Aksan Yapı`dan depreme iddialı çözüm

TEK ÇÖZÜM:ÇELİK YAPILAR

Aksan Yapı`dan depreme iddialı çözüm
Satınalma Zirvesi

Geleceğin çelik binalarını inşa etmekteki iddiasını yapı sektörüne taşıyan Akşan Yapı, deprem ve kentsel dönüşümde, çelik konstrüksiyon ile Türkiye için yeni bir yapı alternatifi sunuyor. Şirket, Van’da çelik yapı sistemiyle inşa ettiği 8 derslikli Akşan Yeşilsu İlköğretim Okulu’nu Şubat ayında Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edecek. 320 öğrencinin öğrenim göreceği ilköğretim okulu, ikinci yarı yılda öğrenime açılacak. 

Türkiye’de ilk olacak inovatif bir model geliştiren Akşan Yapı, bu model ile çelik yapı sektörüne, endüstriyel ve sürdürülebilir bir yapı kazandıracak. Yılın ilk yarısında hayata geçireceği model ile çelik yapı sektörünü katma değeri yüksek bir sanayi alanına taşıyacak olan Akşam Yapı, model kapsamında gerçekleştireceği işbirlikleri ile de müteahhitlik firmalarına yepyeni bir açılım sağlayacak.

Çerkezköy’de kurulu Akkon Çelik Yapı Sistemleri Fabrikası’nda, yılda 35 bin ton çelik üretim kapasitesiyle Avrupa’nın üç büyük üreticisinden biri olan Akşan Grubu, dünyada bilinen depreme en dayanıklı çelik yapı sistemlerinin hem üreticisi hem de uygulayıcı firması olarak öne çıkıyor. Son 10 yılda, yurt içinde ve yurt dışında toplam 2 milyon m2’ye ulaşan çelik sistemli projeler gerçekleştiren Akşan Grubu, bugün beyaz ve mavi yakalı olmak üzere grup bünyesinde 210, şantiyelerde ise 1.160 kişi olmak üzere toplam 1.370 kişiyi istihdam ediyor.

Melih Şimşek:
DEPREM, KENTSEL DÖNÜŞÜM, ÇEVRECİLİK VE ENERJİ BİR SORUNSA; ÇÖZÜM ÇELİKTİR


Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı, Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) ve Çevre Dostu Binalar Derneği (ÇEDBİK) Yönetim Kurulu Üyesi Melih Şimşek, Akşan Yapı CFO’su Müge Şimşek  ve  Yönetim Kurulu Üyesi Mert Şimşek’in katılımı ile düzenlenen basın toplantısında, geleceğin binaları, deprem ve kentsel dönüşüm ile çelik yapı sistemlerinin önemi, dünyadaki ve Türkiye’deki gelişimi vurgulandı.

Toplantıda yaptığı konuşmada, deprem, kentsel dönüşüm, çevrecilik ve enerji bir ülke için sorun ise çözümün çelik olduğunu belirten Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, “Büyük kentlerimiz birinci derece deprem kuşağındadır. Ülkemiz çelik yapı sistemiyle 1999’da Marmara depremleriyle birlikte tanıştı. Türkiye’nin bugün 20 milyon tonun üzerinde çelik hammadde kapasitesi var; Avrupa’nın üçüncü büyük üreticisiyiz. Çelik yapı sektörü ülkemizde sadece teşvik edilmeyi bekliyor. 5 yıl içinde özellikle birinci derece deprem riski altındaki illerimizdeki yapıların yüzde 10’u çelikten inşa edilirse, ülkemizde güçlü yapıların kurulmasında iyi bir başlangıç olur” şeklinde konuştu.

ÇELİK KULLANIMI TÜRKİYE’DE YÜZDE 5 ORANINDA


Bugün yapılarda çelik kullanımı oranlarının;  Japonya ve A.B.D’ de yüzde 70, İngiltere’de yüzde 54, İskandinav ülkelerinde yüzde 40, Almanya ve Fransa’da ise 30’un üzerinde olduğunu belirten Melih Şimşek,  “Türkiye’de ise bu oran yüzde 5’tir. Bunun da ancak yüzde 1 kadarı konut yapılarına aittir, diğer bölümün endüstriyel yapılardan oluşmaktadır” şeklinde konuştu.

Melih Şimşek’in verdiği bilgiye göre, Türkiye’nin yıllık profil üretim kapasitesi 950 bin ton, yassı mamul kapasitesi 12 milyon ton, çelik işleme kapasitesi ise 650 bin ton; diğer bir deyişle Türkiye yılda 125 bin adet 100 m2’lik çelik sistemli konutu üretme kapasitesi bulunuyor. Bu kapasitenin bir yıl gibi kısa bir sürede 3-4 katına çıkmasının mümkün olduğunu belirten Melih Şimşek, “Bu süreçte, özellikle kamunun çelik yapılara yönelmesi, Türk yapı sektöründe güvenli binaların geleceği için belirleyici olacaktır” dedi. 

