banner1322
x

Kamu-özel sektör iş birliğiyle petrol endüstrisinde yerlileştirme sağlanacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fatih Dönmez, Türkiye'nin petrol endüstrisinde yerlileştirme çalışmalarını hızlandıracağına dikkat çekti.

Kamu-özel sektör iş birliğiyle petrol endüstrisinde yerlileştirme sağlanacak
Enerji Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fatih Dönmez, Türkiye'nin petrol endüstrisinde yerlileştirme çalışmalarını hızlandıracağına dikkat çekerek, "Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) kullandığı teknolojiyi tamamen millileştirme çabası içinde olacağız. Kamu-özel iş birliğiyle petrol endüstrimizi dünyada liderler arasına sokacağız." şeklinde konuştu.

Bakan Dönmez, TPAO ev sahipliğinde bir otelde gerçekleştirilen Petrol Endüstrisinde Milli Teknolojiler (pemt'20) Toplantısı'nda, Türkiye'nin petrol arama ve üretimindeki çalışmalarına yerli teknolojiyi de dahil ederek petrol tarihinde yeni bir sayfa açmak istediğini belirtti.

Milli tedarikçilere, sanayicilere ve girişimcilere güvenmek gerektiğini dile getiren Dönmez, "Hep birlikte petrolde milli dönüşümü başlatıyoruz. Petrolde millileşme atağına hep birlikte adım atıyoruz. Bugün atılan adımın önümüzdeki yıllarda büyüyerek devam edeceğine inanıyorum." dedi.

Dönmez, Türkiye'nin Milli Enerji ve Maden Stratejisi kapsamında petrol arama ve üretimi süreçlerinde kullanılan birçok malzemeyi yerlileştirmeyi başardığını vurguladı.

Türkiye'nin petrol üretimi açısından 2019 yılının altın niteliğinde olduğuna dikkat çeken Dönmez, şöyle konuştu:

"2019'da son 30 yılın en yoğun faaliyetlerini gerçekleştirdik. Bir taraftan 24 kuleyle 121 kuyuda kara sondajı yaparken, diğer taraftan Fatih ve Yavuz sondaj gemilerimizle 5 deniz sondaj işlemini de başarıyla tamamladık. TPAO, 2019'da yurt içi günlük 50 bin varil petrol üretimiyle son 20 yılın yurt içi üretim rekorunu kırdı. Yurt içi ve yurt dışı toplam petrol üretiminde ise günlük 150 bin varilin üzerine çıkarak tarihin en yüksek günlük petrol üretimine ulaşmış olduk. Bu başarılı çalışmalarda, yerlileştirme politikamızdan da vazgeçmedik. 2018'de 19 adet yerlileştirmeyle 16 milyon 680 bin liralık bir kar elde ettik. 2019'da ise 32 adet yerlileştirmeyle 35 milyon 350 bin liralık kazanca, kara ulaşmış olduk. Milli üreticimize de bu şekilde destek olurken, cari açığın kapanmasına da omuz verdik. TPAO'nun 2019'da gerçekleştirdiği ihalelerde yüzde 13,7 yerlileştirme sağlandı. Böylece, 2018'deki yerlileştirme oranını neredeyse üç kat artırdık. İnanıyorum ki yerlileştirme oranımız artarak devam edecek. TPAO'nun kullandığı teknolojiyi tamamen millileştirme çabası içinde olacağız. Kamu-özel iş birliğiyle petrol endüstrimizi dünyada liderler arasına sokacağız."

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020, 14:01
YORUM EKLE

CCSAN

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını