Tezgahın rijitliği önemli seçim kriterleri arasında

Tezgahın rijitliği önemli seçim kriterleri arasında
Robot Yatırımları

 

Metal yüzeylerin taşlanması, genellikle imalat prosesi içindeki son adım olarak göze çarpar. Gerçi taşlama sonrası kaplama vb. işlemler de yapılabilse de taşlamada parça son geometrik ölçülere ve yüzey kalitesine geliyor. Sonuçta taşlamadan çıkan parça hem dar ölçü toleransları  (dairesellik, düzlemsellik, paralellik, diklik, ovallik, vb) içinde hem de hedeflenen yüzey kalitesinde (Ra, Rz, Rt) olmak durumunda.
‘Taşlama çeşitleri’ derken  genel anlamda yaygın kullanılan ‘puntalı silindirik taşlama, profil taşlama, puntasız taşlama, satıh taşlama, delik taşlama’ operasyonları yanında, ‘dişli taşlama, dik taşlama, honlama, paralel taşlama, takım bileme’ gibi özel çeşitleri de saymak gerek.

TEZGAHIN RİJİTLİÐİ ÖNEMLİ!
Taşlama tezgahlarının genellikle göreceli olarak daha yüksek yatırım maliyetleri var.
Ve yine genellikle, bir parça üzerinden projelendirilerek alıma çıkılıyor. Dolayısıyla işin en başında hangi parçadan kaç adet üretilecek, parçadaki paso miktarı ne ve parçanın son ölçüleri ne sorularının yanıtları elde var oluyor.
Alıcının önüne karar seçenekleri ilk olarak CNC / manuel ayrımında çıkıyor. Tabii taşlamanın tipine (silindirik, satıh vs.) yönelik seçimi geçiyorum,  o bir teknik gereklilik olarak en başta kendisi beliriyor zaten. CNC tezgahlar için kumanda sistemi ve software’in kullanım kolaylığı bakılması gereken bir özellik. Tezgahın rijitliği ve hatta toplam ağırlığı çok önemli bir konu. Taşlamada ortaya büyük kuvvetler çıkıyor ve yapılan iş de mikron hassasiyetinde. Tezgahın bu kuvvetler altında esnememesi gerek. Yükleme boşaltmada otomasyon seçenekleri ve elmaslı bileme sistemi, diğer ana başlıklar. Unutmayalım, konvansiyonel taş mı yoksa süperabrasiv (elmas/CBN) mi kullanıldığı da en başta verilmesi gereken önemli bir karar.

SÜPERAŞINDIRICILAR PAHALI AMA YÜKSEK HIZDA ÇALIŞABİLİYOR
Takım bileme sektöründe CNC makinalarda tamamen süperabrasiv (elmas veya CBN) taşlar kullanılırken diğer taşlama metodlarında da büyük oranda konvansiyonel (SiC veya Korund yani Alüminyumoksit) taş kullanılıyor.
Elmas ve CBN yani ‘süperaşındırıcılar’ diğer gruba (konvensiyonel aşındırıcılar: Korund ve SiC) göre daha pahalı ürünler ama yüksek hızda çalışabiliyorlar, verimlilikleri daha yüksek. Küçük ölçülerde hemen tercih edilebilir. Bu arada süperabrasiv kullanımı için tezgahın daha rijit, salgısız, mikron ölçeğinde paso alabilen ve buna uygun bileme metodu içerir şekilde olması gerektiğini belirtmemiz gerek.

VERİMLİLİKTE ASLOLAN, ALMAYI HEDEFLEDİÐİMİZ SONUÇ
Taşlama tezgahlarında verimlilik ile beklenilen sonuç arasındaki ilişkiye dikkat çekmek gerek. Bazen her bir parça sonrasında otomatik bilemeye giderken tezgah, başka bir parçada 200 parça sonrasında bileme yapabilir de. Dolayısıyla ‘verimlilik’ kavramına salt birim zamanda üretilen parça sayısı olarak bakarsak, yanılgı olur.
Çok yüksek paso kaldıracaksak tezgah motorunun güçlü ve yapısının rijit olması gerekirken, çok yüksek adetler söz konusu ise elmas rulolu otomatik bileme ünitesi, gereklilik olarak karşımıza çıkar. Aslolan, almayı hedeflediğimiz sonuç.

ÖZGÜN ÇÖZÜMLER VE YÜKSEK TEKNİK SEVİYE SUNANLAR ‘UCUZ’ OLMA İDDİASINDA DEÐİL
Genel olarak vurgulamak isterim ki satış argümanlarını ‘özgün çözümler ve yüksek teknik seviye’ üzerine yapılandıran firmalar ilk yatırım açısından ‘ucuz’ olma iddiasında değiller, fakat bu tip yatırımlarda ‘süreç içinde maliyetlerin birim parça başına daha düşük çıkması’ da zaten var olan hedef. ERDE Dış Ticaret programında şu temsilcilikler var:

1. M.DECKEL (Almanya) (S22 – FLEXUS tezgahları)
2. WINTER (Almanya) (Diamond taşlar, gerek puntasız için gerekse 5 eksenli tezgahlar için)
3. CINCINNATTI (Amerika) (puntasız taşlama)
4. MELCHIORRE (İtalya) (plaketlerin çift yüzeyini paralel taşlama)
5. COBORN (İngiltere) (PCD takım imal edecek iseniz gerekli kesme/taşlama tezgahları)
6. GSE (Hollanda) (kademeli takım için silindirik taşlama / taş şekillendirme tezgahları)
7. VOMAT (Almanya) (filtrasyon ünitesi)
8. MAGNETFINISH (İsviçre) (kanal içi parlatma ve kesme kenarı yuvarlama için özel tezgah)
9. MECCANODORA (İtalya) (Özel silindirik taşlama tezgahları ve kombine tezgahlar)
10. BIMAL (Italya) (Test – sızdırmazlık/ömür vb- ekipmanları)
11. CAORLE (İtalya) (uç işleme ve pah açma)
12. SAET (İtalya) (Enduksiyon sertleştirme)
13. LOROCH (Almanya) (HSS testere bileme ve üretim tezgahları)


HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Granitan malzeme sayesinde çok yüksek hassasiyetlerde taşlama mümkün

Tezmaksan Makina JTEK Corporation - TOYODA ile anlaştı

Yüksek verim için komple uyum şart

Punch pres tezgahlarında takım bileme ve takım ömrü arasındaki ilişki

Temel prensibimiz taşlama operasyonuna en uygun çözümü sunmaktır

Tezgahın rijitliği önemli seçim kriterleri arasında
 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2010, 18:49
YORUM EKLE

Robot Yatırımları

Robot Zirvesi

Dergiler
Partnerler