banner1322
x

Petkim, 3,4 milyon ton üretimle tarihi rekor kırdı

SOCAR Türkiye iştiraki olan Petkim, geçen sene 3,4 milyon ton üretim gerçekleştirerek tüm zamanların en yüksek üretim rakamını gördü.

Petkim, 3,4 milyon ton üretimle tarihi rekor kırdı
Enerji Zirvesi

İSTANBUL (AA) - SOCAR Türkiye iştiraki olan Petkim, geçen sene 3,4 milyon ton üretim gerçekleştirerek tüm zamanların en yüksek üretim rakamını gördü.

Konuyla ilgili olaraj firma tarafından yapılan açıklamaya göre, şirketin ana faaliyet alanı petrokimya üretimi 2019  senesinde bir öncekiseneye nazaran yüzde 24 oranında arttı.

Geçen sene 3,4 milyon ton üretim gerçekleştiren Petkim, böylece üretimde rekor kırdı. Petkim'in cirosu 2019 yılında bir önceki yıla nazaran yüzde 25 oranında artışla 11 milyar 672 milyon 220 bin lira, net karı da 764 milyon 237 bin lira şeklinde gerçekleşti.

Açıklamada bilanço sonuçlarına ilişkin görüşlerine başvurulan SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, 2019 senesinde yüksek seyreden petrol fiyatlarının, nafta bazlı entegre üretim yapan üreticilere olumsuz yansıdığını ve marjları daralttığını belirtti.

Bu durumun petrokimya ürünlerinin fiyatlarını da düşürdüğüne değinen Mammadov, "2019'da tam kapasite üretime geçen STAR Rafineri ile sağladığımız sinerjinin, bu sonuçlara büyük katkısı oldu. Ham maddemiz naftayı dünyanın farklı yerlerinden ithal etmek yerine artık STAR Rafineri’den doğrudan boru hattıyla alıyoruz. 2019 yılında STAR Rafineri’den aldığımız nafta miktarı toplam 759 bin ton olurken bu sinerji, Petkim’e lojistik maliyetlerden sağladığı tasarrufun yanı sıra daha kaliteli üretim, operasyonel süreçlerde verimlilik, ham maddede arz güvenliği ve yönetsel süreçlerde ortak değer yaratımı olarak pozitif yansıdı.” dşeklinde konuştu.

Mammadov, geçen sene Petkim bünyesinde faliyete geçirdikleri 23 enerji verimliliği projesiyle 3,3 milyon dolarlık tasarruf elde edildiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 13:58
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını