RÖPORTAJ: MERVE KAYA

FOTO: SEMİH ÇALAPKULU

İstanbul’un denize sıfır tek premium projesi SeaPearl Ataköy, sürdürülebilirlik stratejisinde; çevresel, sosyal ve ekonomik etkilerin bütüncül bir yaklaşımıyla ele alınmıştır. Avrupa Kıtası’nın en büyük karma projesi olan SeaPearl Ataköy, dört etaptan oluşmaktadır. İstanbul Ataköy’de yer alan SeaPearl Ataköy projesinde; çevresel, sosyal ve ekonomik unsurların bir bütün olarak ele alındığını ve bu unsurların hiçbirinden ödün vermeyip denge içinde yönetildiğini açıklayan Kuzu Grup Mekanik İşler Şefi Semih Çalapkulu, sorularımızı yanıtladı.

Semih Çalapkulu (7)Kuzu Grup projelerinden ve hedeflerinden, SeaPearl Ataköy projesinde uygulanan sürdürülebilirlik stratejilerinden bahseden Semih Çalapkulu, enerji verimliği ve iklim değişikliğine, yapay zekâ ve BIM konusuna da değindi.

Çalapkulu, "Bizler yaşadığımız binaları, iklim koşullarına göre tasarlamak zorundayız. En ince ayrıntısına kadar düşünüp, hayata geçirmekten aslında mükellefiz.  Binanın enerji sistemini en masrafsız ve tasarruf sağlayacak şekilde inceleyerek ve tasarlayarak, mimari tasarımlar geliştirerek uygulamamız gerekir. Aynı yapıyı; Erzurum’da yaparken farklı kriterlere göre gerçekleştirdik. Ankara’da ya da İstanbul’da yapılmasını projelendirip kurguladığımızdaki kriterlerimiz de çok farklıydı. Örneğin, Eylül 2023’de bitirdiğimiz SeaPearl Ataköy Hastane (Medicana Ataköy Hastanesi) İstanbul Bakırköy ilçesinde olup, denize çok yakın olması nedeniyle dış alanda konumlandırdığımız tüm cihazlarımız deniz suyunun rüzgarla taşınması sebebiyle korozyon tehlikesine karşı ekstra önlem alınmıştır. Benzeri önemler, nem konusunda da alınmıştır. Aynı yapı örneği, İstanbul Başakşehir ilçesinde olsaydı bu konuyla ilgili hassasiyet daha az olurdu. Tabi bu hassasiyetten dolayı alınan ürünler, özel üretim olması sebebiyle maliyetlerimizi de yükseltmiştir." açıklamasında bulundu.

Büyükçekmece’nin kalbinde ‘Ihlamur Konakları’ Büyükçekmece’nin kalbinde ‘Ihlamur Konakları’

RÖPORTAJIN TAMAMI ST İNŞAAT YAPI&MALZEME DERGİSİNİN HAZİRAN SAYISINDA!

https://dergi.stendustri.com.tr/ link üzerinden "St İnşaat Yapı ve Malzeme" dergisine ulaşabilirsiniz.

Editör: Merve Kaya