YALITIMSIZ BİNALARIN BİLANÇOSU AĞIR...

Sürdürülebilir bir dünya için son yıllarda enerji verimliliği konusunda bireysel farkındalığın arttığına işaret eden Baumit, hayatımızı geçirdiğimiz konut ve iş yerlerimizde doğru ısı yalıtımı ile enerji tüketiminin yüzde 50 oranında azaltılabileceğine dikkat çekiyor. 

YALITIMSIZ BİNALARIN BİLANÇOSU AĞIR...
Endüstri 40 Zirvesi

Binalarda yapılacak ısı yalıtımı ile iklim değişikliği ve küresel ısınmaya karşı mücadele edilirken tasarruf da ediliyor. Avrupa’nın mantolama devi Baumit, Enerji Verimliliği Haftası’nda, 2019 yılının verilerine göre Türkiye’de enerjinin yüzde 33’ünün binalarda kullanıldığına, yalıtımsız binalardaki harcanan enerjinin yüzde 80’inin ise ısıtma-soğutmaya harcandığına dikkat çekiyor. Konut alırken iç mekan detaylarına daha fazla önem verildiğini oysaki binaların ısı yalıtımlı dış cephelerinin tasarruf, enerji verimliliği ve çevre açısından çok daha önemli olduğunu söyleyen Baumit Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer, ısı yalıtımının dünyamıza, çevremize ve gelecek nesillere olan sorumluluğumuzdan dolayı artık mutlak bir zorunluluk olduğunu vurguluyor.

ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN 10 MİLYON TL TASARRUF İMKANI

Akıllı binalar ile yapılarda kullanılan enerjinin yüzde 50’ye yakınının tasarruf edilebileceğinin altını çizen Erdil Dinçer, ısı yalıtımının; ısıtma-soğutma giderlerinde yüzde 50’ye varan tasarruf sağlamasının yanı sıra ithal edilen enerji miktarını azalttığının, böylelikle ülke ekonomisi için de her yıl 10 milyar TL’ye yakın tasarruf imkanı sağladığının altını çizdi. Birleşmiş Milletler’in verilerine işaret eden Dinçer, küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin ana sebeplerinden olan sera gazı emisyonlarının ısı yalıtımı ile azaltılabileceğinin altını çizdi. Isı yalıtımıyla dengeli bir iç mekan ikliminin sağlanarak konforun arttığını, yaşanan mekanları “sağlıklı yaşam alanı” haline dönüştüğünü aktaran Dinçer, yapı taşıyıcı sistemini zırh gibi sararak bir kalkan görevi görmesini sağlamasına ve yapının ömrünün uzatılmasına imkan tanıdığını söyledi. 
 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 12:18
YORUM EKLE

Legend Art

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını