Özel sektörden enerji almak zorunlu

KAMU İHTİYACIN %85`İNİ SAÐLIYOR

Özel sektörden enerji almak zorunlu
Satınalma Zirvesi

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ) Genel Müdürü Haşim Keklik, kamunun elektrik üretiminin, enerji ihtiyacının yüzde 85`ini karşıladığını belirterek, ``Dolayısıyla özel sektörden enerji almak zorundasınız`` dedi.
TBMM KİT Komisyonunda TEDAŞ`ın 2007 yılı hesabı, 327 milyon 161 bin 93,18 lira dönem karı ile genel görüşe sunuldu.
Keklik, KİT Komisyonunda yaptığı konuşmada, şirketin elektriğin dağıtım, perakende satış ve perakende satış hizmeti olmak üzere 3 grupta ana faaliyetlerde bulunduğunu anlatarak, TEDAŞ`ın 2 Nisan 2004 tarihinde özelleştirme kapsam ve programına alındığını, 2005 yılında da TEDAŞ`a bağlı 20 yeni elektrik dağıtım şirketinin kurulduğunu hatırlattı.
Mevcut durumda Başkent, Sakarya, Menderes ve Meram Elektrik Dağıtım A.Ş`nin özelleştirildiğini, Osmangazi, Aras, Göksu, Çoruh, ve Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş`nin de ihalesi yapılmış devir aşamasındaki şirketler olduğuna işaret eden Keklik, 4 şirketin de ihale ilanına çıktığını kaydetti.
TEDAŞ`ın 2008 yılında kamudan 136 milyar kilovatsaat (kwh), özel sektörden de 23 milyar kwh olmak üzere, 159 milyar kwh`lık enerji aldığını bildiren Keklik, satılan enerjinin 136,5 milyar kwh olduğunu, 22,5 milyar kwh`nin ise kayıp kaçağa gittiğini söyledi.
Geçen yıl alınan enerji bedelinin 22 milyar 974 milyon lira, satılan enerji bedelinin de 26 milyar 290 milyon lira olduğunu  anlatan Keklik, tahsilat oranının yüzde 91 seviyesinde olduğunu, yüzde 9`luk kaybın da bazı belediyelerin ödemedikleri aydınlatma bedelleri ile tarımsal sulama bedellerinden kaynaklandığını bildirdi.

ELEKTRİKTE KAYIP KAÇAK
Elektrikte kayıp-kaçak oranları hakkında da bilgi veren Keklik, 2007 yılında yüzde 14,8 olan kayıp kaçak oranının 2008 yılında yüzde 14,4 olarak gerçekleştiğini bildirdi.
Konuşmasında elektrik tarifelerine de değinen Keklik, 1 Eylül 2006 tarihinde maliyet esaslı tarifelerin oluşturulduğunu, 1 Temmuz 2008 itibariyle de YPK kararıyla maliyet esaslı tarifelerin uygulanmasına başlanıldığını ifade etti.

PMUM`DA ÖZEL SEKTÖRDEN ALINAN ELEKTRİK ENERJİSİ
MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy, Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi (PMUM ) uygulamalarından kaynaklı ciddi sıkıntılar bulunduğunu iddia ederek, sistemin yeniden yapılandırılması gerektiğini savundu.
CHP Amasya Milletvekili Hüseyin Ünsal da PMUM sistemiyle özel sektörden alınan elektrik maliyetlerinin kamu maliyetlerinden yüksek olduğunu, bunun da vatandaşın ödediği elektrik faturalarına yansıdığını söyledi.
TEDAŞ Genel Müdürü Keklik bunun üzerine, sistemin arz fazlasına göre kurgulandığını ancak, şu anda kamunun üretiminin, ihtiyacın yüzde 85`ini karşıladığını kaydetti. Dolayısıyla ihtiyaç duyulan enerjinin yüzde 15`inin özel sektörden alınmak zorunda olunduğunu ifade eden Keklik, şöyle konuştu:
``Sonuçta bunun özü, siz bir malı, karşılıklı rıza ile alıyorsunuz, buna sizin ihtiyacınız var. 2009`un ilk 10 ayında kamudan alınan enerjinin toplamı 92 milyar kwh, enerjinin maliyeti de 13,3 kuruş. PMUM`dan yani özel sektörden alınan enerji de 16 milyar kwh ve maliyeti 15 kuruş. Tabii özel sektör de kendi karını koyarak satacak bunu.
Özel sektörün enerji maliyeti, kamunun maliyeti ile karşılaştırıldığında bize göre, fazla değil.Kamunun elinde eskiden yapılmış, HES ve termik santraller var. Özel sektör yeni yeni yatırımlara giriyor. Burada fiyatların yüksek çıkması normal, fiyat farkını çok görmemek lazım. Özel sektörü yatırıma teşvik edeceksek, bunun özendirici olması lazım. İster PMUM mekanizması ile olsun ister başka bir sistemle, her halükarda özel sektörün enerji üretmesi gerekiyor,b ir mekanizmayla da özel sektörün üretimini teşvik etmek lazım. Özel sektörün enerji üretimini artırılmasını sağlayacak tedbirler almak gerekiyor.``
Konuşmaların ardından özelleştirme kapsamında olan TEDAŞ Genel Müdürlüğü ile bağlı 20 ortaklığının 2007 yılı hesapları genel görüşe sunuldu.
  
 
http://www.haberortak.com

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2009, 15:29
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

Solaredge

Dergiler
Partnerler