SWM Motor Türkiye'de Fabrika Kuracak SWM Motor Türkiye'de Fabrika Kuracak

Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından düzenlenen 10. Nükleer Santraller Zirvesi - NPPES’te, "Nükleer Enerji Finansmanı" oturumu gerçekleştirildi. Oturumda, önümüzdeki 20 yıl içinde nükleer enerji alanındaki toplam küresel yatırım hacminin 10 trilyon ABD dolarını geçebileceği vurgulandı ve nükleer santral projelerinin finansmanı için öneriler tartışıldı.

TAMAMLANMIŞ PROJE HEDEFLENİYOR

Yeni Nükleer İzleme Enstitüsü (NNWI) Başkanı Tim Yeo'nun başkanlık ettiği oturumda, IBNI - Uluslararası Nükleer Altyapı Bankası Kurucusu ve Başkanı Daniel Dean, 2050 yılına kadar en az 1TW ek nükleer kapasiteye ihtiyaç duyulacağını ve doğru adımlar atılması halinde yatırım hacminin 10 trilyon ABD dolarının üzerine çıkabileceğini belirtti.

Dean, IBNI'ın hedeflerini açıkladı: “2030 yılına kadar 20GW, 2035 yılına kadar 100GW ve 2040 yılına kadar 600GW ek kapasite inşaatı veya tamamlanmış proje hedefliyoruz.” Ayrıca, finansmanın ötesine geçen çözümler sunacaklarını ve nükleer teknolojilerin dünya çapında dağıtımını kolaylaştıracaklarını ifade etti.

YENİLİK İHTİYACI VURGULANDI

Pillsbury Winthrop Shaw Pittman Enerji ve Doğal Kaynaklar Partneri Vincent Zabielski ise nükleer enerji finansmanında yenilik ihtiyacını vurguladı ve havacılık finans piyasasından ilham alınabileceğini belirtti. Zabielski, teknoloji şirketlerinin temiz nükleer enerjiye artan ilgisinin önemine dikkat çekti.

Editör: Mustafa Kılıç