Yeni güvenlik modülleri kurulum süresini kısaltıyor

Mitsubishi Electric, yüksek hızlı işlemciye sahip akıllı PLC’si MELSEC iQ-F serisine iki yeni güvenlik modülü ekledi. Sistem; kurulum süresini kısaltıyor, işgücü süresini azaltıyor.

Yeni güvenlik modülleri kurulum süresini kısaltıyor
Robot Zirvesi

Mitsubishi Electric, MELSEC iQ-F serisi PLC ürün gamına yeni güvenlik modülleri ekledi. 

Yeni güvenlik modülünün geliştirme sürecinde dikkate alınan en önemli nokta, güvenlik uygulamasının kolaylıkla devreye alınması için bir altyapının sağlanmasıydı. 

Firmanın geliştirdiği yeni sistem sayesinde kullanıcılar, modülün ön tarafında yer alan bir döner anahtar sayesinde dokuz farklı dahili program seçimi yapıyor ve böylece güvenlik kontrolü için gerekli programları yükleme veya geliştirme ihtiyacı ortadan kalkıyor.

DURUM İZLEME KOLAYLAŞIYOR 

Yeni sistem sayesinde kurulum süresi geleneksel bir mimariye göre büyük oranda kısalıyor. 

Sistemin bu kolaylığı görselleştirme için de geçerli. PLC’nin dahili web sunucusu hem standart kontrol hem de güvenlik kontrol sistemi için durum izlemesini kolaylaştırıyor. Yeni modüller, güvenlik uygulaması kurulumunu kolaylaştırmasının yanı sıra mühendislik projesi aşamasında gerekli olan işgücü süresini de azaltıyor.

YENİLİĞİN İÇİNDEKİ PRATİKLİK SAĞLIYOR

FX5-SF-MU4T5 güvenlik modülü ve FX5-SF-8DI4 güvenlik giriş genişleme modülü, doğrudan PLC’ye bağlanıyor. Güvenlik modüllerinin PLC’ye doğrudan bağlanması, geleneksel bir güvenlik kontrolörü için ve güvenlik röleleriyle bir sistem kurarken gerekli olan ek kablolamayı ortadan kaldırıyor. Yeni güvenlik modüllerinde kullanılan yaylı klemens güvenlik giriş/çıkış bağlantıları ise kullanımı kolaylaştırıyor.  

Yeni modüller, ek haberleşme opsiyonlarına ihtiyaç duyulmadan güvenliğin doğrudan kompakt PLC içine entegre edilebilmesini sağlarken, aynı zamanda genel amaçlar veya güvenlik kontrolü için FX5 PLC kullanma imkanı da sunuyor.

FX5 CPU’ya bağlanan bir ana güvenlik modülü, 4 güvenlik girişi ve 4 güvenlik çıkışı sağlıyor. İki tane güvenlik giriş genişleme modülü de bağlanılarak 20’ye varan güvenlik girişi elde edilebiliyor.

ULUSLARARASI GÜVENLİK STANDARTLARINA UYGUN 

Yeni güvenlik modüllerinin FX5 PLC’ye eklenmesi, kullanıcıların Kategori 4, PLe ve SIL3 uluslararası güvenlik standartlarına uygun kompakt bir güvenlik sistemi kurabilmelerine imkan sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2020, 18:24
YORUM EKLE

Endaş

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını