TOYOTETSU ENERJİ PROJELERİNİ 3 GRUPTA TOPLADI

Otomotiv yan sanayi alanında 2001 yılından beri faaliyet gösteren Toyotetsu, enerji verimliliği projelerini 3 farklı grupta toplayarak önemli projelere imza atıyor.

TOYOTETSU ENERJİ PROJELERİNİ 3 GRUPTA TOPLADI
EndüstrideAra - Haber Detay

Otomotiv yan sanayi alanında 2001 yılından beri üretim gerçekleştiren Toyotetsu, otomotiv yan sanayi sektöründe 2001 yılından beri faaliyet gösteriyor.  Toyotetsu aynı zamanda enerji verimliliği alanında da örnek projelere imza atıyor. Toyotetsu Enerji Yöneticisi Onur Bademci ile fabrikada gerçekleştirdikleri verimlilik projelerini konuştuk. Bademci, “Biz enerji verimliliği projelerimizi A – B – C olmak üzere üç gruba ayırdık. A grubu geri ödemesi süresi kısa vadede olanlardan oluşurken B grubu geri ödemesi süresi orta vadede olan projeleri içeriyor. C grubunda ise geri ödemesi uzun vadede olan projeler bulunuyor” dedi. Her grupla ilgili çalışmalar hakkında detaylı bilgiler veren Bademci, fabrikada hayata geçirdikleri prototip güneş enerji santralini de anlattı. 

“AMORTİ SÜRELERİNE ODAKLANIYORUZ”

Enerji verimliliği projelerini tam olarak anlatabilmem için size fabrikamızda bulunan ekipmanları tanıtmam gerekiyor. Öncelikle fabrikada kullandığımız ekipmanlar arasında spot kaynak robotları, ark kaynak robotları, portatik ark kaynak makinaları yer alıyor. Fabrikada enerji verimliliğimizi izleyebilmek için öncelikle önemli cihazlar aldık. Satın aldığımız cihazlar arasında; portatif enerji analizörü ve hava kaçak tespit cihazı vardı. Multimetrelerimizin de sayısını artırdık. Ulaştığımız verilere göre enerji verimliliği projeleri oluşturduk. Bu projeleri de A – B – C olmak üzere üç gruba ayırdık. Bu planlamayı yaparken de amorti sürelerine odaklandık. A grubu geri ödemesi süresi kısa vadede olanlar, B grubu geri ödemesi süresi orta vadede olan ve C grubu geri ödemesi uzun vadede olan projeleri kapsıyor. A grubu projeleri kapsamında geri ödeme süresi 1 ayın altında olan projeleri belirledik. Öncelikli amacımız hava kaçaklarını önlemek. Bunun için personelimiz ile birlikte ilgili hatlarda için hava kaçaklarının ölçümlenmesini yapıyoruz. Bu sayede kaçakları tespit ederek onarımlarını yapıyoruz. B grubu projeleri kapsamında da kazanların ön ve arka kısımları vanaların pompa ve ERS sisteminden kazanlara giden boruların yalıtımını gerçekleştirdik. İkinci olarak Isı geri kazanım sistemleri kompresörlerimize adapte ettik ve ERS sistemiyle birlikte kazanların daha az kullanılmasını sağladık. Aydınlatma konusunda da fabrika içerisinde hareket sensörü kullandık. C Grubu projelerinde de VAP projesi kapsamında aydınlatmaya yönelik proje geliştirdik. Bu proje kapsamında 1700 tane armatür değiştirdik. Bu projeyle 972 hanenin elektrik tüketimi kadar tasarruf elde ettik. 
 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 07:42
YORUM EKLE

Legrand

Aha

Dergiler