banner1322
x

“Sistemin çalışabilirliği ve devamlılığı insana bağlı”

Keramik Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Deniz Berna Sarsılmaz, dijital dönüşümde sistemin işleyişinin insansız olduğunu, ancak çalışabilirliğinin ve devamlılığının insana bağlı olduğunu söyledi.

“Sistemin çalışabilirliği ve devamlılığı insana bağlı”
Endüstri 40 Zirvesi

Dijitalleşmeyi ve dijitalleşen hatlardaki çalışanları değerlendiren Keramik Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Deniz Berna Sarsılmaz, sistemin işleyişinin insansız olduğunun, ancak çalışabilirliğinin ve devamlılığının insan çalışmasına bağlı olduğunun altını çizdi.

Sarsılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

"Keramik Makina olarak, iş ortaklarımızın üretim alanlarında bulunan hat sonu paletleme ve paketleme çözümlerinde dijitalleşmeleri noktasında destek veriyoruz. Dijitalleşen fabrikalarla beraber, üretim birçok farklı şartlar altında bile 24 saat performans göstererek üretim sürecinde artan bir verimlilik eğrisi sağlar. Günümüzde hala çoğu imalat yönteminde insan gücü kullanılmakta fakat makinaların işleyişine bakıldığında, karanlık üretim ile birlikte çok daha fazla verimliliğe ulaşıldığı gözlemleniyor. Bir yandan da bu metot, özünde tamamen insan bulundurmayan bir yöntem değildir. Karanlık üretim bir iş kurma ve o işin sürekli işlemesini sağlama gibi basit bir yöntem de değildir. Bu sistem çok dikkatli bir planlama, deneyimli çalışanlar, gelişmiş bir programlama bilgisi ve sürdürülebilir bakım-onarım faaliyetleri gerektirir. Çünkü sürekli olarak işleyen bu sistem arıza yapabilir ve dolayısıyla önleyici bakım ihtiyacı ortaya çıkmakta ve böyle bir durumda sisteme insan müdahalesi gerekmektedir. Ayrıca sistem kurulmadan önce de üretimi gerçekleştirilecek ürünün üretim aşamaları hakkında detaylı bilgi birikimine sahip çalışanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Sistem analizi bu şekilde elde edilen deneyimlerle gerçekleştirildikten sonra tasarlanan sistemin pratikte çalışan bir sisteme dökülebilmesi için de derin bir programlama ve otomasyon bilgisi gerektiriyor. Bu sistemin ortaya çıkışı kısaca deneyimli ve bilgili insanların uğraşları sonucunda gerçekleşiyor. Sistemin işleyişi insansız olsa da çalışabilirliği ve devamlılığı tamamen insan çalışmasına bağlıdır. Bu doğrultuda satış sonrası servis ağımız ve deneyimli teknik ekiplerimizle iş ortaklarımızın çalışanlarına düzenli olarak saha da eğitimler vererek ilgili hattın çalışanlarının bu anlamda yetkinliklerini arttırmalarına katkı sağlıyoruz. Yeni dönemde bu tarz iş birliklerinin çok daha önemli olduğunun farkındayız. Teknoloji üreten bizlerin misyonunda olması gereken gerçeklik temelde yaşam standartlarını arttırmak, mekanik konularda katlanabilir kılmak için var olup geliştirilen teknoloji amacından saptırılmayacak şekilde fayda odaklı geliştirmenin zorunluluğudur."

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2020, 10:03
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını