banner1013
x

KAYSERİ OSB’DEN 110 MİLYON KWH ELEKTRİK ÜRETİMİ

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, “Güneşimizi, verimliliğe ve enerjiye dönüştürmek akılcı bir yatırımdı. Elektrik üretimimiz yıllık 110 milyon kWh’e yaklaştı” dedi.

KAYSERİ OSB’DEN 110 MİLYON KWH ELEKTRİK ÜRETİMİ
EndüstrideAra - Haber Detay

Kayseri OSB'de kurulan güneş enerji santrali sayısı her geçen yıl artıyor. OSB yönetiminin yanı sıra sanayicinin de çatı GES'lerle yenilenebilir enerjiye yöneliyor. Güneş enerjisinden elektrik üretiminin Kayseri OSB'de yıllık 110 milyon kilovatsaate yaklaştığını aktaran Nursaçan, "Organize Sanayi Bölge Müdürlüğümüzün yatırımlarıyla 2020 yılındaki elektrik üretimimiz 69 milyon kilovatsaate ulaştı. Yap-işlet-devret ile yaptırılan GES'te ise 20 milyon kilovatsaati aşkın üretim söz konusu. Sanayicilerimizin yaptırdıkları çatı GES'lerle üretimimiz 110 milyon kilovatsaati buluyor." ifadelerini kullandı.

“BU YATIRIMI SANAYİCİMİZE KAZANDIRDIK”

GES yatırımlarıyla enerjideki dışa bağımlılığın azalmasına katkı sunduklarını vurgulayan Nursaçan, hayata geçirdikleri GES projelerinin OSB Müdürlüğüne 2020 yılında 10 milyon 828 bin dolar gelir getirdiğini kaydetti. Türkiye'nin, dünyanın en iyi güneş alan ülkelerinden olduğunun altını çizen Nursaçan, "Güneşimizi, verimliliğe ve enerjiye dönüştürmek akılcı bir yatırımdı. Biz de bu yatırımı dev bir tesis ile sanayicimize ve şehrimize kazandırdık. Bu yatırımla gelecek yıllarda OSB'mizin alt ve üst yapısına harcayacağımız bir gelir kapımız oldu. Bundan sonra da çevremizi koruyacağız ve çevreci enerji kaynaklarını değerlendireceğiz. Enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmak için bu tür yatırımları yaygınlaştırmalıyız." değerlendirmesinde bulundu. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2021, 08:48
YORUM EKLE

Radyo

Aha

Dergiler