banner1322
x

PLASTİK SANAYİCİLERİNE TEŞVİK MÜJDESİ

Plastik üreticilerini modern bir üretim alanında toplayacak olan PAGDER ASLAN OSB’de yatırım yapacaklar için uygulanacak yatırım teşvik oranı yüzde 45’ten yüzde 90’a çıktı.

PLASTİK SANAYİCİLERİNE TEŞVİK MÜJDESİ
Robot Zirvesi

Plastik imalatının daha sistemli ve modern bir OSB içerisinde bir araya getirmeyi hedefleyen PAGDER ASLAN OSB, 5 milyon TL yatırım bedeliyle önemli bir adım atıyor. PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Fidan Aslan Eroğlu, söz konusu örnek yatırıma göre devletin 2 milyon TL tutarındaki vergi alacağından vazgeçeceğini belirtti. Eroğlu; “Gerçekleştirilen yatırım şayet öncelikli yatırım konularında ise bu rakam 2 milyon 750 bin TL’ye yükseliyor. Ayrıca, bu destekten yararlanmak için yatırımın tamamlanması gerekmiyor ve yatırımın yapıldığı dönem içerisinde devam eden çalışmalardan elde edilen kazançlar için destekten faydalanabiliyor” dedi. PAGDER ASLAN OSB katılımcılarının yararlanacağı destek oranlarının yatırımın konusuna göre değişkenlik göstereceğini bildiren Eroğlu şu bilgileri paylaştı. “Katılımcılar 5 yıl boyunca, OECD Orta-Yüksek Teknoloji tanımına giren yatırımlarda 6 yıl, öncelikli yatırım konuları içindeki yatırımlarda 7 yıl sigorta primi işveren hissesi desteğinden istifade edilebilecek. Bu durumda, devlet desteği 1 milyon 750 bin TL'ye kadar çıkabilmektedir. Katılımcıların sahip olduğu Yatırım Teşvik Belgesine bağlı olarak PAGDER ASLAN OSB'de yapılacak 5 milyon TL tutarındaki bir yatırım için, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti ve faiz ve kâr payı desteği haricinde, yapılacak yatırım öncelikli yatırım konuları içindeyse yüzde 90'a kadar olmasa bile yüzde 65'e varan oranlarda devlet desteğinden yararlanabilecek.”

PLASTİKÇİLERE YÜZDE 30 UCUZ ENERJİ OLANAĞI

Kırklareli’nin Vize ilçesinde, Türkiye’nin ilk Özel İhtisas Plastik Organize Sanayi Bölgesi olarak faaliyete geçecek ve sanayi yapılaşmasına büyük katkı sağlayacak olan PAGDER ASLAN OSB, Çorlu ve İstanbul Havalimanı; Tekirdağ ve Ambarlı limanları; Alpullu, Durak tren istasyonları ile E5, TEM Otoyolu ve Kapıkule gibi bölgenin önemli havalimanı, karayolu, liman ve istasyonlarına, gümrük kapısına yakınlığı ile de lojistik olarak büyük kolaylıklar sunuyor. Direkt iletim hattına bağlanmak suretiyle çevre organize sanayi bölgelerine göre yüzde 30 daha ucuz enerjiye sahip olacak sanayicilere yalnızca elektrik dağıtımı değil, sürdürülebilir enerji kaynaklarının daha fazla kullanımı, yenilikçi-yeşil üretim sahaları, solar enerji gibi konularda da çözümler sunulacak. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020, 12:52
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını