TİAD uluslararası pazara ağırlığını koydu

TİAD İŞBİRLİÐİNİ GÜÇLENDİRİYOR

TİAD uluslararası pazara ağırlığını koydu
Satınalma Zirvesi

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD)’nin uluslar arası arenada mevcut işbirliklerini geliştirme odaklı çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu yöndeki etkinlikler kapsamında TİAD yetkilileri, geçtiğimiz ay KOMMA – Kore Takım Tezgahları Üreticileri Derneği ve TAITRA – Tayvan Ticaret Merkezi yetkilileri ile bir araya geldi.

KOMMA – KORE TAKIM TEZGAHLARI ÜRETİCİLERİ DERNEÐİ ZİYARETİ
9 Eylül 2009 tarihinde TİAD toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya KOMMA adına direktör Mr. In-Ho Shin ve Müdür yardımcısı Ms. Kate Lee katılırken, TİAD adına ise Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Kağnıcı, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Akyüz ve Levent Ganiyusufoğlu, bir önceki Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Okçu, Uluslararası İlişkiler Komitesi Üyesi Burcu Akyüz ve Genel Sekreter Murat Uygun katıldı.
Toplantıda ilk sözü alan Sayın Kağnıcı TİAD hakkında bilgiler vererek, başlıca faaliyetlerinden bahsetti. Komma adına söz alan Sayın Shin ise KOMMA derneği ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Sayın Shin konuşmasında Güney Kore’nin 4 bin 380 milyar dolar ihracat bağlantısı olduğunu, ancak takım tezgahı konusunda yeterli tanınmadıklarını ve hak ettikleri seviyeye gelemediklerini belirtti. Bunun üzerine söz alan Cüneyt Okçu, Türkiye ile Güney Kore arasındaki ticaret ilişkisine dikkat çekerek Güney Kore’nin Türkiye’ye takım tezgahı ithalatında 68 milyon dolar ile beşinci sırada olduğunu, ticaretin hem ithalat hem de ihracat anlamında daha da artması gerektiğini, bunun bir adımı olarak da Türkiye’de TİAD’ın desteklediği fuarlara daha çok firma ve tezgah ile katılabilmeleri konusunda kendilerine yardımcı olabileceklerini söyledi. Ayrıca Türkiye nüfusunun yarısından fazlasının otuz yaşın altındaki genç nüfus olduğunu, derneğin bu genç nüfusu eğiterek yetiştirme konusunda önemli adımlar attığını belirterek, Türkiye ile bu topraklarda ortak işler yapılabileceğine dikkat çekti. Sonrasında Sayın Okçu, Türkiye hakkında genel bilgilerin ve TİAD’ın faaliyetlerinin de yer aldığı kısa bir sunum yaptı.
Sunum sonrasında söz alan Sayın Shin, “Derneğinizin desteklediği TATEF 2009 fuarına katıldık. Daha çok ve daha büyük tezgahlar getirmek istedik ancak nakliye ücretleri çok fazla ve devletten destek alamadık” dedi. Sonra sözlerine şöyle devam etti: “Sizi ve tüm TİAD üyelerini 13-18 Nisan 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan SIMTOS fuarına davet ediyoruz. Bu yıl devletten fuar için destek aldık. Gelen ziyaretçilere maddi destek sağlanabilecektir”. Toplantı iyi dilek ve temenniler sonrasında sona erdi.

17 Eylül 2009 tarihinde TAİTRA ofisinde gerçekleştirilen toplantıya TAİTRA adına Direktör Ms. Barbie Yang ve Mr. Jimmy Chen katılırken, TİAD adına ise Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Kağnıcı, bir önceki Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Okçu, Genel Sekreter M. Murat Uygun ve Genel Sekreter Yardımcısı Arif Onur Kaçak katıldı.
Sohbet şeklinde geçen toplantıda iki ülkenin ekonomik koşulları görüşüldü. Toplantı esnasında TİAD tarafından Türkiye’nin genel ve ekonomik yapısı, jeopolitik konumu, TİAD ve TİAD’ın başlıca faaliyetleri ile ilgili bir sunum yapılarak, Tayvanlı firmalara işbirliği çağrısı yapıldı.
Sunum sonrasında Ms. Yang; sunumda verilen bilgiler için teşekkür ederek, işbirliği noktasında gerek TAİTRA, gerekse de hükümet nezdinde her türlü desteği vereceklerini belirtti. Ayrıca TİAD’ın başlıca faaliyetlerinden biri olan eğitim konusunda TİAD’ı takdir ederek, yapılan çalışmanın çok doğru bir karar olduğunu belirtti.

http://www.haberortak.com

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2009, 13:30
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler