Otomotiv endüstrisi, küresel iklim değişikliği sorunlarına odaklanma çağrılarına yanıt vererek sürdürülebilirliğe yönelik daha fazla adım atmaya yöneliyor. Bu çerçevede, müşterilerinin tedarik zincirindeki operasyonel verimliliğini artırmak isteyen CHEP, ana şirketi Brambles'ın bir yan kuruluşu olan BXB Dijital ile işbirliği içinde IoT (Nesnelerin İnterneti) tabanlı dijital çözümler geliştiriyor.

TEDARİK ZİNCİRİNDE PROAKTİF YAKLAŞIM

Şirket, bir dizi konteynere yerleştirdigi sensörler ile tedarik zinciri boyunca konteynerlerin konumunu ve durumunu raporluyor. Bu sayede şeffaf raporlama ve tedarik zincirinde ileride oluşabilecek mal kayıpları, hasar ve maliyetler gibi verimsizlikler proaktif olarak önlenebiliyor. Avrupa güvenlik standartlarına ve CE/EC gerekliliklerine göre sertifikalandırılan yerleşik sensörler ile tüm veriler güvence altına alınıyor ve üçüncü taraflarla paylaşılmıyor. Bu yenilikçi teknoloji ile birlikte tedarik zincirindeki olası aksaklıklara karşı daha hızlı yanıt vermek için önlemler alınırken, malların eksiksiz bir şekilde belgelenmesi ve izlenebilirliği sağlanıyor.

YENİLENEBİLİR KAYNAK KULLANIMI ARTARKEN ATIK MİKTARI AZALIYOR

CEO’ların Ortak Paydası: ESG ve Dijitalleşme CEO’ların Ortak Paydası: ESG ve Dijitalleşme

Şirketin sürdürülebilirlik hedeflerine dair açıklamalarda bulunan CHEP Türkiye Otomotiv Ülke Temsilcisi Derya Çınar, “Otomotiv endüstrisindeki enerji dönüşümü elektrikli araçların önemini artırıyor ve bu geçişte tedarik zincirinin sürdürülebilirliği önemli bir konu haline geliyor. CHEP olarak otomotiv endüstrisine sürdürülebilir paketleme ve tedarik zinciri çözümleri sağlıyoruz. Amacımız yenilenebilir kaynak kullanımını artırmak, atık miktarını azaltmak ve karbon ayak izimizi en aza indirmek.” dedi.

Editör: Ayşete Yavaş