Devotrans Elektrik Makinaları Ltd.Şti. kaliteli, standart ürünler için firmalara destek veriyor

İŞTE KALİTENİN ARKA ADRESİ

Devotrans Elektrik Makinaları Ltd.Şti. kaliteli, standart ürünler için firmalara destek veriyorSelcen Erkoç
Ticaret Müdürü
Devotrans Elektrik Makinaları Ltd.Şti.      
Hiç düşündünüz mü, elinizdeki bardaktan, gravatınıza, ayakkabı bağınızdan, emniyet kemerinize, kemerinizin tokasından, ayakkabınızın derisine ve tabanına, hırkanızın fermuarından, diş fırçanıza, kalem ucunuzdan, paranın kağıdına, buzdolabınızdan, arabanıza, ambalaj kutunuzdan yoğurtkabına, asfalt üstündeki plastik reflektörlerden, köprünün kablosuna, yatağınızdan, kanalizayon borunuza, klozetinizden, süt şişenize, prizinizden yemek masanıza kadar tüm gözle görüp, elle dokunabileceğiniz malzemeler acaba standartlarına uygun mu? Bunları kim kontrol eder, acaba kontrol eden var mı? Yoksa tuvalet kağıdınızın sertliğini sadece eliniz ile anlamak yeterli midir? Tüm bu maddeler kontrol ediliyorsa nasıl bir iştir bu?, Kim yapar, nasıl yapar?.

İşte “O” görünmez el biziz. Türkiye’de ve dünyanın 23 ülkesinde, görünmez bir el olup, 1960’dan beri, ürünlerini kontrol etmeleri için, firmalara test cihazları üretiyoruz. Her sektördeki üreticiler bizim cihazlarımız ile kendi ürünlerin test ederek ürün kalitelerini arttırıyorlar. Türkiye’nin ürünlerinin kalitesinin arttırması için, Türkiye’nin kalitesinin artarak marka olması için, 50 yıldır çaba harcıyoruz. Boru basınç test cihazı


Nasıl mı yapıyoruz? İşte orası oldukça karışık. İşte bu yüzden Türkiye’de ‘tek imalatçı’, % 100 yerli bir firma olup, tüm dünyada 50-60 civarında imalatçı ve 150 civarında da ticaretini yapan firma mevcuttur. Karışık iştir, çünkü 13.000 müşteri portföyümüz olduğuna göre ve bunların da ürettiklerinin çeşitliliğini göz önüne aldığınızda, o kadar ürünün standartlarına uygun cihazları imal etmek, Ar-Ge çalışmalarında bulunmak, yeni dizaynlar ile yepyeni ürünler üretmek demektir. Kısaca 50 sektöre hitap eden, model çeşitlerimizle birlikte 300 civarında imalat çeşidimiz mevcuttur. Bunlardan bazıları çekme –basma test cihazları, aşındırma cihazları, boru basınç test cihazları gibi yüzlerce test cihazlarıdır.   

 
PEKİ SADECE ÜRETMEK YETERLİ MİDİR?
Üretilen ürünler doğru ölçümler yapar mı?, Terazi aldınız, üstüne çıktınız 80 kg’sınız, acaba terazi doğru mu ölçmektedir, oysa dün başka yerde 78 kg’dınız, nasıl terazinize güveneceksiniz?  Başka bir örnek, herhangi bir mal imal ediyorsunuz, ne olursa olsun, ihracat yapıyorsunuz ve alıcı size istediği teknik özellikleri söylemiş, eğer o özelliklerde malı ihraç etmesseniz, belki reklamasyon yiyeceksiniz belki de malı geri çekeceksiniz, peki böyle bir riski göze alabilir misiniz? Tabii ki hayır. Gönderdiğiniz ürününüzden emin olmak zorundasınız, ölçüler yaparsınız, testler yaparsınız.. İyi de acaba ölçülen değerler doğru mu? İşte o an kalibrasyon önünüze çıkar. Cihazlarınızın doğru ölçtüğünden emin olmak zorundasınız. Devotrans bu nedenle, aynı zamanda, Turkak’tan akredite kalibrasyon laboratuarıdır da.

KALİTE KONTROL LABORATUARLARI YAYGINLAŞTIKÇA STANDARDA UYGUN ÜRETİM SORUNLARI AZALACAK
Yani kalite anlayışımız doğrultusunda baştan sona kadar müşterimize destek olmak amacıyla tüm servisler verilmektedir.
Test cihazlarıyla çalışma zorunluluğu, firmalarımızın ihracata el atmasıyla ivme kazanmaktadır. Bu nedenle zaman zaman çok ilginç sorunlarla karşılaşıyoruz. Yine de birçok büyük firmamızdan gelen yetkililer, hangi standardlara göre üretim yapmak istediklerinin pek farkında olmuyorlar. Bu nedenle bize gelen firmalara, sektörlerine uygun standardlar konusunda ücretsiz danışmanlık da veriyoruz. Firmalarda kalite kontrol laboratuarlarının kurulması yaygınlaştıkça bu gibi sorunlar da azalacaktır.

HEDEFLERİMİZE GELİNCE...
Devotrans ihracatı arttırmak hedefiyle, yurtdışı bayilik sistemine başlamıştır, önümüzdeki yıllarda bayilik sistemini geliştirme çabalarında olacak, bu nedenle de yurtdışı fuarlarına katılımlarımız artacaktır. İran’da ve Bulgaristan’da bayimiz vardır ve markamız bu ülkelerde de tescillidir.

Amacımız daha çok ülkeye bayilik anlaşmaları ile markamızı tanıştırmaktır. Ayrıca Devotrans; patentleri olan, TÜBİTAK Ar-Ge desteği kullanmış kurumsal bir firmadır.

2006 yılının sonlarında ürün çeşitliliği açısından Dünya devlerinden olan GOTECH firmasının distribütör firması olduk. Bu ithal cihazları; satış sonrasında, bir üretici firma olmanın verdiği iş tecrübesi ve hızı, problem çözme pratikliği ile desteklemiş oluyoruz. Bu bizim diğer ithalat yapan firmalardan en büyük farkımızdır. Buna müşterilerimizin, satış sonrası servisin yatırım mallarındaki önemi bakımından birinci derecede değer vermesi gerekir. Aksi takdirde Türkiye’nin ve şirketlerinin ithal mal çöplüğü olmasının önüne geçilemez. Bu nedenle firmalara ithal ürünlerin seçiminde çok dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayarak, “Devotrans kalitenin simgesi olmaya devam edecektir” diyoruz.

ST. Makina Dergisi / Mayıs 2010

Tüm makina haberleri için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2010, 19:15
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler