Yazılımcı sayının artırılması amaçlanıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı olan Mehmet Fatih Kacır, "Yazılımcı sayımız yeterli değil. Aktif olarak yaklaşık 150 bin yazılımcımız var, bunu hızla 500 bine çıkarmak hedefindeyiz." şeklinde konuştu.

Yazılımcı sayının artırılması amaçlanıyor
EndüstrideAra - Haber Detay

İZMİR (AA) - Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı olan Mehmet Fatih Kacır, "Yazılımcı sayımız yeterli değil. Aktif olarak yaklaşık 150 bin yazılımcımız var, bunu hızla 500 bine çıkarmak hedefindeyiz." şeklinde konuştu.

Kacır, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirieln  "Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı Bilgilendirme Toplantısı"nda, dünya ekonomisine artık teknolojinin yön verdiğini belirtti.

Türkiye nüfusunun yarısının 31 yaş altında olduğuna  işaret eden Kacır, genç nüfusun teknolojik dönüşüm açısından Türkiye'nin en önemli avantajı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin önemli bir teknolojik birikime de sahip olduğunu anımsatan Kacır, konuşasına şöyle devam etti:

"Bu çerçevede atacağımız adımları 'Milli Teknoloji Hamlesi' başlığı ile yapılandırdık. Tam bağımsız Türkiye için üretmemiz gereken ürünlerin tespit edilmesi gerekiyor. Bugün 160 milyar dolar seviyesinde olan imalat sanayi ihracatının 2023'te 210 milyar dolara çıkarılması öngörülüyor. Yine yüzde birlerde olan Ar-Ge'ye ayrılan payı, aynı dönemde yüzde 1,8'e çıkaracağız. Araştırmacı sayımız da 112 binden 200 bine yükselecek. Ar-Ge personelimiz ise 154 binden 300 bine yükselecek. Yazılımcı sayımız yeterli değil. Aktif olarak yaklaşık 150 bin yazılımcımız var, bunu da hızla 500 bine çıkarmak hedefindeyiz. Bu doğrultuda yenilikçi eğitim programları hazırlıyoruz."

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş da dünya pazarında var olmanın yolunun katma değeri yüksek ürünler üretmek ve satabilmekten geçtiğine dikkat çekti.

Ucuz iş gücü ve verimlilikle dünyayla rekabet edilemeyeceğini dile getiren Uğurtaş, "Ar-Ge ve inovasyona önem verilmesi gerekiyor. Artık geleneksel sanayi ürünlerimizin yanına teknolojiyi koymak zorundayız. Ne yazık ki teknoloji tüketen ve satın alan bir ülkeyiz. Onun için eğitim ve nitelikli iş gücüne önem vermek zorundayız. Mesleki eğitim çok önemli. Ülkemizde sermaye sıkıntısı var. Kobiler için avantajlı kredilerin verilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2019, 17:32
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler