CoDeSys ve uygulama fonksiyon blokları

CoDeSys ve uygulama fonksiyon blokları

CoDeSys ve uygulama fonksiyon blokları
Satınalma Zirvesi

Günümüzde hareket kontrolünde birçok farklı üretici değişik PLC veya hareket kontrol cihazları kullanmaktadır. Her ne kadar kullanılan programlama dilleri ve komutlar bazı standartlar dahilinde olsa da, üreticiden üreticiye değişen birçok farklı PLC konfigürasyonu, programlama ve fonksiyon blokları bulunmaktadır.
IEC-61131-3 standartlarına uygun olarak CoDeSys, programlanabilir lojik kontrolörler (PLC) için geliştirilmiş ve dünya üzerinde 200’den fazla üreticinin desteklediği bir yazılım geliştirme aracıdır.

1. CoDeSys PROGRAMININ ÖZELLİKLERİ

 CoDeSys isim olarak, İngilizceden gelen bazı terimlerin birleştirilmesidir. Bunlar ‘Controlled Development System’ kelimelerinin baş harfleridir.
 CoDeSys ile yazılacak program kendi içinde mantıksal olarak farklı dillerde yazılabilir, örnek olarak programın ana yapısı SFC (Sequential Function Chart) ile kurulup, her bir adımın içeriği FBD (Function Block Diagram) ile programlanabilir.
 Eksen kontrolü için PLCopen standartlarında verilmiş tüm fonksiyon bloklarının kullanımı (CNC, cam, homing, vb…) mümkün olup, gerektiğinde tekrar çağırılabilir kullanıcıya özel yazılım kütüphaneleri oluşturulabilir.
 IEC standartlarına uyumlu, 6 farklı yapıda program yapısı seçeneği ile esnek programlama (IL, LD, FBD, SFC, ST, CFC).
 Programda farklı görevler (task) tanımlanması ve belirlenen öncelik sırasına göre paralel programlama imkanı,
 Online simülasyon özelliği ile anlık olarak istenen parametrelerin çizdirilmesi ve izlenmesi özelliği,
 Grafik özelliği ile her fonksiyon bloğu için önceden hazırlanmış görseller ve bu görsellere gerekli parametrelerin kolayca atanabilmesi,
 PLC döngü sürelerini ve program içinde kullanılan değişkenlerin gerçek zamanlı olarak örneklenmesi ve izlenebilmesi özelliği,
ve bunun gibi birçok fonksiyonu ile CoDeSys hareket kontrolünde standartlara uygun, üreticiden bağımsız ve üstün performans sunar.

2. MotionPro YAZILIM ÇÖZÜMÜ
Schneider-Elektrik hareket kontrolü için MotionPro yazılımını kullanır. MotionPro ile tüm CoDeSys fonksiyonları ve özellikleri bir arada toplanırken, PLCopen fonksiyon blokları ile kolay ve esnek bir programlama yapılabilir. Tek veya çoklu eksen kontrolü için her türlü fonksiyon bu bloklar ile elde edilebilir. PLCopen standartları gereği fonksiyon bloklarının içeriği ve çalışma prensipleri standartlarla belirtilmiş olup, gerekli tüm dokümantasyon MotionPro yazılımı ile beraber gelmektedir.

3. Lexium PAC ile HAZIR UYGULAMA FONKSİYON BLOKLARI
Schneider Electric Lexium PAC ile standart PLCopen fonksiyon bloklarına ek olarak, uygulamaya özel bazı fonksiyon blokları geliştirmiştir. Bu fonksiyonlar sayesinde satırlaca program yazılmasına gerek kalmadan piyasada en çok kullanılan rotatif kesim, uçar testere, boy kesme, tork ve akım kontrolü gibi uygulamalara cevap vermek artık sadece bir fonksiyon bloğu ile mümkün!

3.1 Rotatif Kesim
Rotatif kesim kısaca bir lineer eksen (malzeme taşıma) ile döner bir eksenin hareketinin durdurulmadan senkronizasyonudur. Bu uygulamada malzemenin taşındığı eksen hiçbir şekilde durdurulmadan istenen işlem yapılır. Örnek uygulamalar: Kesme, yapıştırma, baskı, kalıp basma, vb…

Schneider Electric ‘MotionPro’ çözümü ile rotatif kesim uygulamalarınız için artık sadece tek bir fonksiyon bloğu yeterli!


Şekil: Rotatif kesim uygulaması


Şekil: Rotatif kesim için kullanılacak fonksiyon bloğu


Şekil: Rotatif kesimde master ve slave eksenlerin konumu

3.2. Uçar Testere
Uçar testere uygulamaları kısaca iki lineer eksenin senkronizasyonudur. İlk eksen bir malzemenin taşınmasını sağlarken, diğer eksen gerekli prosesi (kesme, baskı, vb…) gerçekleştirir. Temel olarak uçar testere uygulamaları rotatif kesim uygulamalarına benzese de, slave eksenin hareketi biraz daha farklıdır.

Schneider Electric ‘MotionPro’ çözümü ile uçar testere uygulamalarınız için artık sadece tek bir fonksiyon bloğu yeterli!


Şekil: Uçar testere uygulamasıŞekil: Uçar testere için kullanılacak fonksiyon bloğu


Şekil: Uçar testerede master ve slave eksenlerin konumu

 

HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Teco JSDA serisi servo motor ve sürücüler

Kolay ve ekonomik pozisyonlama: SINAMICS S110

SMC-Flex soft starter ile akıllı motor kontrolü

Manyetik olmayan sekonder parçalı 1FN6 lineer motor: Elektrikli kremayer

1PH8 kare gövde servomotorlar: Çok yönlü kullanım


Simotion C240 PN hareket kontrol sistemi, Yüksek performanslı hareket kontrol uygulamaları için

Bernecker&Rainer (B&R) AcoposMulti servo sürücü

CoDeSys ve uygulama fonksiyon blokları

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2009, 21:42
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler