Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile yapılan çalışmalar sonucunda, organize sanayi bölgelerine "Yeşil OSB Sertifikası" verildiğini açıkladı. Kütükcü, bu sertifikaların OSB’lerin karbon salınımını azaltarak, ulusal ve uluslararası yatırımlarda cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacağını vurguladı. Ayrıca, yeşil projelerin bakanlık kredilerinde daha avantajlı hale geleceğini belirtti.

68B5Bb2C 33C9 11Ef A1D3 0050568Cba34

ASO 2. ve 3. OSB'nin Başkanı Değişti: Peki Yeni Başkan Kim Oldu? ASO 2. ve 3. OSB'nin Başkanı Değişti: Peki Yeni Başkan Kim Oldu?

OSB’LERİN TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKISI

Kütükcü, Türkiye'deki OSB sayısının 403’e ulaştığını ve bu bölgelerde 67 bini aşkın fabrikanın faaliyet gösterdiğini söyledi. Son beş yılda 700 bin kişiye daha istihdam sağlandığını belirten Kütükcü, toplam istihdamın 2.6 milyonu aştığını ve OSB’lerin Türkiye'nin sanayi üretiminin yüzde 45’ini gerçekleştirdiğini kaydetti. Türkiye'nin 1000 büyük sanayi kuruluşundan 600'ü OSB'lerde üretim yapıyor.

OSB’LERDEKİ PARSEL DURUMU

OSBÜK verilerine göre, Türkiye’deki OSB’lerde toplam 60 bin 100 parsel bulunuyor. Bu parsellerden 48 bin 398’i yatırımcılara tahsis edilmiş durumda. Ancak, tahsis edilen parsellerin sadece 36 bin 244’ünde faaliyet gösteren işletmeler bulunuyor. 12 bin 154 parselde ise henüz inşaatlar tamamlanmamış. Ayrıca, 11 bin 699 parsel henüz yatırımcıya tahsis edilmemiş durumda.

OSB’LERİN SORUNLARI VE GELECEK HEDEFLERİ

Kütükcü, OSB’lerin sorun ve taleplerini ilgili bakanlıklarla paylaştıklarını ve kısa süre içerisinde OSB Uygulama Yönetmeliği’nin yayımlanmasını beklediklerini belirtti. Ayrıca, OSB’lerin yeşil dönüşümde Türk sanayisinin lokomotifi olmaya hazırlandığını söyledi. Yeşil OSB Sertifikası ile OSB’lerin yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik çalışmalarına kılavuzluk etmeye devam edeceklerini ifade etti.

YENİ OSB’LER VE GELECEK PLANLARI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın göreve geldiği Haziran 2023’ten bu yana 12 milyon 790 bin metrekare büyüklüğünde 10 yeni OSB’nin kurulduğunu belirten Kütükcü, Türkiye'nin üretimle kalkınan bir ülke olmasının yolunun OSB’leri güçlendirmekten geçtiğini söyledi. Yeni sanayi alanları ve OSB'lerin kazandırılmasının Türkiye'nin öncelikli gündem maddesi olması gerektiğini vurguladı.

YEŞİL OSB SERTİFİKASI ALAN BÖLGELER

Toplantıda, Yeşil OSB Sertifikası almaya hak kazanan 9 OSB’ye sertifikaları takdim edildi. Bu bölgeler, Ankara Sanayi Odası 2. OSB, Konya OSB, Makine İhtisas OSB, Kocaeli Gebze Güzeller OSB, Demirtaş OSB, Bursa OSB, Düzce 2. OSB, Başkent OSB ve Nilüfer OSB olarak sıralandı. Ayrıca, Antalya Organize Sanayi Bölgesi “TS ISO 46001 Su Verimliliği Yönetim Sistemi Belgesi” alan ilk OSB oldu.

Editör: Haber Merkezi