banner1322
x

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ’NDE YEŞİL DÖNÜŞÜM ADIMLARI

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü: “Organize Sanayi Bölgelerimiz devletimizin desteğiyle yeşil dönüşüm konusunda süreçler için tüm adımları atmaya hazır” dedi.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ’NDE YEŞİL DÖNÜŞÜM ADIMLARI
Enerji Zirvesi

Yeşil ekonomiye geçiş süreciyle ilgili tüm tedbirler ve politikalar belirlendi. 2022 ve 24 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında sanayi ve ekonomi genelinde yeşil dönüşümün gerekliliğine dikkat çekildi. Gelişmiş ülkelerin öncülüğünde küresel düzeyde ekonomi politikalarında iklim değişikliğinin ağırlığının arttığına işaret edilen OVP'de, sanayide ve ekonomi genelinde yeşil dönüşümün gerekliliği vurgulandı. Bu hedefe ulaşmak için iklim değişikliği politikalarıyla uyumlu şekilde hareket eden ve çevreye duyarlı olan yeşil Organize Sanayi Bölgeleri için önemli çalışmalar yapılacak. Yeşil OSB ile yeşil endüstri bölgesi sertifikasyon sistemi tamamlanarak, çevreye duyarlı, sürdürülebilir sanayi ve döngüsel ekonomi alanları oluşturulmasına hız verilecek.

“YEŞİL OSB SERTİFİKASI VERİLECEK”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, “Organize sanayi bölgelerindeki yeşil dönüşüme uyum süreci Türkiye'nin Avrupa pazarındaki hakimiyetini koruması ve geliştirmesi açısından çok önemli. Organize Sanayi Bölgelerimiz yeşil dönüşüm konusundaki süreçler için tüm adımları atmaya hazır. Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi çalışmasıyla organize sanayi bölgelerimiz yenilenebilir enerji kapasitesinden enerji verimliliğine, atıklarından bertarafından üretim proseslerine kadar 12 ön koşul ve 20 kriter değerlendirilmeye alınacak. Yeşil OSB Sertifikası ile sertifikalandırılacak. Organize Sanayi Bölgelerimiz yeşil dönüşüme uyum süreci konusunda Türkiye’nin Avrupa pazarındaki hakimiyetin korunması konusunda oldukça önemli." dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2021, 20:06
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını