Seri Üretim Motor Hazırlıkları

Seri Üretim Motor Hazırlıkları

Seri Üretim Motor Hazırlıkları
Satınalma Zirvesi

Dünyada söz sahibi olma hedefiyle ihracatatağını, kapasitesini artırarak destekleyen Gamak; IE4 sınıfı motorların seriüretimi için hazırlıklara başladı. yaptığımız görüşmede 2016’nın son çeyreğinedaha kapsamlı çözüm sunabilecek yeni ürünleri piyasaya sunacaklarını söyledi.

 

Gamak; 1961'den bu yanaülkemizde elektrik motoru sektörünün oluşumunu sağlayan, onu büyüten,kullanıcıların dışa bağımlılığını engelleyen ve sürekli lider olma vasfınısürdüren bir firma olarak tanınıyor. Bu süre boyunca Gamak, duruşundan verolünden taviz vermeyerek sadece ülkesine değil, paydaşlarına da sorumluluğunuher zaman bilen ve ona göre hareket eden bir tavır benimsedi. Elektrik motoruüretiminde, sahip olduğu prosesler ve makina parkuru bazında dünyanın sayılıentegre firmalarından biri olan Gamak, yüksek marka bilinirliliği ileTürkiye'de liderliğini pekiştirirken dünyada söz sahibi olma hedefi ile yolunadevam ediyor.

 

Hangi sektörlerde yoğunolarak çalışıyorsunuz? Hedef sektörleriniz nelerdir?

Ürünlerimiz, sanayinin vebağlı sektörlerin her noktasında, elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevrilmeihtiyacı olan tüm alanlarda kullanılır. Başta her türlü makina, redüktör, fan,pompa, vinç, kompresör, konveyör gibi ürünleri ile enerji santralleri,denizcilik, maden ocakları, kimya tesisleri, petrol rafinerileri, rüzgar enerjisantralleri gibi birçok alanda yaygın kullanım imkanına sahiptir.

 

Ürünlerinizin satış ağıhakkında bilgi verir misiniz?

Günümüzde Gamak; 0,06 kW-1.000kW ve 56-450 tip aralığında, tek fazlı, üç fazlı asenkron, çok devirli, hızkontrol uygulamalarına uygun, frenli, duman veya özel sipariş tüm motorlarıüretebilme kabiliyetine sahiptir. Ürünlerimizin Türkiye'de, konusunda uzman,yaygın bayi ağımız ile ülkenin her noktasına ulaştırılabilmekte olup yurt dışındaise distribütörlükler vasıtası ile satışı sağlanmaktadır.

 

Yakın zamanda pazarasunduğunuz ya da sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu?

Bu yıl, birçok yeni ürünüdevreye alacak ve ürün yelpazemizi geniş çapta büyütecek çalışmalaryürütmekteyiz. Yıl içinde 300C iki saat dayanım sertifikamızı aldığımız IE2sınıf duman motorlarımızı pazara sunduk. Bu kapsamda ilgili firmalarlaçalışarak ortak sertifikalar alma programları yapıyoruz. Monofazemotorlarımızda bugüne kadar piyasada bulunan röleli ürünlerimizin yanına alternatifolarak ağır şart dayanımı yüksek, merkezkaçlı (mekanik anahtarlı) monofazeürünümüzü, yılın son çeyreğinde piyasaya sürüyor olacağız. Yine piyasada talepgören, firmalara stok ve sevkiyat anlamında esneklik sağlayan, takılabilirayaklı motor (Elit) serimizin hazırlıkları devam ediyor olup tüm tipleri ileyılın son çeyreğinde ürün gamımızdaki yerini alacaktır. Fren kullanımına uygunmotor üretimi adına firmalarla görüşmelerimiz tüm hızı ile devam etmektedir. Tümbu yeni ürünler de dahil IE3 verim sınıfı motorlarımızda seri üretime hazırhale gelinmiş olup IE4 sınıfı seri üretim motor hazırlıklarımız başlamışbulunmaktadır. Ayrıca firmamız 2017 yılı içerisinde gerek prestij, gerekse çokyeni ürün gamları ile tercih edenlerini sevindirecek çalışmalar içerisindedir.

 

2016 yılı üretim durumunuzundeğerlendirmesi ile yatırım planlarınızdan bahseder misiniz?

Gamak, geçmiş üretimkapasitelerine ilaveten yılbaşında kapasite ve kabiliyetlerini artırma yolunagitmiş olup, geldiği son durumda son iki yıl ortalamasının yüzde 50 üzerindeüretime ulaşmıştır. Tüm çalışanlarının topyekun hareketi ve inancı ile hareketeden fabrikamız, veriye dayalı analitik uygulamalar ve ‘Yalın Üretim’sistemleri ile yoluna devam etmektedir. Firmamız, ülkenin geleceğine inanmaktaolup yatırımlarına ve geleceğe pozitif bakış açısına, aynı doğrultuda devametmektedir. Bu maksatla yılın son iki çeyreğine denk gelen ciddi yatırımlarınadevam ederken bir yandan da geleceğinin yatırımlarını planlamaktadır. Yatırımlarımızve yatırım planlarımız sadece üretim alanında değil; Ar-Ge, insan kaynakları,tedarik zinciri ve müşterilerimiz ayaklarında da mevcuttur. Biliyoruz kiülkemiz bulunduğu zor şartları aşacak ve dünyadaki global ekonominin gelişiminide arkasına alarak yakın gelecekte büyük atılımlar sergileyecek ve bu süreçteGamak gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında ülkesine en çok katkı sağlayanfirmaların başında gelecektir.

 

Elektrik motoru sektörününgeleceğini nasıl görüyorsunuz?

Son 10 yılda elektrikmotoru sektöründe ürün satışı gerçekleştiren firma sayısı neredeyse üçekatlanmıştır. Ülkemizin gelişen sanayiye ek olarak bölgesinde güçlü bir sanayiüreticisi konumuna gelmesi, kalitede büyük güçlere uygun fiyatlarla kafatutması, beraberinde, sanayinin lokomotif alt sektörlerinden biri olan elektrikmotoru sektörüne de giriş cazibesini artırmıştır. Şirketimiz rekabeti,kendini geliştirici bir araç olarak kullanırken, öncü ve lider olmanın verdiğizorluk ve sorumluluklar ile bu rekabetten üst seviyede çıkacak planlarınıyapmıştır ve yapmaya da devam edecektir.

 

Önümüzdeki seneye yönelikprojeleriniz ve gelecek hedeflerinizden bahseder misiniz?

Firmamız, geçmişindenaldığı güç ve birikim ile yakın ve orta vade geleceğine iyi hazırlanmaktadır.Özellikle bu yıl kalan kısmı ile 2017 yılı başta olmak üzere, bizi tercih edentüm paydaşlarımızı, yeni ürün anlamında daha başka pozitif gelişmelerbeklemektedir. Gelişme konusunda fazlası ile yol almamız gereken ihracatatağımızın sonuçları ise bu yılın kalan kısmı ile özellikle gelecek yılalınacak ve tüm paydaşlarımıza da yansıyacaktır. Kurulu makina parkurumuz,ihtiyaçlar paralelinde hiç durmadan büyütülecek olup dünyanın tek çatı altındaen büyük ve entegre elektrik motoru fabrikası olmaya aday olacaktır. Bubağlamda, bizlere güvenen ve yalnız bırakmayan tüm paydaşlarımızın gücünüarkamızda hissederek, çok daha başarılı bir gelecek adına, var gücümüz ile bir dünyamarkası olmaya çalışacağımızı bildirmek isteriz.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2016, 06:40
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler