banner1322
x

Makinada AB mevzuatına uyum projesi başladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın makina sektöründe AB mevzuatına daha etkin uyum için başlattığı projeyle, teknik mevzuat uygulama etkinliği artırılacak.

Makinada AB mevzuatına uyum projesi başladı
Robot Zirvesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Avrupa Birliği desteği ile yürüttüğü, “Makina Sektöründe AB Mevzuatının Daha İyi Uyumlaştırılması ve Uygulanmasıyla Ürün Güvenliğinin Arttırılması Teknik Destek Projesi” hayata geçirildi. 

Ankara’da düzenlenen toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Bölüm Başkan Yardımcısı Giulio Francesco Gentile ile Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İş birliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Vekili Bülent Özcan katıldı.

Bakanlık bürokratları, ilgili kamu kuruluşları ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarından üst düzey yöneticilerin yanı sıra sektörü temsilen Makine İhracatçılar Birliği Başkanı ve MAKFED Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu başkanlığındaki geniş bir heyet de toplantıda hazır bulundu.

Bir yıl sürecek proje ile Avrupa Birliği ile eşgüdüm halinde, açık alanda kullanılan makinalardan kaynaklanan gürültü ve yol dışı makinalar kaynaklı egzoz emisyonu mevzuatı konusunda Türkiye’deki uygulamaların etkinleştirilmesi amaçlanıyor. Projede kapsamlı eğitim programları, çalıştaylar ve uygulamada başarılı AB ülkelerine ziyaret programları düzenlenecek.

“AVRUPA’YA YAPILMASI BAŞARININ GÖSTERGESİ” 

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, açılış oturumunda yaptığı konuşmada makina sanayinin ihracatının yarısından fazlasının Avrupa Birliği ülkelerine yapılmasında, Türkiye’nin AB teknik mevzuatına uyumdaki başarının katkısı olduğunu vurguladı.

Dönmez, “Proje ile başta Bakanlık olmak üzere makina sanayi ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarında yetkinliğin arttırılarak, insan ve çevre sağlığı koşullarının iyileştirilmesinin yanı sıra tüm bu çalışmaların ülke ekonomisine de dolaylı olarak katkısı olacağına inanıyoruz” diye konuştu. 

“İHRACAT ARTIŞIMIZA KATKI SAĞLAYACAKTIR” 

Makine İhracatçılar Birliği Başkanı ve MAKFED Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu, “Avrupa makina sektörümüz için son derece önemli bir pazar. Bu ve benzeri projelerle AB mevzuatıyla sağlanacak tam uyum, üreticilerimizin potansiyelini ortaya çıkarmada önemli rol oynayacaktır. Hedefimiz mevcut ihracatımızı orta vadede ikiye katlamaktır. Başta bakanlığımız olmak üzere emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

BİLGİ PORTALI KURULACAK

Projeyi yürüten BYS Grup liderliğindeki konsorsiyumun yöneticisi Dr. Tolga Kaskatı, “Proje ile ihtiyaç duyulan önemli kaynakların Türkçeleştirilerek kullanıcıların istifadesine sunulacak dokümanlar haline getirilecek” dedi. Dr. Tolga Kaskatı şöyle devam etti: “Bir yılın sonunda makina direktifleri ve standartları hakkında farkındalığı artırmak için bir eğitim ortamı olarak da kullanılacak, tarafların makinalarla ilgili teknik mevzuat bilgilerini edinecekleri Ulusal Makine Mevzuatı Bilgi Portalı adlı veri tabanını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesine kazandırmış olacağız.”

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2019, 11:52
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını