Hazır Beton kullanımı artıyor

PATENTLİ ÜRÜN SAYISI 800`E ÇIKTI

Hazır Beton kullanımı artıyor
Satınalma Zirvesi

Taflan, yaptığı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye`sinin (İBB) yapı alanında faaliyet gösteren şirketi olan İSTON`un, genişleyen ürün yelpazesi, bilimsel projeleri, kentsel estetiği besleyen tasarımları, büyüyen yurt içi ve yurt dışı pazar ağı, uluslararası standartlardaki yönetim sistemi ve verimlilik esası ile yürütmüş olduğu faaliyetleri ile Türkiye`nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olduğunu belirtti. 
Stratejik yönetim ilkeleri doğrultusunda hedeflerini oluşturduklarını ve verimlilik esasıyla çalışmalarını yürüttüklerini dile getiren Taflan, şunları kaydetti: 
``Yürütmüş olduğumuz çalışma programımız ile hedeflerimize ulaştık. Bugün itibariyle geçmiş çalışma dönemine baktığımızda, kentsel gelişim sürecine çok önemli katkılar sağladığını görmek bizleri onurlandırmaktadır. 
Hem İBB`nin hizmet ağı içerisinde bir belediye iktisadi teşekkülü olarak hem de Türkiye`nin en büyük 300 sanayi kuruluşu arasında katma değer üreten ticari bir kuruluş olarak bize verilen sorumluluğu yerine getirdiğimize inanıyoruz. Yaşamın her zaman biraz daha fazlasını talep ettiğini biliyoruz. Sahip olduğumuz bilgi ve deneyimlerimizi kentlerimizin gelişimi kullanmaya devam edeceğiz.`` 
     
``PATENTLİ ÜRÜN SAYISINI 800`E ÇIKARDIK``     
Taflan, kentlerin altyapı ve üstyapısının inşası için kentsel elemanlar ve hizmet ürettiklerini, 23 senelik kuruluş tarihinde finansal ve yönetim olarak rekor bir gelişim sergilediklerini söyledi. 
1994-2004 yılları arasındaki 10 yıllık üretim değerlerinin 2004-2008 arasındaki 5 yıllık dönemle kıyaslandığında; altyapı ürünlerinde 1,5 kat, parke taşında 2 kat, şehir mobilyalarında 1,26 kat, hazır betonda 2 kat artış sağladığını anlatan Taflan, ``Üretimdeki bu artış değerlerinin yanı sıra İSTON, endüstriyel ürün grubu ve ultra dayanımlı Reaktif Pudra Beton (RPC) üretimi ile faaliyet alanını genişletti. Dev altyapı projeleri için 5,90 metre çapında tünel segmentlerin üretimine de başladı, kentsel gelişim dinamiği olarak da çok sayıda kentsel düzenleme uygulamasını başarıyla tamamladı`` diye konuştu.
Taflan, yapı sektörünün en önemli kuruluşlarından biri olduklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: 
``2004 yılı itibariyle 200 olan patentli ürün sayısını 800`e çıkararak kent yaşamına yeni renkler kattık. Tasarladığımız taksi durakları, kurban kesim yerleri, sağlık ocakları, muhtar ofisleri, iletişim noktaları, ATM`ler büfeler, zabıta karakolları, Akbil gişeleri ile kentsel yaşamın her geçen gün artan ihtiyaçlarına pratik ve estetik çözümler getirdik. 
Engelliler için geliştirmiş olduğumuz ürün ve uygulamalar ile herkesin içerisinde yaşayabileceği bir kentsel yaşamın oluşumu için katkı sağladık. Üretim ve finans yönetiminde izlediğimiz strateji ve iyileştirmeler neticesinde, ürün fiyatlarında 1 kez artış yapılmasına rağmen karlılık oranını 35 kat artırdık.`` 
Kuruluşun ciro ve karlılığına da değinen Taflan, ``2008 yılını 190 milyon ciro ve 19 milyon lira kar ile kapattık. Bu yılı ise 200 milyon lira ciro ve 30 milyon lira kar ile kapatmayı hedefliyoruz. İSTON kuruluş tarihinde ilk kez 2006-2007 yıllarında kar payı dağıttı`` diye konuştu. 
Taflan, dünya ölçeğinde bir şirket olmanın tüm koşullarını oluşturduklarını, OHSAS 18001 (2006), 14000 Çevre Yönetim (2007), 17025 TÜRKAK Uluslararası Akreditasyon (2007), Hazır Beton Birliği Kalite Güvence Sistemi belgesi aldıklarını ve uluslararası akreditasyona sahip İSTON laboratuvarlarının Türkiye`de yapı alanındaki 24 deneyin yapıldığı tek nokta olma özelliğini taşıdığını bildirdi. 
     
AR-GE ÇALIŞMALARI     
Kadir Serdar Taflan, Ar-Ge çalışmaları ile yapı sektörüne büyük katkılar sağladıklarının altını çizerek, şunları kaydetti: 
``Ultra Dayanımlı Reaktif Pudra Beton (RPC) ile üniversitelerin eğitim müfredatına girerken, bu malzemeden geliştirilen ürünler kentsel yapılaşmaya yeni boyutlar kattı. Özellikle RPC rögar kapaklarının üretimi ile çalınmadan doğan ekonomik ve sosyal kayıpların önüne geçilmeye başlandı. Yapı dünyasında dikkatleri üzerine çeken ürün, sektörün en önemli ödülleri olan Altın Çekül (2006?Yapı Endüstri Merkezi) ve Altın Kiriş`i de (2007-Prefabrik Birliği) kazandı. 
Önemli bilimsel çalışmalara imza atan şirketimizin biri tamamlanmış üçü devam etmekte olan dört projesi Avrupa Birliği Bilimsel Araştırma Fonu`ndan destek aldı. İstanbul`u esas alarak tarihi kültürel dokuyla uyumlu geliştirilen tasarımlar ile kentsel estetiğe yeni bir boyut kazandıran şirketimiz, 2010 Avrupa Kültür Başkenti konseptiyle de yeni kentsel ürünler tasarlayarak üretti.`` 
İSTON olarak çevreye duyarlı bir üretim ve tasarım politikalarının olduğunu belirten Taflan, kentteki çöp kovalarını, atıkların organik ve inorganik olarak ayrı ayrı toplanmasına olanak sağlayacak şekilde tasarladıklarını, kullanılacak olan çöp torbalarının da doğada yok olabilme özelliği taşıdığını ifade etti. 
     
SOSYAL PROJELER 
Kadir Serdar Taflan, sosyal sorumluluk projeleri ile de önemli çalışmalar yaptıklarını, Türkiye`de ilk olarak Sarayburnu`ndaki Atatürk heykelinin bakım ve yenilemesini gerçekleştirdiklerini söyledi. 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Mimar Sinan Üniversitesi işbirliğinin sonucu olarak geliştirilen Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu`nu bu sene 6. kez düzenlediklerini dile getiren Taflan, şunları bildirdi: 
``Sanatın gelişimi için destek vermeye devam ediyoruz. Yurt dışındaki kültürel değerlerimizin korunması hususunda da önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bulgaristan`daki Osmanlı mirası Filibe Camisi`nin restorasyon projesi ile Bosna`nın efsanevi lideri Aliya İzzet Begoviç`in Anıt Mezarını yaptık. 
İstanbul`un yanı sıra Türkiye`de birçok şehrin kentsel eleman ihtiyacını karşılayan şirketimiz dünyanın çeşitli ülkelerine ihracat da yapıyor. İtalya`dan Rusya`ya, Bulgaristan`dan Türkmenistan`a, Irak`dan Umman`a kadar birçok ülkenin kentlerini kent mobilyaları ile donatıyoruz.`` 
Taflan, Türkiye`nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında istikrarlı bir yükseliş sergilediklerini belirterek, ``İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından 2008`de en hızlı büyüyen ilk 10 kuruluştan biri olarak 295. olduk. İstanbul Ticaret Odası`nın (İTO) Yüksek Kurumlar Vergisi kategorisinde de Altın Plaket ve Takdir Beratı ile ödüllendirildik`` diye konuştu. 
     
İSO`DA MESLEK KOMİTESİ BAŞKANLIÐI
İstanbul Sanayi Odası`nın 2009 meslek komiteleri seçimlerinde ilk kez bir Belediye İktisadi Teşekkülü olan İSTON`un komite başkanlığına seçildiğini anlatan Taflan, şunları ifade etti: 
``İSTON yapı sektöründe faaliyet ve ürün çeşitliliği açısından lider konumda bir kuruluş. Türkiye`nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan şirketimiz gerek teknoloji gerekse insan kaynakları açısından büyük bir birikime sahip bulunmaktadır. Amacımız gerek mesleki gerekse yönetim fonksiyonları bakımından sahip olduğumuz değerleri yapı sektörünün gelişimi yönünde kullanmak. 
Zira ekonominin dinamizmi açısından bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de yapı sektörünün durumu büyük önem arz ediyor. Bizler sektörümüzün sorunlarını çözüm noktalarına ulaştırıp uygun mecralarda tartışılır hale getirmek istiyoruz. Hem yasal mevzuatlar olarak hem de mimarlık ve mühendislik disiplinleri çerçevesinde konunun muhataplarının katılımını sağlayarak bir ortak akıl platformu oluşturmayı hedeflemekteyiz.`` 
     
``HAZIR BETON SATIŞLARI ARTIYOR``     
Taflan, hazır beton satışlarının son bir ayda çok arttığını da dile getirerek, şunları söyledi: 
``Artık krizden yavaş yavaş çıkılmaya başlandığını ve 2009 yılının sonunun inşaat sektörü açısından çok iyi olacağını düşünüyorum. Yurt dışındaki pazarımız daralmadı. Özellikle Arap ülkelerine olan ihracatımız da her hangi bir daralma söz konusu değil, Arap ülkelerinin krizden etkilendiği söylenemez. Aksine bu dönemde aylık ihracat değerlerimizde geçen yıla oranla 3 kat performans artışı yakaladık.`` 
 

http://www.haberortak.com

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2009, 19:15
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler