EMO: Aydem`de kayıp ve kaçak oyunu

AYDEM’DE KAYIP VE KAÇAK OYUNU

EMO: Aydem`de kayıp ve kaçak oyunu
Satınalma Zirvesi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Aydın, Denizli, Muğla illeri elektrik dağıtım hizmetinin, 17 yıl önceki görevlendirme işlemine dayanılarak AYDEM şirketine devredilmesinin ardından, bölgenin kayıp-kaçak oranının 3.5 aylık dönemde 2 kattan fazla artarak 384.1 milyon kilovat saate fırladığını açıkladı. Özelleştirmenin temel amacı olarak sunulan kayıp ve kaçak oranlarının düşürüleceği iddiasının çöktüğünü belirten EMO, yapılan özelleştirme işleminin derhal mercek altına alınmasını, halkın faturalarına yansıtılacak olan kayıp ve kaçak hilesine son verilmesi, AYDEM özelleştirmesinin iptal edilmesi gerektiğini vurguladı.
EMO 41’inci Yönetim Kurulu bugün yaptığı açıklamada, Aydın, Denizli, Muğla illeri elektrik dağıtım hizmetinin, 17 yıl önceki görevlendirme işlemine dayanılarak 15 Ağustos 2008 tarihinde AYDEM şirketine devredilmesinin ardından bölgenin kayıp-kaçak oranı fırladığını ileri sürdü. Açıklamada, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. istatistiklerine göre bölgenin 2005 yılında yüzde 9.1 olan kayıp ve kaçak oranının, 2006 yılında yüzde 7.1‘e, 2007 yılında ise yüzde 7‘ye gerilediği bildirildi. Devir işleminin gerçekleştirildiği 2008 yılında, bölge dağıtımının kamunun elinde olduğu 1 Ocak-14 Ağustos döneminde kayıp ve kaçak oranının yüzde 4.2‘ye kadar düştüğüne dikkat çekilen EMO’nun açıklamasında şu ayrıntılara yer verildi: “Ancak AYDEM şirketine bölge dağıtımının devredilmesinin ardından 15 Ağustos-31 Aralık 2008 döneminde kayıp ve kaçak oranı yüzde 17.5 oldu. Yani 8 aylık kamunun işletmesi olduğu dönemde gerçekleşen 167 milyon kilovat saatlik kayıp ve kaçak miktarı, özel sektör elinde işletildiği 3.5 aylık dönemde 2 kattan daha fazla artarak 384.1 milyon kilovat saate çıktı. “

ŞİRKETE YENİ HEDEF KAYIP KAÇAK ORANI BELİRLEMENİN YOLU AÇILDI

Devir işlemi öncesinde 17 yıl önceki görevlendirmeye dayanılarak 2000-2001 yıllarında yapılmış olan sözleşme hükümleri, yeni koşullara uyumlu hale getirme iddiasıyla yenilendiğini kaydeden EMO açıklamasında şu noktalara dikkat çekildi: “Ancak bu kapsamda yapılan düzenleme ile şirket için yeni hedef kayıp ve kaçak oranları belirlemenin yolu açılmıştı. Yeni sözleşmeye göre devir tarihinden itibaren 12 ay içinde fiili kayıp ve kaçak oranlarının Devir Kurulu tarafından tespiti öngörüldü. Bu belirlenecek fiili kayıp ve kaçak oranının yukarıda anlatılan tarifede öngörülmüş olan kayıp ve kaçak oranından farklı olması durumunda yeni hedef kayıp ve kaçak oranlarının tespit edileceği belirtilmişti. Devir tarihinden sonra kayıp ve kaçak oranı 3.5 aylık dönemde yüzde 17.5‘e çıkarılarak, yeni hedef kayıp ve kaçak oranlarının belirlenmesin yolu açılıyor. Böylece şirket lehine fiili kayıp ve kaçak oranı yükseltilerek, belirlenmiş olan hedef kayıp ve kaçak oranlarının da yukarı çekilmesi olanağı sağlanmış oluyor.”

ŞİRKETE DAHA FAZLA KAR ELDE ETME İMKANI VERİLDİ

Şirketle yapılan sözleşmeye göre kayıp ve kaçak oranının yükseltilmesiyle oluşan maliyet farkının 2012‘de sona erecek olan geçiş döneminden sonra faiziyle tarifeye yansıtılacağını bildiren EMO, bu durumda ise şirketin, kayıp ve kaçak oranı yüksek düzeye çekildiği için daha fazla kayıp ve kaçak oranını düşürmüş görünme olanağıyla daha fazla kar elde edeceği ve bu fazla karı da faturalar aracılığıyla tüketicilerden tahsil edeceğini iddia etti.

ÖZELLEŞTİRMEYLE KAYIP-KAÇAK ORANI DÜŞÜRÜLECEÐİ İDDİASI ÇÖKTÜ

Özelleştirmenin temel amacı olarak sunulan kayıp ve kaçak oranlarının düşürüleceği iddiası 3 aylık dönem itibarıyla çöktüğünü bildiren EMO, yapılan özelleştirme işleminin derhal mercek altına alınması, halkın faturalarına yansıtılacak olan bu kayıp ve kaçak hilesine son verilmesi, AYDEM özelleştirmesinin iptal edilmesi gerektiğini vurguladı.
EMO’nun açıklamasında, dağıtım özelleştirmelerinin gündeme gelmesiyle birlikte, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından dağıtım kuruluşlarının gelir ihtiyacı, işletme hakkı devir bedeli ve yatırım maliyetlerinin faiziyle birlikte faturalara yansıtılmasını sağlayacak tarife düzenlemesine gidildiği anımsatıldı. Bu düzenleme kapsamında, ulusal düzeyde fiyat eşitleme mekanizmasının uygulanacağı 5 yıllık geçiş dönemi için bölgesel bazda hedef kayıp ve kaçak oranlarının belirlendiğinin dile getirilerek, bunlara göre de dağıtım kuruluşları için desteklenecek tutarlar hesaplandığı vurgulandı. Açıklamaya göre 2006 yılında yapılan düzenlemeye göre Menderes Elektrik Dağıtım A.Ş bölgesinde kayıp ve kaçak oranının 2006 yılında yüzde 12.24, 2007 yılında yüzde 8.29, 2008 yılında yüzde 8, 2009 yılında yüzde 7.74, 2010 yılında yüzde 7.49 olması öngörülmüştü. Dağıtım kuruluşlarının fiyat eşitleme mekanizması kapsamında desteklenecek tutarlarına ilişkin yapılan hesaplamada ise, Menderes A.Ş‘den kayıp ve kaçak oranı yüksek olan bölgelere destekleme aktarımı yapılması kararlaştırılmıştı.

http://www.haberortak.com

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2009, 16:00
YORUM EKLE

Solaredge

Solaredge

Dergiler
Partnerler