banner1322
x

DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜNDE ÇIKIŞ YOLU DERİN SONDAJLARDA

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), düzenlediği Sanayide Maden Panelleri serisinin üçüncüsünde demir-çelik sektörünü mercek altına aldı.

DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜNDE ÇIKIŞ YOLU DERİN SONDAJLARDA
Endüstrideara

Madencilik piyasasının gelişimi için çalışmalarına devam eden İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), online platformda düzenlediği "Sanayide Maden Panelleri" serisinin üçüncüsünde demir-çelik sektörünü ele aldı.

Madenciliğin, demir-çelik sektörünün önemli bir çözüm ortağı olduğu vurgusunun yapıldığı panelde, madenlerin sanayiye sağladığı katkılara dikkat çekildi.

"DEMİR CEVHERİNDE DE ARAMA FAALİYETLERİ ÖNEMLİ"

Demir madeninin arama faaliyetlerinin önemine ilişkin konuşan TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, demir-çelik sektörünün hayatın her yerinde olduğunu ve vazgeçmenin mümkün olmadığını belirtti.

Demir cevheri açısından Türkiye'nin zengin olmadığını, ancak bu alanda derin sondajların da pek yapılmadığını aktaran Dinçer, "Bunun için de arama faaliyetleri madenciliğin en önemli unsuru. Arama faaliyetlerinin yapılmaması ya da kesintiye uğraması, ülkemizin ilerleyen senelerde elde edeceği rezervleri tespit edememe durumuna yol açacaktır. Dolayısıyla bugün için olmasa dahi gelecek için rezervlerimizin belirlenebilmesi gerekmektedir." diye konuştu.

Sadece üst arama faaliyetlerinin yürütüldüğünü kaydeden Dinçer, ilerleyen süreçte derin sondajlarla demir madeninin tespit edilmesi ve söz konusu çalışmalara devlet kurumlarının da destek vermesi gerektiğini ifade ederek arama faaliyetlerinde demir cevherinin de büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

"İNSANLARIN ZİHNİNDEKİ ÖNYARGILARI SİLMEMİZ GEREKİYOR"

Madencilik faaliyetlerinin Türk toplumunun hassas olduğu konulardan biri olduğuna dikkat çeken Dinçer, bu konuda yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

"Günümüzde yasalarımız, devletin denetimi ve sektörün bilinçlenmesiyle beraber maden sahalarının rehabilitasyonuna çok önem verilmektedir. Maden çıkarılan bölgelerin rehabilite edilerek çam ormanlarına ya da zeytinliklere dönüştürüldüğünü görebiliyoruz. Bunu kamuoyuna anlatabilmek adına İMİB olarak çeşitli çalışmalar yürütüyoruz Madencilik faaliyeti dendiğinde insanların zihninde hep kazılmış alanlar beliriyor ama daha sonrasında buraların neye dönüştüğü konusunda bilgi eksikliği mevcut. Bundan dolayı da kamuoyunda ilk görülen görüntü üzerinden yorumlar yapılabiliyor."

"DOLAYLI YOLDAN 40 MİLYAR DOLAR İHRACAT KATKISI VAR"

Sektörün dış satım rakamlarının geçen seneye oranla yüzde 45 arttığını bildiren Aydın Dinçer, sektörü iç piyasada yer alan diğer sanayilerin de ham maddesini sağladığı için madenciliğin pek çok sektörün ihracatına katkı verdiğinin altını çizdi.

Dinçer, "Seramik, cam, kimya ve demir-çelik sektörleri de düşünüldüğünde madenciliğin dolaylı yoldan 40 milyar dolar ihracat katkısı var. Cevherlerin uç ürünlere dönüşmesi yönünde ülkemizde madenlere ciddi oranda ihtiyaç var. Bunun beraberinde yeşil dönüşümün sağlanması noktasında da kritik madenlerin varlığı, döngü içerisinde ihtiyaçlarımızı karşılamaya fayda sağlıyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2021, 18:13
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını