Koruma rölelerinin bakımında dikkat edilecek hususlar

Koruma rölelerinin bakımında dikkat edilecek hususlar

 

Koruma rölelerinin bakımına geçmeden önce biraz çeşitlerinden ve özelliklerinden bahsetmek gerekirse:

Sekonder Aşırı Akım Rölesi: Akım trafolarının sekonder devresine bağlanan rölelerdir. Jeneratör ve trafoların aşırı yüklenmesi, ısının artmasına ve verimin düşmesine neden olur. Bu olumsuz etkileri önlemek için sekonder aşırı akım
rölesi kullanılır.

Diferansiyel Koruma Rölesi: Diferansiyel kelime olarak fark demektir. Diferansiyel koruma röleleri de, normalde akım geçmeyen röle devresinden arıza sonucu oluşan fark akımlarının geçmesi ve bunu algılaması prensibine göre çalışırlar. Havai hatların, kabloların, trafoların ve jeneratörlerin faz sargıları arasında bir izolasyon hatası sonucu meydana gelen kısa devreler en iyi diferansiyel röle tarafından algılanır ve koruma sağlanır.

Toprak Kaçağı Koruma Rölesi: Jeneratör ve trafonun yıldız bağlı ve nötr noktası topraklı olan sekonder sargısının beslediği devrede oluşan bir faz-toprak arızasında koruma amacıyla kullanılır.

Sargı Kaçağı Koruma Rölesi: Jeneratörlerdeki stator izolasyonundaki delinme ve sargıdan demir nüveye kaçak akımının meydana gelmesi, sargı kaçağı(stator-toprak arası) olarak tanımlanır. Bu tür arızaları algılayıp koruma yapan rölelerdir.

Sargı Kısa Devresi Koruma Rölesi: Jeneratör ve trafolarda, izolasyon hatası sonucu faz sargıları arasında oluşan kısa devreleri algılayıp sistemin enerjisini kesen rölelerdir.

Ters Akım Rölesi (Watmetrik Röle): Jeneratörlerde faz-toprak kısa devresine karşı topraklama akımının yanı sıra topraklama geriliminin de dikkate alınması gerekir. Bu durumda ters akım rölesi kullanılır.

Isı Kontrol Rölesi: Trafo ve jeneratörlerde sargı sıcaklığını kontrol etmek ve korumak için kullanılan rölelerdir.

Yatak Isınması Rölesi: Jeneratör yatak sıcaklığının kontrol ve koruması için kullanılan rölelerdir.

Bucholz (Bukolz) Rölesi: Trafo tankı ile genleşme kabı arasındaki irtibat borusu üzerine yerleştirilen rölelerdir. Trafo tankı içindeki yağ çeşitli arızalara bağlı olarak aşırı derecede ısınır ve gaz zerrecikleri oluşur. Oluşan bu gaz zerrecikleri yükselerek bucholz röleye gelir. Bucholz röle içindeki kontakları kapatarak alarm vermesini ya da devreyi açmasını sağlar ve bu şekilde koruma gerçekleşir.

Mesafe Koruma Rölesi: Mesafe koruma röleleri, etki alanı içindeki hattın empedansını ölçerek ayarlanan değeri karşılaştırır ve bu şekilde koruma sağlar. Enerji nakil hatlarında meydana gelen kısa devre arıza akımı, şebekenin
birkaç noktadan beslenmesi nedeniyle büyük değerlere ulaşabilir. Bu sebeple arıza yerinin belirlenerek anında servis dışı bırakılması gerekir. Bu gibi yerlerde mesafe koruma röleleri kullanılır.

Koruma rölelerini hatırladığımıza göre artık bakımlarını yapabiliriz;
• Koruma rölelerini dışarıdan gözle kontrol edip dikkatlice temizleyiniz,
• Kırık, çatlak ya da yağ sızıntısı varsa tamir ediniz,
• Bağlantılarını kontrol ederek gevşek olanları sıkınız,
• Röle devrelerini ve iletkenleri kontrol ederek bozuk izolasyon, kısa devre, kopukluk gibi arızalar varsa gideriniz,
• Röle ayarlarını kontrol ederek çalıştığından emin olunuz.


HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Röle seçimi yapılırken dikkat edilecek faktörler

Klemsan reaktif güç kontrol rölesi: REMO-Q

VAMP koruma rölelerinde ark koruması da sunan tek markadır

RK-2 kablosuz uzaktan açma-kapama ünitesi

FLI30I / FLI30I-RMU arıza gösterge düzeneği

CRP-GOLD serisi reaktif güç kontrol röleleri

Manuel koruma testlerine yeni yaklaşımlar

Geniş stok seviyesi ve çeşitlilik bizi öne çıkarıyor

Koruma rölelerinin bakımında dikkat edilecek hususlar
 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2010, 16:43
YORUM EKLE

Solaredge

Solaredge

Dergiler
Partnerler