HIO serisi PLC’li operatör panelleri

HIO serisi PLC’li operatör panelleri

HIO serisi PLC’li operatör panelleri
Satınalma Zirvesi

Renu Electonics yeni nesil operatör panelleri ile Türkiye pazarına hızlı bir giriş yaptı. Ergonomik bir tasarıma ve kompakt özelliklere sahip olan bu paneller endüstride otomasyon sektörü ve makina üreticileri için kaliteli ve ekonomik çözümler sunuyor.

OPERATÖR PANELLERİ
Operatör panelleri, kontrol sisteminin o anki durumunu izlemek ve gerekli ise sistemin çalışmasını değiştirmek için geleneksel mekanik kontrol panellerinden daha kullanışlıdır. Operatör panelleri seri haberleşme portu üzerinden PLC’lere bağlanabilirler, PLC’nin data hafızası üzerindeki değeri değiştirmek üzere programlanabilirler.
Operatör panelleri metin temelli veya grafik temelli ekrana sahip olabilir. Metin temelli operatör panelleri metin karakterlerini gösterebilmekte fakat grafikleri gösterebilme kabiliyetine sahip değildir. Bazı operatör panelleri dokunmatik ekranlara sahip iken bazıları ise tuş takımlı olmaktadır. Dokunmatik ekranlara sahip olanlar kullanıcıya daha fazla esneklik sağlar. Bu ekranlarda yaratılan tuşlar gizli olarak ekranda durabilir ve kullanılması gerektiğinde görünür hale getirilebilir.

PRIZM SERİSİ NEDİR?
Prizm serisi operatör panelleri Windows tabanlı ücretsiz yazılımları ile programlanır ve PLC’ler ile seri port üzerinden haberleşirler. Prizm HMI, herhangi bir donanımsal değişiklik yapılmadan, doğru PLC-Prizm kablosu kullanılarak PLC’ler ile haberleşir.


İki seri portlu panel iki PLC ile senkronize haberleşebilir.

PRIZM SERİSİNİN ÖZELLİKLERİ
Prizm serisi operatör paneli modelleri opsiyonel olarak input/output kabiliyetinde insan-makina arayüzüdür (HMI). Input/output yeteneğine sahip HMI’lar ‘HIO’ olarak adlandırılırlar. Bu HMI’lar PLC tarafından veya harici bir güç kaynağı ile beslenmektedir. PLC tarafından beslenen HMI’lar ‘IOP’ olarak nitelendirilir. HIO modelleri ise PLC tarafından değil, harici DC veya AC bir güç kaynağı tarafından beslenir. HIO modelleri +24VDC veya 85-265, 50-60 Hz. VAC kaynağa ihtiyaç duyarlar.
Prizm ve HIO modellerinin özellikleri hemen hemen aynıdır. Bu iki ürün grubu arasındaki tek fark HIO modellerinin I/O modülüne sahip olmasıdır. 
Bütün Prizm serisi iki seri haberleşme portuna sahiptir ve iki PLC ile senkronize olarak çalışabilmektedir.
Prizm serisi dokunmatik ve tuş-takımlı olarak iki ayrı modele sahiptir. Aynı  şekilde HIO serisi de bu modellere sahiptir


Tuş takımlı prizm serisi operatör paneliDokunmatik ekranlı prizm serisi operatör paneli

HIO NASIL ÇALIŞIR?
HIO, hem Prizm HMI serisinin yeteneklerine hem de programlanabilir lojik özelliğe sahiptir. Kullanıcı standart merdiven mantığı ile programlama yapabilir. HIO, her biri 25 kHz olan dört adet 32 bit ‘high speed counter’,  yüzlerce ‘timer’ ve ‘counter’, binlerce ‘internal coil’, kalıcı ve geçici hafıza alanı ve PID fonksiyonuna sahiptir.


HIO serisi ön görünümHIO serisi arka görünüm

DIJITAL I/O
HIO tuştakımlı modelleri 16 dijital inputa, 12 dijital output’a, dokunmatik ekran modelleri ise 28 dijital input’a ve 16 dijital output’a sahiptir. Dijital girişler 24V yüksek empedans ve çıkışlar ise röle, açık kolektör veya bunların kombinasyonudur. Dijital I/O sayısı harici I/O modülleri kullanılarak arttırılabilir.

ANALOG I/O
HIO analog input sayısı 4, analog output sayısı ise 2 olabilir. Analog inputlar mA, mV, Thermocouple ve RTD’dir. Analog I/O sayısı harici I/O modülleri kullanılarak arttırılabilir.

EKRANLAR
HIO modellerinde 65535 ekran tanımlanabilir. Ekranlarda, düz metin nesnesi, data display (coil status, register value, register dependent text ) data giriş nesnesi ve alarm nesneleri gibi çeşitli nesneler tanımlanabilir. Ekranların ve nesnelerin çiftlenmesinin istenmediği durumlarda iki ekran birleştirilebilir. Kayan noktalı veri girişi desteklenir.

PID
HIO sisteminde var olan PID kontrolörü, cihazın var olan analog input’larına ek olarak 12 bağımsız input’u işleyebilir.
PID, bir kapalı-döngü denetim sistemi içinde denetim organının görevi, ölçme elemanı üzerinden geri beslenen çıkış büyüklüğünü, başvuru giriş büyüklüğü ile karşılaştırmak ve karşılaştırmadan ortaya çıkabilecek hata değerinin yapısına ve kendi denetim etkisine bağlı olarak uygun bir kumanda veya denetim sinyali üretmektir. Denetim organlarında kullanılan başlıca 4 temel denetim etkisi şunlardır:
1. İkili veya aç-kapa denetim etkisi
2. Orantılı denetim etkisi (P etkisi)
3. Integral denetim etkisi (I etkisi)
4. Türev denetim etkisi (D etkisi)

Bu temel denetim etkilerinin bir veya birkaçının bir arada uygun şekilde kullanılmasıyla değişik denetim etkilerinde çalışan denetim organları oluşturulur.
PID denetim; P, I ve D gibi 3 temel denetim etkisinin bileşiminden meydana gelmiştir. PID denetim organının çıkışı;

biçiminde ifade edilir.
Buradaki semboller:
m(t):  Denetim organı çıkışı,
e(t):   Hata,
Ki:  İntegral etki kazancı,
Ti: İntegral zaman sabiti
Td:  Türev etki zamanı,
Kd:  Türev denetim organı kazancı,
Kp:  Orantı kazancı biçiminde tanımlanır.

PID denetim üç temel etkisinin üstünlüklerini tek bir birim içinde birleştiren bir denetimdir. PID denetim sistemde sıfır-kalıcı-durum hatası olan hızlı bir cevap sağlar. Ancak bu denetim organı diğerlerine göre daha karmaşıktır.
Oransal (P), Oransal türevsel (PD), Oransal integral (PI) kontrolün yeterli gelmediği, karmaşık proseslerde Oransal İntegral Türevsel (PID) kontrol sistemleri devreye girer. Oransal kontrolde ofset integral algoritmasıyla istenen değerin çok üzerine çıkılması veya altına inilmesi(overshoot veya undershoot) ise türev algoritması ile giderilir. PID parametrelerinin doğru ayarlanması ile mükemmel bir kontrol sağlanabilir.
Endüstriyel kontrol işlemlerinde üreticiler PID kontrolör dizaynı için birbirinden farklı algoritmalar kullanırlar. Bu PID algoritmaları üç ana sınıfa ayrılır: Ideal, seri ve paralel algoritma...

Ideal algoritma:

Paralel algoritma:

Seri algoritma:

denklemleri ile ifade edilir.

Parametreler kullanıcı tarafından şu şekilde girilir:
1- Oransal kazanç = 100 / oransal band
2- Integral kazanç= oransal kazanç x (1 / saniyedeki reset süresi)
3- Türevsel kazanç = oransal kazanç x saniyedeki hız süresi
Prizm serisinin algoritması ideal algoritmadır.


ALARMLAR

HIO cihazlarında alarmlar oluşturulabilir. Alarmlar ardışık veya ayrık olabilir. Kullanıcı dostu alarm objeleri ekranda yaratılabilir. Gerçek zamanlı veya tarihli alarmlar yaratılabilir.
 
UNICODE VE ÇOKLU DİL DESTEÐİ
HIO ekranlarında tüm diller desteklenir, kullanıcı mesaj ve alarm görüntülerini istediği dilde gösterebilir. Uygulamalarda tüm Windows® fontları kullanılabilir.

ÇİFT PORT DESTEÐİ
HIO cihazları iki haberleşme portuna sahiptir ve bu portlar üzerinden programlanabilirler. R232, CMOS, RS485/RS422 uyumludur ve Printer / PLC / SCADA / Sürücü gibi uygulamalar ile bu portlar üzerinden haberleşir.

YAZILIM KONFİGÜRASYONU
HIO ve Prizm serileri ücretsiz Windows® tabanlı yazılım ile kolay bir şekilde programlanır.

HIO modelleri endüstride birçok uygulamada kullanılabilir.
 

HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Yeni modern arayüz, yeni özellikler ve yeni olanaklar: Siemens WinCC V7.0

XBTGT operatör panelleri ile sinema keyfi artık makinalarınızda

Wonderware HMI Reports

Deniz otomasyonunda Exter panellerin yeri

Scada sisteminden en büyük beklenti sisteme birden fazla noktadan erişebilmek

Vijeo Citect Scada

HIO serisi PLC’li operatör panelleri

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2009, 19:41
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler