Komşufırın, fırıncılık geleneğini yıktı

FIRINCILIKTA SON NOKTA

Komşufırın, fırıncılık geleneğini yıktıTürkiye`de yıllardır değişmeyen, geleneksel fırıncılık anlayışını yıkan Komşufırın yeni atılımlarıyla bu sektörde ne kadar farklı olunabileceğini kanıtladı.Büyümekte olan yapısını yeni ihtiyaçlara cevap veren güvenli bir sistemle destekleyerek sektöründe bir farklılık yaratmak isteyen Komşufırın, Elsys danışmanlığında tamamladığı projeyle, 42 mağazasını 40 günde SAP sistemine geçirdi. Proje kapsamında, malzeme yönetimi, satış-dağıtım, mali muhasebe, maliyet muhasebesi ve duran varlık yönetimi uygulamaları devreye alındı.

SAP projesinden önce, mağaza bazlı analizlerini manuel operasyonlarla konsolide eden Komşufırın, SAP projesiyle birlikte, mevcut POS sisteminin de merkezileştirilmesiyle, mağazaların merkezi yönetimi ve konsolidasyonunda otomasyon sağladı. Bugün, mağaza kapanışından bir saat sonra, ilgili yöneticilerin dizüstü bilgisayarlarına ve BlackBerry’lerine günlük konsolide özet raporlar otomatik olarak gönderiliyor. Yeni ürün, fiyat ve kampanya bilgileri, merkezi olarak üretiliyor ve sistem tarafından tüm mağazalara dağıtılıyor.SAP sistemi, mevcut mağazalarda ve merkezde tam entegre olarak kullanılıyor. Sistemin altyapısı Komşufırın’daki hızlı büyüme stratejisine paralel olarak geliştirildiği için, açılan her mağaza, açıldığı gün itibariyle sürece dahil oluyor.
Doruk Grubu Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Koordinatörü Ertuğrul İşler, projeyi şu şekilde değerlendiriyor:

“Hedeflerimize ulaşmak için doğru zamanda doğru yatırımlar yapmak gerektiğine inanıyoruz. Elsys danışmanlığında hayata geçirdiğimiz SAP projesi, bunun güzel bir örneği. Bu projeyle, bir anlamda, geçmişin geleneğini geleceğin teknolojisiyle birleştirdik. SAP sistemiyle, üretim, sevkıyat, stok yönetimi ve satış gibi süreçlerimizi dijital ortama aktardık. Online çalışan sistem sayesinde, sadece veri toplamaktan kurtulup, analiz ve stratejik karar alma sürecine çok rahat adapte olduk.

Bu önemli projede, yol arkadaşımız olarak, hem perakende alanında uzman danışmanları, hem de profesyonel veilkeli yaklaşımından ötürü Elsys’i tercih ettik. İş felsefemize uygun bir biçimde, çözüm odaklı çalışan genç ve dinamik Elsys ekibiyle bir rekora imza attık. Elsys’in sağladığı otomasyon ve analiz gücü ile, 300’ün üzerinde mağaza açma hedefimize kolaylıkla ulaşabileceğimize inanıyoruz. Hiçbir endişemiz yok.”

Elsys Genel Müdürü Savaş Komban ise Komşufırın projesinde SAP tarafından geliştirilen özel bir entegrasyon sürecini Türkiye şartlarına göre yerelleştirdiklerini ve son derece başarılı bir sonuç elde etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtiyor.

Anlık verilerle yönetim
Komşufırın’da tüm süreçlerin tam entegre olarak yönetildiği bir SAP perakende projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında, POS sistemlerindeki satış operasyonları dışındaki tüm operasyonlar SAP sisteminde takip ediliyor.

Satış bilgileri, otomatik olarak SAP sistemine aktarılıyor. Gerek merkezde gerekse mağazalardaki operasyonlar anlık olarak sisteme giriliyor ve yöneticiler bu anlık bilgilerle karar alıyor. Mağaza bazlı ve toplam satış bilgileri merkezi ve anlık olarak takip ediliyor. Günün herhangi bir saatinde bir kampanya başlatılabiliyor ve maliyetler anlık olarak görülebiliyor. Bu işlemler için herhangi bir süreci beklemek gerekmiyor. Tamamen güncel ve anlık veriler kullanılıyor.

Komşufırın, yeni entegre altyapısıyla, operasyonlarını tek bir platform üzerinden ve tek bir çözümle yönetiyor. Böylece, farklı sistemlerden elde edilen verileri manuel işlemlerle kullanmak ya da farklı sistemler arasında tutarlılığı sağlamak için harcanan işgücünden tasarruf ediliyor. Tüm çalışanlar, verileri derlemek için harcadıkları zamanı analizler için kullanıyor.

Standart dışı proje yönetimi
Elsys çözüm ortaklığında dünyanın en hızlı SAP projelerinden birine imza atan Komşufırın’da proje yönetimi için standart dışı bir yöntem izlendi. Buna göre, projenin ilk iki haftasında, tüm operasyonlar, Komşufırın yetkilileri ve Elsys danışmanlarınca analiz edildi. İkinci haftanın sonunda, proje ekibi bir araya gelerek, kavramsal tasarımı netleştirdi.

Modüllerin uyarlama çalışmalarına hemen başlandı. Uyarlama çalışmaları sonunda, mağazaların katıldığı simülasyon çalışmaları yapılarak gerçek hayat test edildi. 1 Ocak 2010 itibariyle tüm mağazalar çalıştığı halde, canlı kullanıma geçişte ciddi bir sıkıntı yaşanmadı. Sistemde hiç duraklama olmadı. Mağazalar ve merkez, aynı anda SAP sistemine geçti.

Satış portalı devrede
Komşufırın, SAP projesine paralel olarak, mağazalarda bağımsız kullanılan POS kasa sistemini de merkezileştirdi. Bugün, mağazalardaki satışlar anlık olarak merkeze aktarılıyor ve mağaza satışları online ve anlık olarak raporlanabiliyor. POS sistemindeki satış verilerinden çeşitli raporlar üreten bir satış portalı da oluşturuldu. Bu portalla, Komşufırın ekibi, satış analizleri yapabiliyor. Mağazalar, altyapısal olarak merkeze güvenli bir şekilde bağlandı ve mağazaların her türlü teknolojik operasyonları kontrol altına alındı.
Yeni projeler yolda
Komşufırın’da SAP platformunda oluşturulan bu altyapıyla, stratejik kararlara anında cevap veren bir teknolojik altyapı kuruldu. Komşufırın, SAP projesinin ardından, diğer ihtiyaçları için de bir dizi projeyi paralel olarak devam ettiriyor. Bu projeler, CRM, Toptan Satış, Franchise Satış, Kampanya Uygulaması, Paket Servis ve İnternetten Satış, Demirbaşların Barkodla Takibi, İş Zekası, Bütçe, IFRS Raporlama, Proje Yönetimi ve Yatırım Yönetimi olarak sıralanıyor.

Tüm otomasyon haberleri için -yıklayın-

Tüm aktüel haberler için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2010, 18:45
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler