Geniş stok seviyesi ve çeşitlilik bizi öne çıkarıyor

Geniş stok seviyesi ve çeşitlilik bizi öne çıkarıyor

 

PLC’nin kullanılmaya başlamasının, röle kullanımını azaltmakla birlikte, bu enteresan ürünün, küçülerek PLC’nin içerisine girdiğini kaydeden Ercan Tunalı, “Ayrıca bu cihazın çıkışlarında yine koruma amaçlı röleler kullanılmaktadır. Görüldüğü gibi gelişen teknolojiler rölenin kullanımına engel olamamıştır” dedi. Tunalı sorularımızı şöyle yanıtladı.

Ercan bey Röle Teknik firmasında hangi mümessillikler bulunuyor?
Dünya’nın en büyük pasif ve elektronik kompanent üreticisi olan TYCO ELECTRONIC firmasının Türkiye mümessilliğini yapıyoruz. Bunun yanı sıra pano iklimlendirme ürünleri konusunda Alman RO/SE firmasının Türkiye distribütörüyüz.  Ayrıca Uzakdoğu’dan soğutma fanları ithal ederek bu ürünlerin satışını gerçekleştiriyoruz. Ticari hacmimizin % 80’ini Tyco ürünleri % 20’lik kısmını da mümessili olduğumuz diğer ürünler oluşturmaktadır. 

Ercan Bey, Tyco ile oldukça yoğun çalışıyorsunuz. Bize bu firmadan biraz bahsedermisiniz?
Tyco, yaklaşık 15 milyar dolar yıllık cirosu ile konusunda Dünya’nın sayılı firmalarındandır. Dünya çapında yaklaşık 50 ülkede faaliyet göstermekte ve bunların 25’inde üretim yapmaktadır. Yaklaşık 70.000 adet çalışını bulunan firmanın ürünleri arasında, konektörler, röleler, filtreler, switchler, ısı ile daralan makaronlar, pasif elemanlar etiketler, antenler bulunmaktadır. Biz bu firmanın 2000 yılından bu yana röle konusunda Türkiye distribütörlüğünü yapıyoruz. SCHRACK markalı röleler başta olmak üzere AXICOM, OEG ve P&B markalı rölelerimizi stoklarımızda bulunduruyoruz. Ayrıca AGASTAT ve KİLOVAC markalı röleleri, AMP markalı konektörlerini, CORCOM markalı EMI filtrelerini ve CROMPTON markalı ölçü ve kontrol ürünlerinin satışını müşteri talepleri doğrultusunda gerçekleştiriyoruz.

Tyco, geçtiğimiz yıla kadar daha çok son kullanıcı odaklı çalışıyordu. Ancak geçtiğimiz yıl değişen satış stratejisi ile satışlarını distribütörlerine kaydırmaya başladı. Tyco’nun bu kararı ile marketimizin ihtiyaç duyduğu diğer ürün guruplarını tespit edip ürün portföyümüzü artırmayı planlıyoruz. Tyco’nun sağlayacağı destek ile mevcut iş hacmimiz sürekli artacaktır.

Röle küçük boyutlu bir ürün olduğu için depo gideri de küçük oluyor değil mi Ercan Bey?
Kesinlikle doğru söylüyorsunuz. Ancak hareket gören ürün çeşidi fazla olması ve stok seviyelerimizin yüksek olması alan ihtiyacımızı artırıyor. Halen Perpa’da bulunan mevcut ofisimizin yanı sıra yine Perpa içerisinde ayrı bir stok depomuz bulunuyor. Yakın bir gelecekte Anadolu yakasında kendi binamızda müşterilerimize hizmet vermeye devam etmeyi planlıyoruz.

Hayırlı olsun. Röle konusuna çok önem vermiş olmanız başka ürünlerle ilgili çalışmalar yapmanıza engel olmadı değil mi?
Mevcut müşteri portföyümüzün yapısını değiştirmeden rölelerin yanı sıra müşterilerimizin ihtiyaç duydukları diğer ürünleri konusunda da hizmet vermeye çalışıyoruz. Termostat hidrostat ve pano ısıtıcıları konusunda Alman RO/SE firması ile oda termostatları konusunda İtalyan Campini firması ile çalışıyoruz. Ayrıca Uzakdoğu’dan soğutma fanları ithal ediyoruz. Pono iklimlendirme ürünleri ve pano aksesuarları konusunda çeşitliliğimizi artırarak müşterilerimize daha fazla konuda hizmet vermek en büyük amacımızdır. Bütün bu ürünler röle müşterilerimizin büyük kısmının da ihtiyacı olan ürünler olduğu için bize sinerji vermektedir.

Doğru bir ürün karması ile çalışıyorsunuz. Röle pek çok yerde kullanılıyor değil mi?
Röleler doğrudan veya dolaylı olarak birçok uygulamada kullanılmaktadır. Gündelik hayatımızda sık kullandığımız fırın, buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon gibi ürünlerde, otomobillerimizin içerisinde röleler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra elektronik kart imalatçıları, elektrik panosu imalatçıları, asansörcüler, otomasyon firmaları ve makina üreticileri başlıca kullanıcılarımızdır.

Bir de PLC çıkmasaymış nasıl bir pazarı olurmuş?
Haklısınız. PLC’nin kullanılmaya başlaması ile birlikte bu ürün röle kullanımını oldukça azaltmıştır. Ancak röle o kadar enteresan bir üründür ki, PLC icadı ile birlikte küçülerek bu cihazın içerisine girmiştir. Ayrıca bu cihazın çıkışlarında koruma amaçlı yine röleler kullanılmaktadır. Görüldüğü gibi gelişen teknolojiler rölenin kullanımına engel olamamıştır.

Röle pazarındaki konumunuz nedir Ercan Bey?
Röleler, marketimizde doğrudan veya dolaylı olarak birçok firma tarafından getirilmektedir. Uzakdoğu ve Avrupa kaynaklı bu ürünler birçok firma tarafından satılmaktadır. Ancak size şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, sektörde röle odaklı çalışan tek firmayız. Geniş stok seviyemiz ve çeşitliliğimiz bizi diğer firmalardan ayıran en büyük özelliğimizdir.

Ercan bey röle pazarı krizden etkilendi mi?
Bütün firmalar gibi bizde geçtiğimiz yıl krizden etkilendik. Özellikle ihracat yapan firmalar başta olmak üzere bütün sektörlerdeki talep düşüşleri bizi olumsuz etkiledi. Ancak biz bu dönemde daha fazla müşteri ziyaretleri gerçekleştirerek ve farklı ürün gruplarını satış yelpazemize dahil ederek krizin etkilerini azaltmaya çalıştık. 2009 sonu itibarı ile yaptığımız değerlendirmede bu uygulamalarımızın genel hatları ile başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. En son uygulama olarak Tyco Otomotiv grubu ile anlaşıp otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalara satışlar yapmaya başladık. Bunun için özellikle konektörler konusundaki deneyimlerinden istifade etmek üzere Sn. Derya Eroğlu’lu firmamız bünyesine kattık. Derya Bey, Tyco ile yeni geliştireceğimiz işlerlerin organizasyonunu gerçekleştirecek ve konektör marketimizin büyümesine katkı sağlayacaktır.

“EN BÜYÜK DİLEÐİMİZ DÖVİZ KURLARININ İSTİKRARLI OLMASI”

Ercan Bey ne gibi zorluklar ile karşı karşıyasınız?
Bildiğiniz gibi bizi ithalat yapan bir firmayız. En büyük ticaretimizi de Tyco ile yapıyoruz. Bu firmadan aldığımız ürünlerin tamamının ödemesini peşin yapıyoruz. Ancak sattığımız ürünlerin tahsilinde özellikle son yıllarda çok zorlanıyoruz. Bu da maalesef bizim finansman yükümüzü artırıyor. Diğer bir konuda, özellikle elektronik kart üreticileri Uzakdoğu’dan ithal edilen röleleri tercih ediyorlar. Euro maliyetli ürünlerimizde, dolar maliyetli Uzakdoğu ürünleri ile paritenin negatif etkisi nedeniyle rekabet etmekte zorlanıyoruz. Ancak euro dolar paritesinin lehimize düzelmeye başlaması bizi umutlandırıyor. Gelecekte bu markette iş yapmamızı kolaylaştıracak şartların oluşmaya başladığını görüyoruz. Biz ve bizim gibi ithalat yapan firmaların en büyük dileği döviz kurlarının istikrarlı olmasıdır. 

 
HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Röle seçimi yapılırken dikkat edilecek faktörler

Klemsan reaktif güç kontrol rölesi: REMO-Q

Koruma rölelerinin bakımında dikkat edilecek hususlar

VAMP koruma rölelerinde ark koruması da sunan tek markadır

RK-2 kablosuz uzaktan açma-kapama ünitesi

FLI30I / FLI30I-RMU arıza gösterge düzeneği

CRP-GOLD serisi reaktif güç kontrol röleleri

Manuel koruma testlerine yeni yaklaşımlar

Geniş stok seviyesi ve çeşitlilik bizi öne çıkarıyor

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2010, 15:59
YORUM EKLE

Solaredge

Solaredge

Dergiler
Partnerler