Bernecker&Rainer (B&R) AcoposMulti servo sürücü

Bernecker&Rainer (B&R) AcoposMulti servo sürücü

Bernecker&Rainer (B&R) AcoposMulti servo sürücü
Satınalma ZirvesiB&R’ın ACOPOS serisi sürücü ailesinin devamı niteliğindeki ACOPOSmulti, günümüz hareket kontrol uygulamalarında kullanıcıların olası tüm ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiştir. Özellikle plastik, paketleme, baskı ve tekstil endüstrilerinde kullanılan çok eksenli makinalara uygundur ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Enerji tüketiminin azaltılmasına yönelik sahip olduğu yeni teknolojiler B&R’ın çevre konusundaki hassasiyetinin somut bir göstergesidir.

AKILLI GÜÇ KAYNAÐI
Her daim sabit DC bus voltajı sağlayan akıllı güç kaynağı ile ACOPOSmulti, hangi ülkede olursa olsun hangi şebeke kullanılırsa kullanılsın sürücüden maksimum performans alınmasını sağlar. ACOPOSmulti yükseltilmiş 800Vdc ortak DC bus voltajı sayesinde, diğer sistemlere göre aynı enerjiyle daha yüksek hız ve tork elde eder veya aynı hız ve torklarda daha az enerji harcar.

PANODA DAHA AZ ENERJİ SARFİYATI  
ACOPOSmulti pano içerisinde ısı artışını önleyen ideal bir sürücü tasarımına sahiptir. Hem ısıyı pano dışına atan IP65 korumalı soğutucu bloğu hem de harici soğutma sistemine bağlanabilen (sulu, yağlı) soğutma blokları ile alternatifli soğutma seçenekleri mevcuttur. Böylece panodaki yer kaplayan ve maliyeti arttıran fan ya da klima gereksinimlerini ortadan kaldırır.

GÜÇ MODÜLLERİYLE ELEKTRİK ENERJİSİNİN GERİ KAZANILMASI
ACOPOSmulti’nin besleme modülleri rejenerasyon yeteneğine sahiptir. Bu rejenerasyon bir motorun frenleme yaparken oluşturduğu enerjiyi hızlanmakta olan başka bir motorda kullanma yöntemine ek ve farklı bir özelliktir. Konvansiyonel sistemlerde günümüzde frenleme anında motorun kinetik enerjisi o sırada hızlanmakta olan başka bir motor yok ise bir direnç üzerinden ısıya çevrilerek harcanmaktadır, böyle bir durumda enerji ısıya çevrilerek boşa harcanmaktadır ve ısınma problemlerine ve bu ısıdan kurtulmaya yönelik ek maliyetlere sebep olmaktadır. ACOPOSmulti de bunun yerine, frenleme ile açığa çıkan bu enerjinin tekrar elektrik enerjisine dönüştürülmesi sağlanır ve geri kazanılan bu elektrik enerjisi rejeneratif güç modülleri vasıtasıyla şebekeye geri kazandırılır. Bu yöntem daha etkili ve çevre dostu bir çözümdür.
Buna ilave olarak şebekeden yalnızca ‘aktif güç’ çekilir. Güç faktörü düzeltme ‘PFC’, güç tüketiminin ve bağlı yükün yaklaşık 2 kat azaltılmasını sağlar. Bu da daha az sigorta koruması ve daha küçük kesitli kablo kullanımı demektir. ACOPOSmulti’nin güç tüketimi, makinanın verimi, vs, gibi tüm veriler bir ağ bağlantısı üzerinden kaydedilebilir ya da izlenip incelenebilir. Bu ‘Akıllı İşletme’ kavramına büyük bir yenilik ve kolaylık getirmektedir.

YARDIMCI DAHİLİ 24VDC BESLEMESİ  
ACOPOSmulti’nin dahili güç modülü sayesinde makinada kullanılan PLC, PC yada diğer çevre birimlerinin kaliteli 24Vdc beslemesi yapılabilir. Bu tasarım ile sadece pano içerisinde yer kazanmakla kalınmayıp ayrıca güç kesintilerinde makinanın kendi hareketini kontrollü bir şekilde durdurabilmesi de sağlanır. 24Vdc ile beslenen kontrol sistemi (PLC, PC ve benzeri), kısa-devre, açık-devre ve aşırı yük korumalı olarak sürücünün bu özel 24Vdc beslemesine bağlanabilir.
Dahili 24Vdc beslemesinin getirdiği en büyük avantajlardan biri de enerji kesilmelerinde, hem ETHERNET Powerlink haberleşmesinin hem de sürücülerin kontrolünü sağlayan PLC, PC gibi bileşenlerin enerjilerini sürücünün ortak DC enerji havuzuna bağlı dahili 24Vdc kaynağında almaya devam etmeleridir. Bu sayede motorların senkronizasyonu, örneğin elektronik kam bağlantıları bozulmadan ve açılarını kaybetmeden durmaları sağlanır. Günümüzde mekanik kamların yerini almaya başlayan elektronik kamlı modern makinalar için bu en ideal çözümdür.

ÇIÐIR AÇAN BAÐLANTI TASARIMI      
ACOPOSmulti montaj rayına iki vida ile kolayca monte edilebilir. Bu basit yerine oturtma işlemi sonrasında besleme bağlantısı otomatik olarak kurulmuş olur. Ayrıca bir kablolama işlemine gerek yoktur. Bu da kablolama ve işçilik maliyetlerinde azalma, makinanın üretim süresinde kısalma, pano içerisinde daha az kablo kullanılması ile daha derli toplu görünüm, daha kolay servis ve daha az arıza anlamına gelir. Ray sistemi vasıtasıyla servo motorların paylaştığı ortak DC bus ve 24Vdc bağlantısına ek olarak, koruyucu toprak iletken bağlantısı da otomatik olarak sağlanmış olur. Modülden modüle farklı topraklama tedbirlerine gerek yoktur. 

SİSTEME BÜTÜNLEŞİK GÜVENLİK
Günümüzde bazı patentli standartlar kullanılarak görece olarak yavaş bazı güvenli veri yolu sistemleri mevcuttur. ACOPOSmulti sürücü sisteminin bu sistemlerden farkı güvenli haberleşmesinin gerçek zamanlı ETHERNET Powerlink güvenliğine dayanmasıdır.
ACOPOSmulti’deki güvenlik sistemi Cat.3, EN954-1 standardındaki şu fonksiyonları kapsar,
• Kontrollü veya kontrolsüz duruşlar
• Güvenli duruş ve işlem bekletme
• Güvenli sınırlı adım ölçümü ve güvenli absolut pozisyon
• Güvenli hız sınırlandırma
• Güvenli dönüş yönü
Güvenli tekrar çalıştırma izni ya da motor freni için çıkış gibi temel fonksiyonlar (hem Cat.3 hem EN 954-1 için) standarttır.

ACOPOSmulti’de ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER:
• Kompak tasarım
• Minimum hacimle maksimum performans
• Kolay kullanım
• Güç kesintilerine karşı koruma
• Hava, su, veya yağ ile modüler soğutma tasarımı
• Bütünleşik güvenlik
• Enerji rejenerasyon sistemiyle çevre dostu
• Maksimum verimlilik

 

HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Teco JSDA serisi servo motor ve sürücüler

Kolay ve ekonomik pozisyonlama: SINAMICS S110

SMC-Flex soft starter ile akıllı motor kontrolü

CoDeSys ve uygulama fonksiyon blokları

Manyetik olmayan sekonder parçalı 1FN6 lineer motor: Elektrikli kremayer

1PH8 kare gövde servomotorlar: Çok yönlü kullanım


Simotion C240 PN hareket kontrol sistemi, Yüksek performanslı hareket kontrol uygulamaları için

Bernecker&Rainer (B&R) AcoposMulti servo sürücü
 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2009, 21:32
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler