EVYAP ENERJİ VERİMLİLİĞİ PROJELERİYLE TASARRUF SAĞLIYOR

Evyap Tedarik Zinciri Başkanı & İcra Kurulu Üyesi Levent Tavukçuoğlu, enerji maliyetlerini düşürmek amacıyla birçok enerji verimliliği projelerini hayata geçirdiklerini söyledi.

EVYAP ENERJİ VERİMLİLİĞİ PROJELERİYLE TASARRUF SAĞLIYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Duru, Arko, Activex, Evybaby, Emotion gibi çok önemli markaların üretimlerini gerçekleştiren Evyap, dijital dönüşüm projesinde, 4 fabrika ve 50’den fazla hattında direkt olarak PLC’lerden duruş ve kayıpların kayıtlarını alıyor, prosesi sistem üzerinden kontrol ediyor, kalite ve iş güvenliği sistemini, enerji yönetimini takip ediyor. Amaç, doğru veriyi en hızlı şekilde doğru kişiye göstermek, bu verilerle analiz yapılmasını ve doğru aksiyonların alınmasını sağlamak. Evyap fabrikasında hayata geçirdikleri projelerden bahseden Evyap Tedarik Zinciri Başkanı & İcra Kurulu Üyesi Levent Tavukçuoğlu, enerji maliyetlerini düşürmek için yaptıkları çalışmaları da anlattı. 

“KENDİ ENERJİMİZİ ÜRETMEYİ PLANLIYORUZ”

Enerji maliyetlerini düşürmeye yönelik yaptıkları çalışmaları anlatan Tavukçuoğlu, “Enerji maliyetlerimizi düşürmek amacıyla şu ana kadar tüketim noktalarının verimliliği üzerine daha ağırlıklı olarak projeler geliştirdik. Aydınlatmada LED teknolojisinin kullanımı, soğutma sistemlerinin verimliliği, hava kaçaklarının azaltılması gibi birçok proje hayata geçirilmiş durumdadır. Ayrıca ISO 50001 kapsamında yeni proje fizibiliteleri de çalışılmaktadır. Kendi enerjimizi üretmek konusu son 10 yıldır sürekli gündemimizdedir ve hem güneş enerjisi hem de kojen/trijen teknolojileri kullanarak enerji üretimi konusunda fizibilitelerimizi güncel tutuyoruz. Bu projelerin şimdiye kadar hayata geçmemiş olmasının başlıca 2 sebebi bulunuyor. Bunlardan ilki elektrik birim fiyatımızın oldukça avantajlı olması, ikincisi de yatırımın döviz cinsiyle yapılması sebebiyle kur artışlarından dolayı yatırımın geri dönüş süresinin hala kabul edilebilir sınırın üzerinde olmasıdır.” dedi.  


YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını