümler sunuyoruz. İşgücü maliyetlerini azaltan, üretim kapasitesini artıran çözümler ürettik. Açıkçası bu anlamda Şenpiliç bize referans oldu ve diğer piliç ve tavuk üreticileriyle çalışmaya başladık. Kelebek kesme makinası, pnömatik ve servo kontrollü özel besleme makinaları gibi özel makina imalatları gibi farklı talepler geldi. Ardından teknolojinin gelişmesiyle birlikte yüksek teknoloji ürünlere geçiş yaptık, robot teknolojisini kattık. Gıda sektöründe bilhassa tavukçuluk tarafında robotlaşma konusunda birtakım eksiklikler vardı. Yurt dışında yaygın olan çözümleri Türkiye’deki kesimhanelere uyarlama, farklı projeler geliştirme konusunda kafa yorduk. Tavuk sektöründe robotlu üretim için prosesler geliştirdik. Şenpiliç’te özel robotlu otomasyon projeleri devreye aldık. Kendi imalatımız olan makinalara robotlar entegre ettik. Bu kapsamda Şenpiliç’te farklı alanlarda çalışan robotlarımız bulunuyor. Tavuk sektörüne yönelik bir proje geliştirdik ama bu konuda yatak sektörü gibi farklı sektörlerden talepler geldi. Keza görüntü işleme teknolojisi ile ilgili tarım ve otomotiv sektöründe çeşitli firmalardan talepler aldık. 

Uzmanlık alanlarınızı öğrenebilir miyiz? 

Tavukçuluk sektöründe robotlaşma, üretim izlenebilirliği ile ilgili yazılımlar geliştirme, hat sonu uygulamaları. Tavukçuluk sektörünün önemli bir sorunu olan hat sonu uygulamaları. Bu konuda çeşitli çalışmalarımız mevcut. Özel bir sorter sistem geliştirdik ve bunu robotlarla haberleştirdik. Yurt dışında oldukça yaygın olan ancak Türkiye’de örneği olmayan tavuk butlarının, kalça butun, kanatların, tavuk göğsü gibi ürünlerin otomatik olarak robotlarla toplanıp paketlendiği bir projemiz var. Ki bunun prototipini 5. Robot Yatırımları Zirvesi’nde sergilemiştik ve uygulamamız ziyaretçilerden büyük ilgi görmüştü. Tavukçuluk sektörünün büyük sorunu olan tavuktan çıkarılan, ülkemizde çok talep gören kelebek ürününü daha az personel ve daha seri üretim için geliştirdiğimiz kelebek makinamızı partner firmamız Yaskawa’nın robotu ile kullanıma sunduk. Bunu yanında özel gripper tasarımlarımızı, daha önce yaptığımız robotik paketleme, robotik tavuk paketleme, robotik parça tavuk tabaklama, robotik gıda işleme, hat sonu projelerimiz, sorter sistemler, robotik greyder, depo ve sevkiyat yönetimi ve yazılım geliştirme hizmetleri gibi geliştirdiğimiz diğer ürün ve sistemlerimiz bulunuyor.

Çözüm geliştirirken nasıl bir yol haritası izliyorsunuz?

Öncelikle karşı tarafı iyi dinliyoruz. Nelerin talep edildiğini kavramaya çalışıyoruz. Ar-Ge merkezimizde işin yapılabilirliği konusunda fikir alışverişinde bulunuyoruz. Eğer yapılabilirliği var ise, bir fizibilite çalışması hazırlıyoruz. Bununla ilgili karşı taraftaki yöneticilerle bir görüşme gerçekleştiriyoruz. Projenin tamamıyla ilgili bütün kriterlerde hemfikir olduğumuz takdirde, projeyi hayata geçiriyoruz. 

Son dönemde devreye aldığınız uygulamalardan örnekler verebilir misiniz?

Gıda sektöründeki bir firmanın fabrikasında robotik bir proje devreye aldık. Soğuk oda deposunda +3, +2 bandında bir sıcaklığın olduğu bir ortamda projeyi hayata geçirdik. Çalışanların, “Proje kesinlikle olmaz, burası nemli bir ortam. Biz zaten kolileri alıp güçlükle istifliyoruz. Robotlar bu soğuk ortamda nasıl çalışacak?” demelerine rağmen üst yönetimin desteği ile başarıyla gerçekleştirdik. Yöneticiler zaten personellerin istikrarsızlığından ve işleri aksatmasından şikayetçiydi. Bu nedenle de hızla robot teknolojilerine geçiş yapabildik.

Tavukçuluk sektöründe neden robotlu üretim tercih ediliyor? Sektörde robotlu üretimin avantajlarını nelerdir?

Örneğin bir tavuk firmasında el emeğiyle yapılan işler çok fazladır. Bıçakla yapılan riskli, tehlikeli işler vardır. Dolayısıyla iş kazalarıyla ne yazık ki çok sık karşılaşabiliyoruz. Ayrıca sektördeki çalışma şartları çok zor. Çalışanlar, soğuk oda depoları gibi soğuk ve elverişsiz koşullarda çalışmak zorunda kalabiliyor. Üretim kapasitesinin tam randımanlı olmaması, işgücünü inisiyatifini asgariye indirmek ve kalifiye eleman bulma gibi sorunların yanı sıra kesim yapılan ürünün daha kaliteli kesilmesi gerekliliğinden özel bir kesme makinası talebi geldi. 

Projedeki know-how size mi ait?

Evet, bize ait. Patentleri de bize ait. Kesim makinalarında üreticiler genellikle G. Kore ve Hollanda menşeli üreticilerden oluşuyor. Ama biz gıda işleme tarafında kendimize bir yol haritası çizdik. Bu bağlamda kaliteli, makinalar geliştirdik. Akabinde bu makinalara, robotları entegre etmeye başladık. Dolayısıyla hat sonunda çıkan verilerde daha randımanlı, kesilen ürünlerin daha temiz ve daha hijyenik olduğunun geribildirimlerini aldık. Sonuçlarına baktığımızda ise, kesilen bir üründe ortalama yüzde 40-45 oranında bir verimlilik sağlanırken, geliştirdiğimiz makinayla beraber verimlilik yüzde 55’lere çıktı. Ayrıca firmanın üretim hacmi de arttı.

Robotlaşmanın sektöre katkıları ve çıktıları nelerdir?

Aslında yaptığımız makinalaşma ile birlikte bir standardı da getiriyoruz. Robotlaşmayla beraber firma standartlaşmayı ve verimliliğinin artmasını talep ediyor. Verimlilik artınca, buna bağlantılı olarak firmanın da bütçesi artıyor. Belki bir çalışana da ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla burada aslında robotlar üretim kapasitesini ve kalitesini artıran bir enstrüman oluyor.

Firmanızın Endüstri 4.0 vizyonunu öğrenebilir miyiz? Endüstri 4.0’a geçiş konusunda ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Firmamız, yerli üretimle küresel dünyada ihtiyaç duyulan dijitalleşme ve makinalaşmayı hedefleyerek kuruldu. Bununla birlikte Kantec ailesinin Endüstri 4.0 vizyonu, hızlı ve kaliteli üretimin yanı sıra üretimde standartlaşma, insan kaynaklı hataların önüne geçerek izlenebilir firmalar kurulmasında firmalara ihtiyaçları doğrultusunda çözümler üretmek, firmaların Endüstri 4.0 sürecinde bir Türk firması olarak başta yerli firmalara, gelecek dönemlerde de yabancı firmalara sistem ve makinalarımızı kurmaktır. Bunun için firmamız çalışma şartlarının zor olduğu, insan gücünün ve enerjisinin yetmediği süreçler için makinalaşmayı sağlamak, oluşturduğu sistemin mesafe ve şartlar önemsenmeksizin izlenebilirliğini ve sistemin çıktılarını alarak analizlerini oluşturuyor. Bu analizler sonucu firmalar istenmeyen durumları kontrol altına alabiliyor. Oluşturduğumuz sistemler sayesinde firma yetkilileri üretim sürecinin her aşamasını şeffaf olarak takip edebilme imkanı sağlıyor.

Hedefleriniz nelerdir? Tavukçuluk sektörünün haricinde farklı hedef sektörleriniz var mı?

Öncelikli hedefimiz, tavukçuluk sektörü. Ülkemizde bu alanda gelişmiş bir pazar yok. Tavukçuluk sektörü robotlu otomasyon sürecinde yavaş ilerliyor. Biz de firma olarak geliştirdiğimiz uygulamalarla sektöre farklı çözümler sunmayı amaçlıyoruz. Ana hedeflerimizden biri, kümes hayvanlarından oluşan gıda zincirlerinde ürettiğimiz makinaları ve robotik sistemlerle birlikte ihtiyaç duyulan sorunlara çözümler geliştirmek. Ancak devamlı projeler geliştiren, Ar-Ge çalışmaları yapan bir firma olarak orta ve uzun vadede gıda sektörünün tümünün hedeflerimiz arasında olduğunu söyleyebilirim. Bunun yanı sıra, diğer sektörlerde de endüstrinin duyduğu ihtiyaçlar doğrultusunda yerli makinalar ve robotlaşma konusunda destek olmak. Mekanik ve yazılımsal anlamda donanımlı, güçlü ve deneyimli bir ekibe sahibiz. Anahtar teslim projeler hayata geçirebiliyoruz. 


 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2021, 14:38
YORUM EKLE

Eriş Makina

Schmalz

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını