Enerji teknolojileri markası YEO Teknoloji, yeşil hidrojen ve enerji depolama alanında kritik öneme sahip bir ortaklık kurdu. YEO Teknoloji, yeşil hidrojen yakıt hücreleri ve enerji depolama sistemleri (bataryalar) için membran geliştiren ION Membran Teknolojileri A.Ş.’ye yatırım yaptı.

SCHNEIDER ELECTRIC VE OSIYOTECH'TEN ÖZBEKİSTAN PAZARI İÇİN İŞ BİRLİĞİ SCHNEIDER ELECTRIC VE OSIYOTECH'TEN ÖZBEKİSTAN PAZARI İÇİN İŞ BİRLİĞİ

Sektörde heyecan yaratan ortaklık, 22 Kasım'da düzenlenen Batarya Teknolojileri Zirvesi'nde duyuruldu. Yüzde 5'lik ortaklıkla ION Membran’a yatırım yapan YEO Teknoloji, bu iş birliğiyle yeşil hidrojen ve bataryalı enerji depolama sistemleri için geliştirilecek membran çözümlerine yatırım yapacak. 2023 yılında faaliyete geçen ION Membran, hidrojen üreten elektrolizörlerden, enerjiye dönüştüren yakıt hücrelerine kadar geniş bir yelpazede çalışıyor. Şirketin membran teknolojileri, maliyeti düşürürken performans ve dayanıklılığı artırarak sektörde çığır açan bir etki yaratıyor.

PAZAR 10 TRİLYON EURO’YA ULAŞACAK 

Uluslararası Enerji Ajansı'nın ‘2050'ye Kadar Net Sıfır Küresel Enerji Sektörü için Bir Yol Haritası’ raporuna göre, küresel yeşil hidrojen üretimi 520 Milyon tona (Mt) ulaşacak. ION Membran'ın bu alandaki yenilikçi çözümleri, beklenen bu büyüme potansiyelini daha da artıracak.

BATARYA FABRİKASI KURUYOR

Yatırım bankası Goldman Sachs'ın ‘Yeşil Hidrojen Kamu Hizmetleri Sektörünün Bir Sonraki Dönüşümsel İtici Gücü’ çalışması da küresel hidrojen pazarının 2050'de 10 Trilyon Euro'ya ulaşacağını söylüyor. YEO Teknoloji, İstanbul’da REAP Batarya ile enerji depolama sistemleri üretecek fabrika için sona yaklaşırken, ION Membran iş birliğiyle yeşil hidrojen üretiminde öncü bir rol üstlenecek.

NEDEN YEŞİL HİDROJEN?

Güneş enerjisinden, rüzgar enerjisine, hidro enerjiden biyogaza kadar birçok farklı alanda teknoloji üreten YEO, Net Sıfır hedefine yaklaştıracak tüm projeleri hızlandırdı. Türkiye’de bu alanda çalışmalar yürüten YEO Teknoloji, Avrupa pazarı için de geçen yıl Almanya’da YEO Hidrojen isimli iştirakini kurmuştu. Hidrojen enerjisi, doğada bileşikler halinde bulunan hidrojenin dönüştürülmesiyle elde edilen enerji kaynağı olarak tanımlanıyor. Yeşil hidrojen, hem Paris İklim Anlaşması’nın taahhütlerini yerine getirmek için hem de dünyadaki enerji sorununun çözümü için bir fırsat olarak görülüyor.