Bayraktar; Türkiye’de enerji alanında belirlenen hedeflere ulaşmak için çeşitli adımlar atılması gerektiğini dile getirerek; ‘Yenilenebilir kaynaklarımızı kullanmamız, enerji verimliliğimize nükleeri de eklememiz geçiş yakıtı olarak doğal gazı kullanmamız gerekiyor. Kritik mineraller ile depolama ve hidrojen gibi bazı yeni teknolojilere de yatırım yapmamız lazım’ dedi. Çin’in yenilenebilir ve nükleer enerji alanında küresel anlamda önemli bir konumda olduğunu ifade eden Bayraktar; “Çin dünyadaki büyük yenilenebilir ekipman tedarikçilerine ve yenilenebilir enerji jeneratör şirketlerine sahip. Birçok yeni nükleer reaktör inşa ediyor. Böylelikle bu alanlarda ortak bir anlayış ve hedeflere sahip olduğumuzu düşünüyorum. Bu nedenle Çin ile enerji alanında iş birliğine büyük önem veriyoruz” dedi. Bayraktar ayrıca şu konulara değindi; ekim ayında Çin’de düzenlenecek uluslararası madencilik konferansına konuşmacı olarak davet edildiğini çerçeve bir anlaşma sağlanacağını dile getirerek şunları söyledi, “Büyük ihtimalle Çin Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile madencilik alanında iş birliğine ilişkin bir tür çerçeve anlaşması imzalayacağız” dedi.

KÜRESEL EKONOMİDE HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN KRİTİK MİNERALLER

Kritik minerallerin sadece Çin veya Türkiye için değil aynı zamanda küresel ekonomi içinde hayati önem taşıdığını vurgulayan Bayraktar; yeşil enerjiye geçiş sürecinde elektrikli araçlar ve piller gibi yeni teknolojilerde kullanılacak çok fazla ham maddeye ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Ayrıca; Çin ile nükleer alanda iş birliğinin 2016’ya dayandığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti; “Çinli bir firma ile iş birliği anlaşması imzalamıştık. O tarihten bu yana önemli tüketim bölgelerimizden biri olan Trakya’da 4 nükleer reaktör inşa etmek için görüşmelerde bulunuyoruz. Artık önümüzde daha sağlam bir yol haritası var ve umarım bu şirketle tüm bu görüşmeleri sonuçlandıracağız” dedi. Bayraktar, nükleer enerji projesine yönelik hükümetler arası anlaşma imzalanırsa iki ülke için de büyük bir ortaklık olacağına dikkat çekti ve bu hükümetler arası anlaşmayı birkaç ay içerisinde sonuçlandırmak için çalışıyoruz açıklamasında bulundu.

Solar3GW 'Türkiye Güneş Enerjisi Sektöründe İstihdam’ Raporu Açıklandı Solar3GW 'Türkiye Güneş Enerjisi Sektöründe İstihdam’ Raporu Açıklandı

Editör: Semra Çakmak