Cenk Endüstri firmasının kurucularından Cem Alacaoğlu vana sektörünü anlattı

REKABET KIZIŞTI YALAN ARTTI..!

Cenk Endüstri firmasının kurucularından Cem Alacaoğlu vana sektörünü anlattı

 

Cenk Endüstri Vana ve Kontrol Sistemleri 5 sene önce kuruldu.  Türkiye`de tescilini almış olduğu FLUCON markasıyla her türlü akışkan ortamı için proses kontrolüne yönelik vana sistemleri ile 15 yıllık mühendislik tecrübesiyle komple çözümler sunan firmayı 36 ve 32 yaşlarındaki genç ve dinamik iki kişi kurmuş. Firmanın kurucularından olan Cem Alacaoğlu (36) ile gerçekleştirdiğimiz röportajda bize firmasından ve proses kontrollerde kullanılan vana sistemlerinden bahsetti.

Kendi işinizi genç yaşta kurmak nereden aklınız geldi?
Üniversitenin makine mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra bununla ilgili olarak bir firmada imalat sorumlusu olarak çalıştım. Ancak hep aklımda kendi işimin sahibi olmak vardı. Sektördeki belli başlı firmalarda çalışıp sektörü daha da iyi tanıma fırsatını yakaladım. Baktım ki müşteriyi ben bulup satışı ben yapıyorum ve müşteri de bana güveniyor kendi işimi kurma vaktinin geldiğini anladım. Şirketi kumaya karar verdiğimiz zaman 2001 yılıydı. Yani yine bir kriz zamanı. Hiç unutmuyorum noter ciddi olup olmadığımızı sormuştu. Şirketi kurarken bir sermayemiz yoktu kredi kartına borçlanıp şirketi öyle kurmuştuk. Tabi bunu yaparken müşterilerden gelecek olan paralara güvenmiştik. Önce kirayı düşündük ama sonra şirketimiz oturunca ileriye dönük daha sağlam adımlar atmaya başladık. İlk zamanlar bu alanda çok firma olmaması bize çok faydalı olmuştu ancak şimdi firma sayısı çok oldukça arttı.

Sizin bunca yıl ayakta kalmanız nasıl oldu?
Tabi ki müşterilere verdiğimiz güven ve teminat sayesinde. Onlarla geliştirdiğimiz karşılıklı güvenle ve verdiğimiz hizmetle bunca zamandır aynı müşterilerle çalışıyoruz. Çinli fabrika sahipleri bile daha çok para kazanacakları firmalar varken bize güvendikleri için anlaşma yaptılar.

Firma olarak piyasaya ne tür ürünler satıyorsunuz?
Firmamız ağırlıklı olarak vanaların aktuatörlerini yurt dışından getiriyoruz. Ana ürünlerimiz ; Pinomatik elektrik, hidrolik aktuatörler ve bunların aksesuarları (switch kutuları, pozisyonerler, yön valfleri) kelebek, küresel, bıçaklı, glob, sürgülü vanalar, kontrol vanaları, çekvalfler, emniyet ventilleri ve basınç düşürücüler olmakta.

Vana aktuatörleri dediniz bunları bize açıklar mısınız?
Pinomatik elektrikli aktuatörleri ve hidrolik aktuatörler vanaları otomatik açma ve kapamaya yaramakta. İlki elektrikle açıp kaparken ikincisi bu işlemi havayla yapmakta. Bu cihazların opsiyonel aksesuarları mevcut. Tabi bunlara uygun vanalar da satmaktayız. Bizim getirdiğimiz vanalar özel vanalar. Her keste olmayan kimya, denizcilik, arıtma tesisleri, fabrikalar gibi yerlerde kullanılan vanaları satmaktayız.

Sizin ürünlerinizin piyasadaki benzerlerinden farkı nedir?
Piyasada çeşitli ucuz olan ürünler var tabi. Ancak biz öncelikli olarak kaliteli olmasına dikkat ediyoruz. Özellikle Avrupa’nın Çin`den ve Uzak Doğu ülkelerinden satın aldığı malları tercih ediyoruz. Bu biz referans oluyor tabi. Demin de dediğim gibi bizim için öncelikli olarak müşteri memnuniyeti gelmekte. Onlara çabuk bozulan ürünleri satmak istemiyoruz. Müşterilerimizde maalesef rakip firmalar tarafından oluşturulan yanlış bir kanı var. Çin mallarının iyi olmadığına dair. Halbuki bu böyle değil. Çin`de de kalite kalite mal üretiliyor. Avrupa`nın gelişmiş ülkeleri de oradan alıp marka vurup satıyor. Biz de bunu yapıyoruz ve müşterimize de açıkça söyleyip detayları anlatıyoruz. Bu işte güven ve kalite çok önemli. Tabi müşteri kaliteyi ucuza arıyor. Bu da şu an Çin`de var.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
Firma olarak ana çalışma sektörlerimiz ; Endüstriyel fabrikalar (petro kimya, kimya, gıda, çimento, kağt, ilaç vs), arıtma, denizcilik ve taahhüt firmalarıdır. Bunun yanı sıra şirketimiz, PLC yazılım ve kontrol panoları da dahil olmak üzere proses otomasyonuna yönelik komple çözümler sunmakta. Bütün bu sektörde, ikili ilişkilerimizi sağlamlaştırarak, hizmet sonrası her an sorunlarında yanında olarak tanınıyoruz. Rekabet bizim sektörde iyice arttı. Herkes artık kaliteli mal getirmeye çalışıyor, fiyat kırıyor. Bunun için müşterilerle en iyi diyaloğu kurabilenler, güven kurabilen ayakta kalabiliyor.

ÇİN’DEN ALMIYORUZ DİYEN YALAN SÖYLÜYOR

Rekabet ortamı dediniz, burada yerli üreticilerden mi bahsediyoruz?
Aslında artık pek yerli üretici kalmadı. Sektördeki bazı büyük firmalar rekabet ortamından dolayı rakiplerine çamur atmaktan vazgeçmiyorlar. Şimdi de “onların malları Çin’den geliyor, kalitesiz mal” deyip kestirip atıveriyorlar. Halbuki o firmalar çok iyi biliyorum kendimiz üretiyoruz dedikleri ürünlerde yine Çin’den gelen ürünler kullanıp satıyorlar. Sonra da bizim gibi firmaları eleştiriyorlar. Ancak bu işi yakından takip eden sektör temsilcileri Çin’de üretilen ürünlerin de kalite kalite olduğunu, Avrupa’nın bile oradan ürün satın aldığını biliyorlar. 

Tüm proses haberleri için -tıklayın-

Tüm aktüel haberler için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2010, 13:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
balance
balance - 8 yıl Önce

Cem Bey; çok güzel yorumlar yapmışsınız. İlk olarak sizin sektördeki pozisyonunuz nedir? Bu şekilde yorumlar yapıyorsunuz. Dediklerinizde tabi ki doğru noktalar var ancak bu piyasada kibirlilikle bir noktaya varamazsınız!

Dergiler
Partnerler