RÜZGAR ENERJİSİ SEKTÖRÜNDE YERLİ ÜRETİMİN PAYI YÜZDE 65'E ULAŞTI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "Türkiye bugün 6 kıtada 45 ülkeye rüzgar enerjisi ekipmanı ihraç ediyor. 2020 yılında yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik ile 73 milyon ton sera gazı emisyonunu engelledik”

RÜZGAR ENERJİSİ SEKTÖRÜNDE YERLİ ÜRETİMİN PAYI YÜZDE 65'E ULAŞTI
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi'nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konuşma gerçekleştirdi. Dönmez, “Rüzgar enerjisi sektörü yüzde 65 yerli üretim oranıyla enerji teknolojilerinin yerlileşmesinde ilk sıralarda yer alıyor. Rotor kanadı, türbin kulesi, bağlantı elemanları ve jeneratör parçaları gibi pek çok ekipman artık ülkemizde üretiliyor. Yaklaşık 15 bin kişi rüzgar enerjisi sektöründe istihdam ediliyor. Rüzgar enerjisinde ilk adım 23 yıl önce İzmir'de atıldı. Bugün ise Türkiye’de rüzgar sektöründe yabancı ve yerli olmak üzere 231 firma faaliyet gösteriyor. İşletme halindeki 355 santralde yıllık toplam 30 teravatsaat üretim yapıldı” dedi. 

“TÜRKİYE’DE ELEKTRİĞİN YÜZDE 10’U RÜZGARDAN KARŞILANIYOR”   

Dönmez, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Türkiye’de elektriğin yüzde 10’u rüzgar enerjisinden karşılanıyor. Bu yıl günlük elektrik üretimde yüzde 20'leri aşan rüzgar payıyla rekorlar kırıldı. 2019 yılında 7 bin 519 MW olarak rüzgar enerjisinin kurulu gücü 2 yıl içerisinde 3 bin MW artarak 10 bin 500 MW’ın üzerine çıktı. Rüzgar enerjisinde en önemli hedeflerimizden biri de sektöre ait ekipmanların yerli imkanlarla üretilmesi. Şu anda ülkemizde rüzgar sektöründe faaliyet gösteren 16 yerli üreticimiz bulunuyor. Rotor kanadı, türbin kulesi, bağlantı elemanları ve jeneratör parçaları gibi pek çok ekipman artık ülkemizde üretiliyor. Yaklaşık 15 bin kişi rüzgar enerjisi sektöründe istihdam ediliyor. Sektörümüz yüzde 65 yerli üretim oranıyla enerji teknolojilerinin yerlileşmesinde başı çeken sektörlerimizden birisi durumunda. Öte yandan, Türkiye bugün 6 kıtada 45 ülkeye rüzgar enerjisi ekipmanı ihraç ediyor. Firmalarımızın cirolarının yüzde 70-80'lik kısmı ihracat gelirlerinden oluşuyor." (AA)
 

YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını