Orman Yangınlarının Sebepleri Orman Yangınlarının Sebepleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz kararları için belirlenen tarihlerde toplantı gerçekleştirir ve toplantının sonrasında politika faiz oranı açıklanır. 27 Haziran tarihinde gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında haziran ayı faiz kararı yüzde 50 olarak açıklandı.

Merkez Bankası, haziranda 650, temmuzda 250, ağustosta 750, eylül, ekim ve kasımda 500’er baz puan, aralık ve ocakta 250’şer ve mart ayında 500 baz puan olmak üzere 9 toplantıda, toplam 4 bin 150 baz puan faiz artırmıştı. Banka, şubat, nisan ve mayıs aylarında ise faize dokunmamıştı.

FAİZ DEĞİŞMEDİ
Ekonomistlerin beklentileri faizin sabit bırakılacağı yönündeydi. Mayıs ayında da Merkez Bankası, politika faizini beklentilere paralel yüzde 50’de sabit bırakmıştı. Kuruldan çıkan karara göre mayıs ayı faizi de yüzde 50 seviyesinde sabit bırakıldı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada; “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 50’de sabit tutulmasına karar vermiştir. Aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflama mayıs ayında geçici bir kesintiye uğramıştır. Yakın döneme ilişkin göstergeler yurt içi talebin, halen enflasyonist düzeyde olmakla birlikte, yavaşladığını teyit etmektedir. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip etmektedir.

Editör: Mustafa Kılıç