AKŞAN, ÜLKEMİZDE EN FAZLA MÜSTAKİL KONUT ÜRETEN TEK FİRMA 

Akşan Yapı’nın çelik alanında 40 yıllık köklü geçmişi ile bugüne kadar konutun yanı sıra, yurt içinde ve yurtdışında çok sayıda konut, okul, hastane, otel ve fabrika gibi çelik sistemli yapılar inşa ettiğini dile getiren Melih Şimşek, “konut alanında ise müstakil yaşamın gerekliliğine inanıyoruz. Bu nedenle az katlı konut konseptini benimsiyoruz. A ve A+ segmentindeki projelerimizin tamamını, az katlı disiplinle inşa ediyoruz. Dikey yapılaşmanın tersine, insanın en temel ihtiyaçlarından olan toprakla temas içinde olma hissiyatını en iyi veren yapılaşma biçimi, müstakil konut kavramıdır” dedi. Şimşek, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’de en fazla yapısal çeliği üreten ve uygulayan firmayız. 750 bin metrekare/yıl üretim kapasitemiz var. Türkiye’deki çelik konutu fuarına katılan ilk şirketiz. Akşan Yapı’nın bir özelliği de Türkiye’de en fazla müstakil konut üreten şirket olmasıdır. Bugün ülkemizde aynı anda 555’i İzmir’de ve 250’si Ankara’da olmak üzere 805 müstakil çelik sistemli konut üreten tek şirketiz. Ülkemizde çelik sistemli ilk fabrikayı, hastaneyi, okulu,  öğrenci yurdu ve itfaiye binası gibi ilkleri gerçekleştirmekten ve 2011 yılına geldiğimizde 2 milyon m2’lik işi tamamlamaktan büyük heyecan duyuyorum.”

VAN’IN İLK ÇELİK SİSTEMLİ OKULU İKİNCİ YARIYILDA ÖÐRENİME BAŞLIYOR


Van depremden sonra ülkemizde kamu otoritelerinin ilk defa çelik yapıların kullanımı konusunda ciddi girişimlerde bulunmasını, depremden çıkan en olumlu gelişme olduğuna işaret eden Melih Şimşek, “İlk inşa ettiğimiz okul projemiz, 2003 yılında Bingöl depreminde 28 öğrencimizi kaybettiğimiz okul ve öğretmen lojmanıdır. Ülkemizde, deprem sorununun aşılmasına ve çelik yapıların teşvik edilmesine katkı sağlamak amacıyla, hibe olarak inşa ettiğimiz 8 derslikli Yeşilsu İlköğretim Okulu’nu, Şubat ayının ikinci yarısında Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edeceğiz” dedi.

OKULDAN HASTANEYE, ÖÐRENCİ YURDUNA REFERANS PROJELER


Melih Şimşek, Akşan’ın yurt içi ve yurt dışındaki bazı referans projelerini ise şöyle sıraladı: Libya’da otel, çok sayıda okul, villa ve sosyal tesisler, Azerbaycan’da otel kompleksi ve villa, Kıbrıs’ta Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne öğrenci yurtları, Abu Dabi’de  işçi kampı ve sosyal tesisleri. 
Akşan’ın yurt içinde gerçekleştirdiği bazı projeler ise; Göcek Çarşı ve Meydan projesi, Bingöl’de 16 derslikli okul binası ve 5 bloktan oluşan 20 daireli öğretmen lojmanları, 57 binadan oluşan er lojmanları, Muğla’da Özel Muğla Göz Hastanesi, Çerkezköy’de SGK Binası, Kırklareli Devlet Hastanesi, 3 katlı hastane binasıdır.

ÇELİK SİSTEMİ İLE MİLİMETRİK EVLER VE MODERN DÜNYANIN ÇELİK YAPI ÖRNEKLERİ

Bütün çelik yapıların tüm taşıyıcı elemanlarının fabrikada, tamamen bilgisayar kontrollü makinelerle  ve uluslararası sertifikalı hammaddelerden üretildiğine işaret eden Şimşek, “Çelik sektöründeki ölçüler milimetre seviyesinde yapılmaktadır. Bilgisayar ortamında hazırlanan çizimler aynen üretilip sahada uygulandığı için de tüm ölçüler hatasız uygulanıyor. İşçilikten doğan hatalar ise betonarme yapılara göre yok denecek kadar azdır. Modern dünyanın bilinen Eyfel Kulesi, Empire State Binası, Golden Gate Köprüsü gibi pek çok yapı, tamamen çelikten yapılmıştır. Yapılan yaşlandırma testlerinde de bu yapıların ömürlerinin 180 yıla kadar çıktığı görülmektedir” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÇELİK KONUT PROJESİ İZMİR’DE İNŞA EDİLİYOR

Melih Şimşek’in verdiği bilgiye göre, Akşan Yapı’nın İzmir’de doğayla kent yaşamını buluşturduğu 555 konutluk 35. Sokak projesi, Türkiye’nin en büyük çelik konut projesi olma özelliğini taşıyor. Proje, aynı zamanda binaların çevresel etkilerini azaltan ve yaşam alanı standartlarını üst seviyeye çıkaran “BREEAM Tasarım Sertifikası’nın (BRE Environmental Assessment Method) Türkiye’de konut alanındaki ilk ve tek sahibi konumunda bulunuyor 

TÜRKİYE’NİN İLK ÇOK KATLI ÇELİK KONUT PROJESİ; AnkaNatura


Melih Şimşek, 35. Sokak projesinin hemen ardından yapımına başlanan, Türkiye’nin ilk çok katlı çelik konut projesi AnkaNatura’nın ise Türkiye’de,  özellikle deprem riski altındaki  büyükşehirlerde,  çok katlı ve son derece güvenli yapılar inşa edilebileceğinin çok önemli bir örneğini oluşturduğunu söyledi. AnkaNatura projesi, 20 bin m2’si yeşil alanlara ayrılmış 69 bin m2’lik alanda inşa ediliyor. AnkaNatura’da 2+1 daireler, bahçe ve arakat vet eras dubleksleri bulunuyor.

ANKARA VE İZMİR’E İKİ YENİ PROJE DAHA GELİYOR


İzmir ve Ankara’da, çelik sistemli birer projeye daha başlamayı planladıklarını, İstanbul’da ise aynı konseptte konut inşa etmek üzere arsa arayışlarının sürdüğünü söyleyen Melih Şimşek, yurt dışında ise Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde, 2011 yılında devam eden iş geliştirme çalışmalarının güçlü sonuçlar getireceğini beklediklerini ifade etti.

KONUT İNŞAATLARININ HIZI 2012’DE DEVAM EDECEK

Melih Şimşek, konut sektörüne ilişkin yaptığı değerlendirmede ise, kentsel dönüşüm ile ilgili uygulamaların netleşmesi, yabancıya satışların önünün açılması gibi kararlar doğrultusunda, konut inşaatlarının 2012 yılında da hızını sürdüreceğini ifade etti. Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ülke olarak yakın çevremizin global krizden daha çok etkilendiğini görüyoruz.  Bugün ülkemizde de olası bir kriz hissinin yaşanmaması için, yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlayan inşaat sektörünün canlığını korumasında ve konunun stratejik bir yaklaşım olarak gündemde tutulmasında yarar olacaktır. Bugün dünyada ‘nereye gideyim, hangi sakin limana yanaşayım’ diye bekleyen, ciddi bir sermaye olduğunu da göz ardı etmemeliyiz. Yeter ki devlet ve millet olarak 2012’de kararlı adımlar atmaktan çekinmeyelim.”

ÇEVRE DOSTU ÇELİK YAPI SİSTEMİ İLE GELEN AVANTAJLAR

Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, çelik yapı sisteminin avantajlarını şöyle sıralıyor:

Hızlı ve ekonomik bir inşa sürecine sahiptir.
Yapım süreci iklim koşullarından etkilenmez.
Farklı iklim koşulları için farklı ve ekonomik çözümlerle yüksek enerji verimliliği sağlıyor. 
Dünyada bilinen depreme en dayanıklı yapı sistemidir.
Hafifliğinden dolayı en kötü zemin koşullarında dahi inşa edilebilir.
Düşük kullanım giderleri, çevre dostu özelliği, ülkeye ve kullanıcıya ciddi avantajlar sağlıyor. 
Uluslar arası standartları kabul eden tüm ülkelerde uygulanan bir sistemdir.
Enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konularında benzersiz avantajlara sahiptir.
Mimari, elektrik ve mekanik çözümlerde büyük kolaylık ve esneklik sağlar.
Uluslar arası standartları kabul eden tüm ülkelerde uygulanan bir sistem.
Kullanıcılara yüksek yapı fiziği olanakları sunuyor  (ısı, ses, nem, günışığı gibi faktörler )
İnşa esnasında çevreci ve minimum su tüketimi tasarruf sağlıyor, su kaynakları ve yer altı sularının kirlenme riskini azaltıyor.
Uzun bir kullanım ömürlü ve estetik görünüme sahiptir.
Kolonsuz ve kirişsiz tasarımı, iç mimari ve dekorasyon rahatlığı sağlıyor, ferah ve geniş iç mekânlar sunuyor.
Sağlıklı iç hava kalitesine sahip mekânların inşası için en uygun çözümü oluşturuyor.
İnşa sahası, çevre ve sosyal yaşam kalitesini etkilemiyor, sahada az miktarda atık bırakıyor.
Yüzde 90 ve üzeri oranda geri dönüştürülebilir malzemedir. Çelik yapılar, yüksek deprem güvenliği ve kentsel dönüşümde, hızlı, temiz inşası ve gerçek anlamda çevre dostu avantajları ile hızlı, başarılı ve kalıcı sonuçlar sunmaktadır.

Tüm inşaat haberleri için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2012, 18:20
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler