banner1322
x

KANTEC TÜRKİYE'Yİ GIDA SEKTÖRÜNDE LAYIKIYLA TEMSİL ETMEYİ HEDEFLİYOR

Yurt içinin yanı sıra yurt dışına da robotlu çözümler sunan ve makina ihracatı yapan Kantec, dünyada odak sektöründe Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyor.

KANTEC TÜRKİYE'Yİ GIDA SEKTÖRÜNDE LAYIKIYLA TEMSİL ETMEYİ HEDEFLİYOR
Robot Zirvesi

Kantec ürettiği teknolojilerle sadece Türkiye’de değil, global pazarlarda da müşterilerinin sektörel ihtiyaç ve taleplerini karşılıyor.

Yurt dışında Fransa, İtalya, Hollanda gibi ülkelere makina ihraç ettiklerini belirten Kurucu Kaan Akdoğan, “Kantec olarak gelecek hedefimiz, ülkemizi dünyada gıda sektöründe en iyi şekilde temsil etmektir. Bu doğrultuda güncel endüstri dinamikleri ışığında üretmeye ve katma değer sağlamaya devam edeceğiz.” diyor.

Kaan Bey, Kantec ne zaman ve hangi amaçla kuruldu? Kantec'in vizyonu ve misyonu nedir?

Teknolojinin, insanlığın ve doğanın iyiliğine kullanılması gerektiği önceliğiyle, yenilikçi ve ilham veren bir şirket olma vizyonumuzu, güncel endüstri dinamikleri ışığında çevre dostu, verimli ve sürdürülebilir esaslı robot ve makina teknolojileri tasarlamak misyonumuzla pekiştirerek, 2015 yılından bu yana özellikle gıda sektörü için teknolojik çözümler sunuyoruz.

Kantec olarak modern gıda endüstrisinde, verinin ve zaman yönetiminin çok değerli olduğunun bilincindeyiz. Bu bağlamda Endüstri 4.0 ışığında tasarladığımız fabrika otomasyonları, bilgi ve kontrol sistemleri, ürün montaj ve satış sonrası servis desteğimizle, global endüstri ve Türkiye endüstrisinde çözüm ortağı oluyoruz.

Mevcuttaki işlerimiz kadar ayrıca gurur duyduğumuz diğer bir konu da Kantec’in Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, beyaz et sektörüne robot teknolojisini entegre eden ilk şirket olma unvanına sahip olmasıdır.

Müşterilerinize ne tür makina ve robotik çözümler sunuyorsunuz?

Biz gıda sektöründe birincil ürüne temas etmeyi çok seven bir şirketiz. Birincil ürün süreçleri için tartım (check weigher), sınıflandırma, kalite kontrol, paketleme (sorter), ayrıştırma (grader), hat sonu istifleme ihtiyaçlarına profesyonel çözümler üretiyoruz. Endüstri 4.0, gelişimimizi belirleyen temel odak noktamız olduğu için saydığım tüm bu süreçlere endüstriyel bilgisayar yazımlarını da entegre ediyoruz. Çünkü üretim sürecinde bildiğimiz en önemli şeylerden biri de; “Ölçemediğiniz süreci takip edemezsiniz ve geliştiremezsiniz”.

Beyaz ette dışa bağımlılığı ortadan kaldıran bir şirketi ortaya çıkarma fikri nasıl aklınıza geldi? Bu işe girmeden önce hedeflediğiniz şey neydi?

Kantec olarak, ülkemize katma değer sağlama hedefimiz kadar ülkemizdeki yerli şirketler için de katma değer sağlama motivasyonuyla çalışıyoruz. Beyaz et sektöründeki ilk girişimimiz, 2016 yılındaki bir müşteri ihtiyacından doğan özel bir makinayla oldu. Müşterimizin üretim sürecine yaptığımız bu sihirli dokunuş, Kantec’in yeni bir şirket olmasına rağmen neler yapabileceğini kısa sürede göstermiş oldu. Bu özgüvenle ürettiğimiz çözümler doğrultusunda, gıda sektörünün önde gelen şirketlerinin üretim süreçleri için robot ve makina teknolojileri tasarlıyoruz.

Son dönemde beyaz et sektörüne yönelik hayata geçirdiğiniz robotik uygulamaları, sonuçlarıyla birlikte paylaşır mısınız?

Dahil olduğumuz projelerde insan sağlığı ve ürün hijyenine çok özen gösteriyoruz.

Proje odak noktalarımız:

  • İnsanın çalışmasının riskli olduğu süreçlere robotları dahil etmek ve
  • Söz konusu ürünün hijyen güvenliğine kattığımız değerdir.

Örneğin son olarak imal ettiğimiz Robobox isimli makinamızla, yumurtaların el değmeden paketlenmesini ve kolilenmesini sağladık. Bu bağlamda ürünün hijyenine kayda değer bir güvenirlilik kazandırdık. Hijyen katma değeri kadar Robobox’a entegre ettiğimiz yazılımla hattaki yumurta sayısının, paketleme ve kolileme sayısının gerçek zamanlı takip edilmesini sağlayarak, müşterimizin üretim süreç
performansını dilediği şekilde gözlemleyebilmesini ve raporlayabilmesini de sağladık.

Beyaz et sektöründe robotlaşmayı, artırmak için neler yapılmalı? Bu kapsamda deneyimleriniz ve gözlemleriniz dahilinde neler söylemek istersiniz?

Kantec olarak projelerdeki bir diğer odak noktamız da verimlilik kıyasıdır. Dolayısıyla, Kantec ekibi üretim sürecine dahil olduğu zaman verimliliğin ne seviyede artacağını oldukça önemsiyoruz. Gelişen endüstri dinamiklerini takip ettiğiniz zaman, verinin çok değerli olduğu gerçeğiyle karşılaşıyorsunuz.

Üretim süreçlerinizdeki performansı gerçek zamanlı ölçtüğünüzde, performans veriminizi artırmanızdan, kurumsal risk süreçlerinizi yönetmenize kadar geniş kapsamlı bir farkındalık kazanıyorsunuz. İşin yazılım tarafı kadar üretime robotların dahil olması da var. Sonuçta üretim süreçlerinde robotlar fiziksel anlamda insandan üstünler durumdalar. Bu üstünlük doğrultusunda değerlendirdiğimizde; üretimdeki devamlılık, hata yapma olasılığının düşük olması ve özellikle gıda sektörü için hijyen risklerini de değerlendirdiğinizde robotlaşmak, sadece beyaz et için değil gıda sektöründeki birçok şirket için majör bir ihtiyaç durumuna gelmiştir.

Firma olarak gelecek planlarınızı ve hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Kantec’in ürettiği teknolojiler sadece yurt içindeki sektörel ihtiyaçları gidermiyor. Biz bugün Fransa, İtalya ve Hollanda gibi ülkelere de makina ihracatı gerçekleştiriyoruz. Kantec olarak gelecek hedefimiz, ülkemizi dünyadaki gıda sektöründe en iyi şekilde temsil etmektir. Bu doğrultuda güncel endüstri dinamikleri ışığında üretmeye ve katma değer sağlamaya devam edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2022, 11:15
YORUM EKLE

Entek

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını